09.06.2015

Міністр, зокрема, наголосив, що робота з підготовки до нового опалювального сезону розпочалася одразу після завершення попереднього осінньо-зимового періоду, здійснюється уточнення балансу енергосистеми відповідно до поточної ситуації в країні та виконуються необхідні розрахунки. Також зазначив, що докладаються зусилля для підвищення виробництва електроенергії атомними та гідроелектростанціями, щоб зменшити споживання дорогого імпортованого газу. «Працюємо над тим, щоб підвищити ефективність атомної енергетики, яка використовується на 85%, хоч може забезпечувати значно більше. Зокрема, добудовуються лінії, що дозволять Хмельницькій та Рівненській АЕС постачати електроенергію в центральну Україну», - зазначив Міністр. Також зазначив, що реформи, які здійснюються, спрямовані на лібералізацію ринку.

За його словами, один з основних механізмів, які повинні працювати для забезпечення імпорту газу та роботи генерації – повний розрахунок за спожиті енергоносії. «Завдяки вжитим заходам ми розраховуємо, що і Нафтогаз, і Енергоринок матимуть кошти, щоб розраховуватися і за вугілля, і за газ – як видобуті в Україні, так і імпортовані».

Міністр також окремо зупинився на питанні щодо перспективи переведення блоків ТЕС на вугілля марки Г. Зокрема, зазначив, що більш глибокий аналіз довів, що такі проекти потребують значних коштів та можуть бути реалізовані протягом двох років, тому до цього опалювального сезону їх не встигнуть впровадити. В.Демчишин поінформував, що на сьогодні здійснюється накопичення вугілля на складах генерацій, як газової групи, так і антрацитне, причому планується максимально завантажувати блоки, що працюють на газовому вугіллі.

Також повідомив, що вже підготовлено Концепцію та Програму реформування вугільної галузі, які нададуть поштовх видобутку на державних вугільних шахтах, і цього тижня заплановано ці документи  внести на розгляд Уряду. Міністр наголосив, що, згідно з Програмою, із 35 шахт буде вибрано найбільш перспективні, щоб залучити інвестиції та збільшити видобуток, що дозволить знизити собівартість продукції та працювати без дотацій. Проте, за словами Міністра, на перехідний період необхідна фінансова підтримка держави.

«Ресурсів, які в нас є, достатньо, просто ми їх не використовуємо», - зауважив В. Демчишин. Також звернув увагу на важливості питання енергоефекивності. Він повідомив, що за минулий рік споживання газу знизилося на 20%, проте 50% втрат тепла залишається на рівні кінцевого споживача, тому ефективне використання дорогих енергоресурсів повинно бути одним із першочергових завдань теплокомуненерго. Міністр зазначив: «Я думаю, що, можливо, приватизація теплоелектроцентралей, теплокомуненерго може бути досить дієвим заходом для того, щоб дати поштовх для модернізації і зменшення споживання, збільшення ефективності виробництва теплової енергії і, відповідно, збалансування рахунків, які будуть виставлятися кінцевому споживачеві». Також  наголосив, що на сьогодні основні зусилля спрямовані на розробку проектів модернізації ТЕЦ.

Щодо запасів газу Міністр під час брифінгу повідомив, що заплановано накопичити у сховищах близько 19 млрд куб. метрів газу, на сьогодні вже накопичено 10,8 млрд. куб. метрів, і до кінця червня у сховищах буде 11,5-11,8 млрд. куб. м. Також наголосив, що за допомогою європейських партнерів тривають перемовини з РАО «Газпром» щодо постачання газу за економічно обґрунтованою ціною, а також продовжується політика диверсифікації поставок газу з країн ЄС. Міністр заявив, що обговорювана на тристоронніх переговорах Україна-РФ-ЄС знижка є такою лише за назвою, а фактично призводить неринкову ціну за формулою до реальних ринкових умов.