15.07.2015

Прем'єр України під час візиту до Білого дому пообіцяв економічний успіх

http://mobile.nytimes.com/2015/07/14/world/europe/ukraine-premier-in-white-house-visit-hails-economic-progress.html

Пітер Бейкер і Сабріна Тавернайз, 13 липня 2015 року

Вашингтон — У понеділок Прем'єр-міністр України запевнив Президента Барака Обаму, що його Уряд не зважаючи на труднощі робить успіхи у реформуванні нестабільної економіки країни і виконує умови хиткого перемир'я з Росією.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк сказав Президенту Обамі, що він бореться з корупцією в енергетичній галузі, яка має вирішальне значення для України, та працює над підвищенням заробітної плати. Він також спрогнозував, що Парламент проголосує на цьому тижні за зміни до Конституції, щоб передати більше повноважень місцевій владі у Східній Україні, де проросійські сепаратисти ведуть запекле повстання.

В інтерв'ю, пан Яценюк заявив, що Президент Обама намагався дізнатися у нього, чи він буде дотримуватися коаліції з президентом Петром  Порошенко. "Я відповів, пане Президент, одного разу Бенджамін Франклін сказав: або ми разом, або ми приречені», - сказав пан Яценюк. «Це ми і  робимо з українським Президентом. Ми залишимося об’єднані». Він запевнив, що Україна не допустить, щоб ця коаліція розпалася, як це сталося з попередньою прозахідною коаліцією.

Зустріч Яценюка з Обамою не була запланована у президентському графіку і про неї стало відомо пізніше. У заяві, опублікованій в понеділок увечері, Білий дім повідомив, що пан Обама долучився до зустрічі між Яценюком і Віце-президентом Джозеф Байден-молодшим і запропонував свою «непохитну підтримку» Україні перед лицем Російської агресії.

«Президент і Віце-президент оцінили ті кроки, які робить Уряд України для здійснення своїх зобов'язань в рамках Мінської угоди, включаючи подання до українського Парламенту проекту поправок до Конституції щодо децентралізації», - йдеться в повідомленні Адміністрації Президента США. «Президент і Віце-президент також привітав масштабні економічні реформи на порядку денному Уряду України."

Конституційні зміни не можуть задовольнити Росію, яка погодилася відвести збройні сили в рамках угоди про припинення вогню згідно з переговорами у Мінську, столиці Білорусі, і в той же час виступає за надання додаткових повноважень для регіональних губернаторів. Але пан Яценюк заявив, що ухвалення плану зобов’яже Москву виконати Мінські домовленості, завдяки яким до цих пір не вдалося врегулювати конфлікт і, як очікується, протягом місяця втратять свою легітимність. «У них [Росії] не буде жодного шансу звинувачувати Україну», - сказав він. Пан Яценюк заявив, що йому все одно, чи Росія підтримує план децентралізації, і про те, що президент Росії Путін не має права вето на Конституцію України. «Це справа Путіна вирішувати, чи хоче він нагнітання ситуації, або її деескалації», - додав він.

Яценюк відвідав Вашингтон вдруге приблизно за місяць для того, щоб відвідати бізнес-конференцію, яку організували спільно Міністерство торгівлі США та Американська торгівельна палата. Руйнування економіки України викликано не лише війною на Сході країни, але нестримною корупцією, яка продовжується роками. Постає одне з найважливіших питань: чи зможе і захоче новий Уряд це виправити. Конференція дала змогу переконати більше, ніж 150 американських компаній, що він впорається з завданням.

«Це класичний випадок комерційної дипломатії», - заявила у телефонній розмові Міністр торгівлі США Пенні Пріцкер, яка виступала на Форумі разом з паном Байденом. Пані Пріцкер високо оцінила зусилля Уряду України та пана Яценюка, спрямовані на те, щоб як вона висловилася зробити економіку більш відкритою і менш корумпованою.

«Вони проводять антикорупційну реформу, вони заарештували деяких людей, вони почали дерегулювання ринку природного газу та руйнування монополій», - сказала вона. «Складається враження, що вони впораються».

Але попередні українські уряди намагалися і потерпіли невдачу, і пані Пріцкер визнала, що завдання надважке.

«Це складне питання», - сказала вона. «Ми визнаємо, що у них багато роботи. Але тут присутній Уряд, який прагне підняти свою економіку».