10.06.2015

Однією з головних умов стабільного розвитку кожної держави, поліпшення добробуту і здоров’я її громадян є забезпечення населення якісною питною водою та послугами з водовідведення. Про це сказав директор департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Сергій Кушнір під час відкриття десятого – ювілейного Міжнародного конгресу та технічної виставки «ЕТЕВК-2015» «Екологія Технологія Економіка Водопостачання Каналізація», що відбувається в Іллічівську.

Він нагадав, що на даний час не всі населенні пункти забезпечені централізованим водопостачанням та водовідведенням. У цілому по Україні централізованим водопостачанням забезпечено 99,4%  міст, 85,9% смт та 22% сіл. Каналізацією – 96,7% міст, 57,2% смт та 2,4% сіл. Населення у понад 260 населених пунктах отримує питну воду з відхиленням за окремими фізико-хімічними показниками.

«Крім того, на сьогодні потребує заміни 38% водопровідних мереж (або 69 тис. км) та 37% каналізаційних (або 19 тис. км). Негайної заміни потребує 29% насосних агрегатів водопровідних станцій та 35% - каналізаційних насосних станцій. Для доведення якості води до нормативних вимог часткової або повної реконструкції потребують майже 100% водопровідних та каналізаційних очисних споруд. Тому, для досягнення найкращих показників у водопровідно-каналізаційному господарстві необхідно зосередитися на збільшенні кількості та якості послуг при постійному знижені їх собівартості», - впевнений Сергій Кушнір.

За його словами, завданнями розвитку цієї сфери повинно стати збільшення рівня забезпеченості населення послугами з централізованого водопостачання та водовідведення, забезпечення якості  питної води відповідно до нормативних вимог, забезпечення біологічного очищення стоків, підвищення енергоефективності систем водопровідно-каналізаційного господарства, зниження рівня втрат та неврахованих витрат води, покращення  фінансового стану підприємств тощо.

«Мінрегіон докладає максимум зусиль для реформування та розвитку водопровідно-каналізаційного господарства держави. Застосування нових сучасних енергоефективних, економічних та екологічних проектів і технологій дозволить раціонально використовувати ресурси, забезпечити надійне і безперебійне водопостачання, покращити якість життя населення. Не останню роль у цьому процесі відіграє і співпраця з міжнародними фінансовими установами та донорськими організаціями, спільно з якими ми реалізуємо цілу низку ефективних програм», - зазначив Сергій Кушнір.

Так, для залучення інвестицій у галузь, Мінрегіон виступає координатором ряду проектів, що реалізуються та плануються до реалізації міжнародними фінансовими організаціями.

«Зокрема, триває ефективна співпраця за Світовим банком, за підтримки якого у 14 містах України на комунальних підприємствах з водопостачання та водовідведення успішно реалізувався проект з розвитку міської інфраструктури вартістю 140 млн. доларів США. Наразі реалізується проект Розвиток міської інфраструктури 2 вартістю 350 млн. доларів США та розрахований на 2014-2020 роки. Інвестиції цього проекту спрямовані на технічну модернізацію систем водопостачання та водовідведення та реалізацію пілотного проекту з поводження з твердими побутовими відходами. У проекті беруть участь міста: Київ, Харків, Донецьк, Кіровоград, Житомир, Краматорськ, Коломия, Тернопіль, Івано-Франківськ та Черкаси. Додатково виявили зацікавленість участі у проекті 25 міст», - розповів Сергій Кушнір.

Триває співпраця з Європейським інвестиційним банком: реалізація проекту «Розвиток системи водопостачання та водовідведення у місті Миколаїв» вартістю 31,08 млн. євро, яким передбачається замінити 19,5 км мереж, відновити 18 насосних станцій, реконструювати каналізаційні очисні споруди та побудувати 2 нові вторинні відстійники; реалізація програми «Модернізація муніципальної інфраструктури в Україні» вартістю до 400 млн. євро. Також планується залучити кредитні кошти KfW в розмірі 17 млн. євро для реалізації проекту муніципального водного господарства

м. Чернівці, стадія І.

Оптимізувати роботу водопровідно-каналізаційного господарства допоможе і об’єднання підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, вважає директор департаменту. За його словами, на сьогодні в Україні працює 1 594 підприємства (тобто одне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства на 28 тис. мешканців). У той же час, зокрема в Англії, таких компаній - 32, в Румунії - 42, в Італії – 90.

«Укрупнення через створення водних компаній дозволяє оптимізувати витрати на виробництві, проводити єдину технічну та тарифну політику в масштабах регіону, скоротити витрати, створити єдину матеріально-технічну базу і зробити компанії більш привабливими для інвестицій», - зауважив Сергій Кушнір.

Він також додав, що не варто залишати поза увагою законодавче забезпечення діяльності галузі. Тому Мінрегіоном розроблено низку проектів законів України, прийняття яких сприятиме вирішенню актуальних питань роботи галузі.