13.07.2015

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розробило стратегічні принципи економічного зростання України — «Шлях до процвітання». Документ визначає найбільш важливі принципи, за якими мають прийматися усі рішення щодо розбудови держави і виконання реформ.

Принципів п’ять: верховенство права, чесна конкуренція, захист майнових прав, повна нетерпимість до корупції та нечисленний, але ефективний державний апарат.

«Ці принципи повинні лягти в основу державної політики в економічній сфері. Це — критерії, на відповідність яким потрібно перевіряти кожен законопроект, кожне рішення Кабміну», — сказав Міністр економічного розвитку і торгівлі України АйварасАбромавичус. На його думку, порушення усіх цих принципів протягом попередніх років незалежності є головною причиною того, що Україна за останні два десятиліття так і не реалізувала свій потенціал.

Навіть ті правильні рішення, які приймалися раніше, були половинчастими або надто повільними, тому не давали результату. «Час половинчастих рішень пройшов. Україна повинна чітко визначитися з засадами своєї політики. Наше бачення базується на підвищенні економічної свободи, яка, у свою чергу, призведе до економічного зростання і підвищення якості життя кожного українця», — говорить АйварасАбромавичус.

Іван Міклош, старший радник Міністра економічного розвитку і торгівлі  України та колишній віце-прем’єр Словаччини, сказав: «В Україні існує загальний консенсус щодо потреби в реформах, і існуючі документи, такі як Стратегія 2010 або Коаліційна угода, дають відповідь, що треба робити. Проте досі немає єдиного розуміння, як це треба робити. Для цього ми й створили наш документ. Навколо цих принципів треба об’єднатися всім. Те, що зараз менше 50% урядових законопроектів проходять Парламент - це катастрофа».

Досвід і численні історії успіху наших сусідів довели ефективність такого шляху. Країни колишнього соціалістичного блоку — Польща, Словаччина та країни Балтії – впровадили глибокі системні реформи, ґрунтуючись саме на підвищенні рівня економічної свободи. Зараз, у середньому, вони мають удвічі вищий ВВП на душу населення (за паритетом купівельної спроможності), аніж країни, де економічна свобода обмежується. Поки що Україна належить до останніх.

На думку авторів стратегії, першочерговим є завдання макроекономічної стабілізації країни. Без стабільних та стійких державних фінансів, прогнозованої валюти, низької інфляції та  здорового банківського сектору економіка не може розвиватися, а будь-який потенціал реформ нівелюється.

Проте побудова стійкої фінансової системи без глибоких системних реформ неможлива. Тому автори пропонують невідкладно впровадити п’ять ключових реформ. Це – реформа судової системи та правоохоронних органів, реформа державного управління, реформа податкової системи, приватизація та дерегуляція бізнесу.

У разі ефективного впровадження цих структурних реформ на базі принципів економічної свободи, автори стратегії планують добитися таких показників:

• підняти рейтинг України в Індексі сприйняття корупції принаймні на 50 пунктів (з 142 у 2014 році)

• створити найбільш привабливий податковий режим у Центральній та Східній Європі

• створити найкраще регуляторне середовище серед країн Центральної та Східної Європи

• подвоїти ВВП на душу населення через 15 років

• забезпечити 8 млрд доларів прямих іноземних інвестицій щорічно протягом наступних 5 - 10 років.

Стратегію «Шлях до процвітання» розробляла команда Мінекономрозвитку за підтримки старшого радника Міністра Івана Міклоша, який протягом 12 років був віце-прем’єром Словаччини з економічних питань, та провідних економістів Гліба Вишлінського та Олени Білан. Головною метою стратегії є прискорення реформ і  створення єдиного бачення розвитку економіки. Крім того Стратегія повинна стати еталоном відповідності нормативно-правових актів, які будуть створюватися для економічного розвитку країни. Цей документ не має на меті замінити або доповнити такі документи як Угода Європейської асоціації, Стратегія 2020, Урядова програма 2015, Коаліційна угода, або Меморандум МВФ.

Завантажити текст стратегії “Шлях для процвітання”

Переглянути презентацію стратегії