22.07.2015

Міністерство фінансів домовилося з Республікою Кіпр про підвищення ставок оподаткування окремих видів пасивних доходів. Відповідне рішення було досягнуто за результатами другого раунду переговорів заступника Міністра фінансів Олени Макеєвої з представниками Уряду Кіпру, що відбулися 2 липня 2015 року. За результатами переговорів сторони уклали відповідний Протокол.

Мета Міністерства фінансів - збільшення надходжень до державного бюджету України за рахунок розширення податкової бази, зокрема, шляхом детінізації економіки, боротьби з ухиленням від сплати податків, з одночасним зменшенням тиску на законослухняних платників податків. Лише за останній час з цією метою, за пропозиції Міністерства фінансів, було запроваджено обов’язкове використання РРО для платників податків третьої групи єдиного податку (з доходом більше 1 млн. гривень на рік),  електронну систему адміністрування ПДВ та розпочато інституційну реформу Державної фіскальної служби. Окрім того, Міністерство здійснює активні кроки для боротьби з відтоком капіталів до офшорів.

В рамках цієї політики Міністерство фінансів домовилося з Урядом Кіпру про підписання нової Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, що відповідатиме рекомендаціям ОЕСР. Ключові зміни до цієї конвенції полягають в підвищенні ставок оподаткування окремих видів пасивних доходів.

Зокрема:

·  від оподаткування в Україні звільнятимуться лише ті доходи, що отримано резидентом Кіпру від відчуження акцій та інших корпоративних прав, більше ніж 50% вартості яких прямо або опосередковано пов’язано із нерухомим майном, розташованим на території України (наразі єдиною вимогою для звільнення від оподаткування доходів від відчуження майна резидентів Кіпру є розташування цього майна на території України)

·  Обов’язковою умовою для застосування 5% податку при виплаті дивідендів, окрім 20% володіння часткою компанії, є інвестування щонайменше 100 тис. євро до статутного капіталу української компанії (наразі для того, аби мати право на 5% податку, можна задовольняти лише одній з цих умов).

·  Ставку податку при виплаті процентів визначено сторонами переговорного процесу на рівні 5% (наразі – 2%).

В разі підписання тексту нової Конвенції та її ратифікації парламентом України та Республіки Кіпр, нові умови оподаткування пасивних доходів наберуть чинності, як це передбачено ст. 27 діючої Конвенції, не раніше 1 січня 2019 року.

Ключові факти про модельні конвенції ОЕСР:

-      Модельна конвенція ОЕСР щодо податків на доходи і капітал є стандартним договором про уникнення подвійного оподаткування стосовно резидентів однієї або обох країн, що укладають цю угоду, та є рекомендованою до застосування всіма країнами-членами ОЕСР.

-       Хоча Україна не є членом ОЕСР, у лютому 2013 року Кабінет Міністрів України затвердив план дій щодо поглиблення співробітництва між Україною та Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) на 2013–2016 рр., відповідний Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та ОЕСР щодо поглиблення співробітництва був укладений 2 липня 2014 року.

-      Згідно з домовленостями, Уряд України має на меті привести у відповідність до модельної Конвенції ОЕСР всі діючі договори з тим, щоб попередити відтік капіталу України за кордон.