09.06.2015

8 червня, під головуванням Міністра Павла Розенка відбулася колегія Міністерства соціальної політики України. Участь у роботі колегії взяли заступники Міністра, керівники департаментів та інших підрозділів Міністерства, представники Уряду, заступники глав обласних державних адміністрацій, керівники регіональних підрозділів соціального захисту населення.

Розглянуто два питання – про стан впровадження нового порядку призначення субсидій та про реалізацію програми соціального захисту учасників антитерористичної операції, що триває на Сході нашої держави.

Щодо темпів і якості роботи реформованої системи субсидій доповів заступник Міністра Віталій Мущинін. За його словами, за квітень поточного року проти квітня 2014-го кількість отримувачів субсидій зросла на 24,4 відсотка, а без урахування тимчасово не контрольованих Україною частин Донецької і Луганської областей цей показник збільшився на 43,9 відсотка.

У квітні ц.р. за призначенням житлової субсидії звернулися 1 млн. 136,8 тис. сімей. Середній розмір субсидії по країні склав 335 грн. проти 71,6 грн. минулого року.

На Урядову гарячу лінію із зазначеного питання звернулися 107 тис. громадян. Переважна більшість скарг стосується відмови у прийнятті документів для призначення субсидій територіальними підрозділами соціального захисту і відмови у призначенні цього виду державної допомоги.

За місяць роботи нового формату призначення субсидій виявлено певні проблеми щодо оперативності обміну інформацією з Державною фіскальною службою і житлово-комунальними організаціями. Проте, зазначив Мущинін, на даний час ця проблема починає вирішуватися.

«Лише 15-20 відсотків декларацій про доходи громадян надійшли до органів соцзахисту заповненими без помилок», - виокремив ще одне проблемне питання заступник Міністра.

Проаналізувавши виявлені «вузькі місця», Міністерство соцполітики розробить і внесе на розгляд Уряду зміни до порядку заповнення і подання документів для призначення субсидій, покликані, зокрема, уточнити поняття «достовірність поданих громадянами даних».

Буде запропоновано скасувати необхідність зазначення в деклараціях разових державних виплат – допомоги ветеранам Другої світової війни до 9 Травня, допомоги на поховання, коштів, що одноразово виплачуються Матерям-героїням, та низки інших аналогічних виплат.

В обговоренні зазначеного питання виступили директор Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації Вадим Боярський і директор Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації Юрій Крикунов.

«Україна проходить важкий етап становлення своєї Незалежності, вагомою складовою якої є незалежність енергетична, - наголосив Міністр Павло Розенко. – Саме ринкова, реальна, ціна газу стимулюватиме різке скорочення його споживання і стане платою за нашу справжню незалежність. Це розуміють усі, навіть ті популісти, які зараз закликають до зниження ціни палива для населення, – замовчуючи, що цей крок тягарем ліг би саме на людей з найменшими доходами».

«Наше завдання – забезпечити додержання принципу соціальної справедливості в цьому питанні, - акцентував Міністр. – Держава зобов’язана допомогти людям, рівень доходів яких не дає їм змоги самотужки заплатити за комунальні послуги».

«За перший місяць роботи нової системи до органів соцзахисту звернулися понад мільйон людей, - продовжив Розенко. – Це не стало для нас несподіванкою, ми готувалися до такого валу. Аналіз показує, що системних проблем з наданням субсидій у цілому по державі немає. Але у окремих регіонах проблеми очевидні, – є області, де субсидії призначені 5-7 відсоткам тих, хто звернувся».

Як наголосив Міністр, програма надання субсидій буде відкоригована з тим, щоб з початком нового опалювального сезону, коли очікується нова хвиля звернень, органи соцзахисту працювали без збоїв.

«З 1 жовтня ми очікуємо як мінімум на ще один мільйон звернень громадян, - сказав Павло Розенко. – І я буду наполягати на тому, що якісне функціонування системи надання субсидій повинно стати одним з головних критеріїв оцінки діяльності голів обласних і районних державних адміністрацій».

Закликавши учасників колегії до більш активної участі в роз’ясненні українцям особливостей реформованої системи субсидій через ЗМІ, Міністр наголосив: «Акцентую увагу на швидкому розгляді і призначенні субсидій. Кожна відмова повинна бути чітко аргументована. Людина, якій відмовили, повинна почути, що вона має право ще раз подати документи у новому опалювальному сезоні».

Насамкінець Павло Розенко висловив подяку всім працівникам органів соціального захисту населення на місцях, на яких у сьогоднішніх складних умовах лягає основне навантаження безпосередньої роботи з людьми.