23.06.2015

Спекуляції на тему незаконності звільнення посадовців часів Януковича та невідповідності норм Закону про очищення влади міжнародним стандартам були повністю спростовані представниками Венеційської комісії. Про це сьогодні в ході виїзної колегії Міністерства юстиції за участю Прем′єр-міністра Арсенія Яценюка повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

«Спекуляції щодо того, що звільнення проходять незаконно чи у спосіб, який не відповідає міжнародним стандартам, були визнані безпідставними. Венеційська комісія надала право українському Уряду проводити очищення і дискваліфікацію тих державних службовців, які були призначені Януковичем за результатами незаконної зміни конституції та подальшої так званої адміністративної реформи», - зазначив очільник Мін′юсту.

За його словами, у своєму фінальному висновку Венеційська комісія зазначила, що український Закон про очищення влади повністю відповідає міжнародним стандартам, а в Україні реалізовується унікальна процедура люстрації, яка відрізняється від таких процесів у Європі. Разом із очищенням влади відбувається очищення від представників корупційних елементів із оточення Януковича.

«Другим важливим положенням висновку є те, що Україна, посилаючись на відповідні резолюції Ради Європи, має право на звільнення найвищих посадових осіб, які були призначені Януковичем, як таких, що були представниками угрупування, ціллю якого була узурпація влади і зміщення демократичного режиму в Україні», - зауважив Міністр юстиції.

Він також повідомив: Венеційська комісія визнала правомірним встановлення 10-річного терміну відсторонення цих службовців від державної служби.

Ще однією новелою остаточного висновку щодо Закону про очищення влади стало те, що у Венеційській комісії визнали правомірним включення суддів Конституційного Суду України до переліку осіб, які можуть бути люстровані, якщо такі судді були причетними до узурпації влади.

«Низку технічних рекомендацій, які були висловлені Венеційською комісією, український Уряд обов′язково врахує під час подання змін до закону до Парламенту. Йдеться про створення незалежного органу, який опікуватиметься люстрацією, про те, що суддівський корпус проводитиме процедуру люстрації через Вищу раду юстиції, як це передбачено Конституцією України», - повідомив Павло Петренко.

На його переконання, після даного висновку Венеційської комісії процес люстрації в Україні є незворотнім. Тому рішення, прийняте Урядом, що люстраційна перевірка має завершитися до кінця 2016 року буде виконано.

Очільник Мін′юсту також зазначив, що низка державних органів намагається саботувати процес очищення влади в Україні.

«За дорученням Прем′єр-Міністра було проведено аналіз процесу люстраційної перевірки в усіх органах державної влади. Є певні органи, де є сумна статистика. Передовсім це правоохоронні органи, СБУ, прокуратура, Державна фіскальна служба, які намагаються приховати інформацію про осіб, які підпадають під люстрацію. Невтішна ситуація і в низці цивільних державних органів, зокрема в Державній архітектурно-будівельній інспекції, яка взагалі не надала жодної інформації про проведення перевірок», - поінформував присутніх Міністр юстиції.