15.07.2015

13 липня у Державній регуляторній службі України відбувся круглий стіл, присвячений питанням спрощеної системи оподаткування. Модератором заходу виступила Голова ДРС Ксенія Ляпіна.

Участь у обговоренні взяли:депутат Верховної Ради України, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, президент Української аграрної конфедераціїЛеонід Козаченко, Голова Всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва»СергійДоротич,експерт Програми USAID ЛЕВ Володимир Дубровський, представники бізнес-асоціацій, громадськості та засобів масової інформації.

Потреба у проведенні такого круглого столу виникла за пропозиціями самих підприємців, які слушно зауважили, що обговорювати з громадськістю кроки реформування потрібно до прийняття рішень.

Голова ДРС розповіла присутнім історію виникнення спрощеної системи оподаткування та навела аргументи, що вказують на ефективність такої форми сплати податків.

«Спрощена система оподаткування була першим кроком детінізації та легалізації економіки, а також мала антикорупційний ефект.  Крім того, вона сприяла виокремленню прошарку людей, які, займаючись власною справою, не залежали від чиновників, що призвело до народження середнього класу в європейському розумінні. Це люди, які самі заробляють кошти та створюють робочі місця, реалізовують свої ідеї без допомоги держави», - зазначила Ксенія Ляпіна.

За висновками аналізу експертів, реформування спрощеної системи оподаткування (ССО) не є нагальним пріоритетом, і має бути підпорядковане глибокій реформі загальної системи оподаткування.

«Зловживання, про які багато говорять, насправді привертають забагато уваги завдяки своїй помітності, але є незначними на тлі інших, - підкреслив старший експерт Програми USAID ЛЕВ Володимир Дубровський. – Зокрема, оборот «податкових ям» перевищує весь оборот ССО, і є майже у вісім разів більшим за сумарний обсяг надходжень тих приватних підприємців, через яких навіть теоретично могла би відбуватися «обналічка».

За даними дослідження, проведеного в рамках Програми USAID ЛЕВ експертами Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, кількість підприємців, які ймовірно занижують доходи, аби незаконно залишатися на другій групі ССО (проблема, яку мали б вирішити касові апарати) не перевищує 10% чисельності цієї групи. Цю групу треба дослідити, а за результатами - перевести відповідні категорії на 3 групу, вважають експерти Програми USAID ЛЕВ.

Водночас, на думку економістів, спрощена система оподаткування грає величезну позитивну соціально-політичну роль, а також дозволяє заощадити на непотрібних дрібному бізнесу витратах обліку. За даними вищезгаданого дослідження,  ця економія перевищує можливі втрати від податкової пільги, на яку частково перетворилася ССО.

«Якщо завдяки податковій реформі вдасться радикально обмежити свавілля податківців, від якого наразі ССО є чи не єдиним притулком, певна форма спрощеного оподаткування має все одно залишитися для того мікробізнесу, який сам по собі не потребує ведення обліку для власних потреб, - підсумував Володимир Дубровський. – Цей рівень ще належить визначити, перш ніж робити висновки».

За підсумками круглого столу планується пропонувати Уряду України не змінювати правил спрощеної системи оподаткування. Як зазначають підприємці, тільки ССО врятує малий бізнес в умовах дискреції.

Нагадаємо, що захід організований спільно Державною регуляторною службою та Програмою USAID «Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ).