07.07.2015

За сприянням Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) спільно з Національним Університетом «Києво-Могилянська Академія» та за сприяння Міністерства освіти і науки України більше ніж півроку працює програма «Підвищення психосоціальної відповіді дітей та сімей у Східних та Центральних областях України».

«У першу чергу наші психологи співпрацюють з дітьми шкільного та дошкільного віку. Таким чином, на базі навчальних закладів східних та центральних областей України наразі існують спеціальні реабілітаційні програми з адаптації та реінтеграції дітей у соціальне життя. Протягом півроку таку допомогу отримали більше 11 тисяч дітей», – зазначив під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі Міністр освіти і науки України Сергій Квіт. Мета цієї програми, за словами викладача кафедри психології Національного університету «Києво-Могилянська академія», експерта Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Сергія Богданова якнайшвидше відновити дітей від наслідків травматичного стресу.

За даними Дитячого фонду ЮНІСЕФ, 20% дітей зі Сходу та Центру України стали свідками вибухів, 20% бачили вбивства, а кожна десята дитина бачила тіла вбитих військових. Відтак, як зазначив психолог Сергій Богданов, у першу чергу робота психологів полягала у терміновому зниження інтенсивності реакції після травматичного стресу, уповільнення показників гіперактивності дітей та налаштування режиму соціальної адаптації. «Вже за два занятті у групах з дітьми нам вдалося удвічі понизити наслідки травматичного стресу. За підсумками півроку програми з 20% гіперактивних дітей нам вдалося зменшити цей показник до 10%. Також станом на початок програми 70% дітей мали бажання реабілітації та соціальної активності у суспільстві. Після програми цей показник зріс до 85%», – такі результати програми навів Сергій Богданов.

Для реалізації програми «Підвищення психосоціальної відповіді дітей та сімей у східних та центральних областях України» спеціальну підтримку пройшли 400 психологів. «Ми спробували уперше у форматі ігор побудувати спілкування з дітьми дошкільного віку. У формі дискусій та обговорень – для дітей шкільного та старшого шкільного віку. Таким чином, психологи навчилися у неформальній обстановці розпізнавати потреби дітей та вміти вчасно на них реагувати», – пояснила Голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джованна Барберіс. За її словами, наразі таку допомогу можна отримати у п’яти областях України: Донецька, Луганська, Харківська, Запорізька та Дніпропетровська.

Як повідомив Директор Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи Віталій Панок, за час проведення АТО до науково-методичного центру звернулися більше 23 тисяч сімей та дітей, які постраждали під час подій на Євромайдані та у зоні АТО. «Я з певністю можу сказати, що наразі у складний для України час психосоціальна служба є чи ненайзатребуванішою допомогою», – розповів Віталій Панок. Відтак експерт запропонував у найближчий час розширювати програму з 5-ти регіонів на всю Україну. Проводити спеціальні психологічні тренінги з вчителями шкіл та батьками постраждалих дітей. А також видати методичні рекомендації для психологів-фахівців у формі книжок чи брошур.

Наразі на базі Національного університету «Києво-Могилянська академія» створюється кафедра психології. «У першу чергу ми плануємо створити базу навчання саме практичних психологів, а не теоретичних, які б після навчання змогли одразу співпрацювати та реально допомагати постраждалим сім’ям», – зазначив Президент Національного університету «Києво-Могилянська Академія» Андрій Мелешевич. А от у майбутньому експерти планують створити додаткову програму з реабілітації військових. «На жаль, вітчизняні психологи не мають досвіду роботи з поствоєнними травмами. Таким чином, наразі ми інтенсивно готуємо фахівців, аби після закінчення військових дій оперативно та кваліфіковано надати допомогу українським військовим», – підсумував Андрій Мелешевич.