04.07.2015

Прес-тур пройшов на Запорізькій АЕС з 29 червня по 1 липня під патронатом асоціації «Український ядерний форум». Учасниками заходу стали журналісти центральних та регіональних ЗМІ, представники екологічних та професійних енергетичних організацій. Метою проведення заходу було всебічне ознайомлення гостей з роботою Запорізької АЕС, з технологією сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива, системою радіаційного контролю та моніторингу.

У рамках туру гості відвідали об'єкти атомної станції, серед яких-навчально-тренувальний центр, повномасштабний тренажер, Національний центр підготовки ремонтного персоналу. Крім того, гості відвідали промисловий майданчик ВП ЗАЕС з оглядом машинного залу блока № 1, гідроспоруд та майданчика сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).

Для ознайомлення з технологічним процесом виробництва електроенергії на атомній станції в Інформаційному центрі Запорізької АЕС була проведена лекція. Представники ЗМІ та екологічних організацій проявили зацікавленість у детальному висвітленні теми, активно задавали запитання, пов'язані з екологією, радіаційною безпекою, здійсненням державного нагляду.

Культурна програма перебування включала оглядову екскурсію містом-супутником атомної станції Енергодаром з відвідуванням музею Запорізької АЕС. У рамках ознайомлення з пам'ятками регіону Запорізької АЕС гості відвідали археологічний музей.

Лінією, що підводить насичену програму прес-туру, став круглий стіл, в якому брали участь гості та представники підрозділів ВП ЗАЕС. Директор з питань інформації та зв'язків з громадськістю Асоціації «Український ядерний форум» Кошарна Ольга представила доповідь на тему «Сухе зберігання відпрацьованого ядерного палива: світовий досвід», у якому широко висвітлила світовий досвід стосовно різних способів зберігання ВЯП і переваги введення в експлуатацію на території України централізованого сухого сховища зберігання ВЯП.

Начальник управління ліцензування діючих ядерних установок, державний інспектор з ЯРБ Держатомрегулювання Валерій Бугай висвітлив у своїй доповіді тему «Державний нагляд за безпекою ССВЯП Запорізької АЕС» і розповів про те, які вимоги пред'являються для отримання ліцензії на такий об'єкт, про основні засади державного нагляду при здійсненні систематичного моніторингу та інспектування ССВЯП ВП ЗАЕС.

Начальник лабораторії зняття з експлуатації ядерних установок та поводження з ядерним паливом ДНТЦ ЯРБ Світлана Смишляєва у своїй доповіді ознайомила учасників круглого столу з проведенням державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки звіту з аналізу безпеки ССВЯП ВП ЗАЕС.

Фахівці Запорізької АЕС з ядерної та радіаційної безпеки ознайомили присутніх з системою радіаційного моніторингу і контролю комплексу ССВЯП.

Не обійшли увагою учасники заходу і важливу тему для атомної енергетики України - продовження термінів експлуатації енергоблоків ЗАЕС. З доповіддю на цю тему виступив заступник головного інженера ВП ЗАЕС з продовження термінів експлуатації Володимир Іванов. Він розповів про технічну та економічну доцільність продовження термінів експлуатації енергоблоків ЗАЕС, про світовий досвід в даному напрямку і тих заходах, які проводяться в рамках продовження термінів експлуатації першого і другого енергоблоків ЗАЕС.

Потім фахівці відповіли на запитання журналістів і представників екологічних організацій, які стосувалися не тільки тем, висвітлених у доповідях, а й питань посилення заходів безпеки ядерних об'єктів України, можливості експлуатації на ЗАЕС палива компанії Westinghouse, проблеми «замкнених» потужностей ЗАЕС та інші. На всі питання були отримані компетентні та вичерпні відповіді.

Довідково

У питаннях всебічного висвітлення роботи Запорізької АЕС, додержання норм ядерної та радіаційної безпеки, керівництво та адміністрація Запорізької АЕС дотримується політики відкритості та доступності інформації для кожного члена суспільства на основі Законодавства України. 2 червня 2015 радіаційний фон на проммайданчику Запорізької АЕС та прилеглих територій не перевищує допустимих норм.