02.07.2015

Перебуваючи з робочою поїздкою в Одесі, Перший заступник Міністра охорони здоров’я Олександра Павленко підкреслила важливість переходу до нових медичних стандартів, які зможуть вивести вітчизняну систему охорони здоров’я на новий рівень, підвищивши якість і ефективність медичної допомоги.

«Щоб підняти на достатньо високий рівень якість медичної допомоги, потрібні єдині вимоги як для приватних, так і для державних закладів охорони здоров’я України. Локальні протоколи, які почали впроваджувати у цих закладах спотворюють сам принцип стандартизації лікування. Вони розробляються «знизу», виходячи із існуючих можливостей, юридично закріплюючи низький рівень та низьку якість надання медичної допомоги. Замість єдиного стандарту існують сотні стандартів діагностики та лікування. Нам потрібні єдині правила, які стосуються якості медичних послуг. МОЗ України має стати тим регулятором, який видає єдині для усіх правила, уніфікуючи протоколи лікування», - підкреслила Олександра Павленко.

Вона пояснила, що із удосконаленням медичних стандартів та протоколів лікування, заклад охорони здоров’я зможе встановлювати діагнози та проводити лікування на тому рівні стандарту, який йому дозволяє технічне оснащення та кваліфікація фахівців, повідомлятиме про свої можливості відповідні управління охорони здоров’я. Пацієнт буде проінформований про можливості закладу у діагностиці та лікуванні його захворювання, на основі чого зможе зробити компетентний вибір для лікування. Це спонукатиме керівництво установи шукати можливості для отримання нового сучасного обладнання, підвищення кваліфікації діючих фахівців та залучення нових кваліфікованих кадрів.

Довідково

Уніфіковані клінічні протоколи медичної допомоги і медичні стандарти мають індикатори якості, за якими можна оцінити якість наданої медичної допомоги за певний період, в певному закладі охорони здоров'я, регіоні, в системі МОЗ України. На даний момент 20 клінічних протоколів знаходяться в активній розробці, 70 – затверджено на засадах доказової медицини, чотири уніфікованих клінічних протоколи знаходяться на затвердженні в МОЗ України. За станом затвердження медико-технологічних документів (уніфікованих клінічних протоколів) можна слідкувати за посиланням http://www.dec.gov.ua/mtd/STAN_ZATV.html.

Зазначимо, що База стандартів медичної допомоги містила 2,5 тисячі документів, що розроблялися до 2012 року, в основному експертним методом. Значна кількість цих документів була скасована минулого року.