20.06.2015

Питання обов’язкового обліку використання енергетичних та водних ресурсів потрібно вирішувати вже сьогодні. Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук на конференції: «Запровадження розрахунку за опалення і водоспоживання на основі комерційного та індивідуального обліку», яка відбулася 18 червня 2015 року. Організаторами заходу виступили: Реанімаційний пакет реформ, Національний екологічний центр України за сприяння Групи підтримки України від ЄС.

«Відсутність обліку тепло- та водопостачання в комплексі з іншими недоліками організації системи централізованого теплопостачання призводить до значного зниження ефективності заходів з енергозбереження, спрямованих на економію паливно-енергетичних ресурсів», - повідомив Сергій Савчук.

За даними НКРЕКП у 2014 році середній показник оснащення засобами обліку теплової енергії з централізованим теплопостачанням по країні склав 40%. Квартири забезпечені приладами обліку споживання води лише на 70%. «Нам потрібно прийняти конкретні кроки для того, щоб ці показники довести до 100%», - наголосив Голова агентства та додав, що чим швидше ми це зробимо тим швидше знімемо питання щодо прозорості тарифів. Оскільки, лише після того, коли кінцевий споживач знатиме скільки споживає ресурсів, неважливо  газу чи тепла, тільки тоді природня монополія думатиме про те, як зменшити власні затрати, а не перекладати їх на споживачів», - підкреслив Голова Держенергоефективності.

На важливості впровадження системи індивідуального обліку наголосив і народний депутат України, Перший заступник Голови Комітету ВРУ з питань ПЕК Олександр Домбровський. «Програма запровадження лічильників для України, для системи державного енергетичного управління – це базова система. Якщо не вирішити проблеми з первинними джерелами інформації для контролю, для об’єктивного адекватного обліку енергетичних ресурсів, неможливо займатися ні політикою енергоефективності, ні політикою енергозбереження, ні реформуванням енергетичного та комунального сектору України», - зауважив народний депутат України Олександр Домбровський.

«Сьогодні ми розробляємо проект Закону про облік ресурсів, яким буде визначено: чіткі строки та умови запровадження комерційного обліку постачання теплової енергії та води; джерела фінансування робіт із встановлення, обслуговування та заміни вузлів обліку; рівень відповідальності за порушення законодавства у сфері комерційного обліку. Цей законопроект сприятиме тому, що природні монополії рухатимуться в напрямку встановлення лічильників та не обмежуватиме споживачів тепло- та водопостачання встановлювати лічильники за власний рахунок», - повідомив Сергій Савчук та додав, що держава не знімає із себе відповідальності і не перекладає все на плечі мешканців домогосподарств.

Він також нагадав, що наразі діє програма, яка дає можливість населенню не очікувати, коли теплокомуненерго чи водоканал поставить лічильник в багатоповерхівці, а взяти кредит та поставити індивідуальний тепловий пункт у власному багатоповерховому будинку і, до того ж, отримати 40% компенсації від держави.  «Це безпрецедентна компенсація на лічильники, яка дає нам можливість прискорити процес встановлення вузлів обліку», - наголосив Сергій Савчук.

За словами Голови Держенергоефективності, постанова Уряду щодо компенсації тіла кредиту, в тому числі на лічильники, була оприлюднена лише в травні, але вже користується попитом. «Буквально тиждень тому видано  перший кредит для ОСББ на  встановлення індивідуального теплового пункту. Днями я відвідав місто Вінницю і того ж дня, це дуже показово, отримав інформацію від Укргазбанку, що у Вінницькій області ОСББ взяло другий кредит на встановлення лічильника», - зауважив Сергій Савчук, додавши, що «більшість заявок ОСББ, поданих до банку – це  замовлення на встановлення індивідуального теплового пункту. І, це лише перші кроки».

Закінчуючи виступ, Сергій Савчук наголосив на тому, що всі ті процеси, які відбуваються у сфері енергоефективності – це не просто чутки, а реальні кроки держави.

За його словами, сьогодні агентству та експертному середовищу працюється набагато легше, ніж кілька років тому, оскільки збіглися інтереси мешканців до економії, представників малого та середнього бізнесу, які знаходять себе в сфері утеплення, а також є дуже сильна підтримка Уряду, Верховної Ради України та Президента України у запровадженні цих заходів, прийнятті необхідних законів. «Тому, нам потрібно разом використати ці сприятливі фактори вже сьогодні, в першу чергу при підготовці до опалювального сезону», - підсумував Сергій Савчук.

Довідково

У конференції також взяли участь представник Європейської Комісії Кшиштоф Герульскі, експерти з Польщі, Німеччини, Данії, експерт Реанімаційного Пакета Реформ.