23.07.2015

21-22 липня на ЮУАЕС працювала команда експертів проекту «Спільна програма безпеки для підвищення експлуатаційної ефективності, безпечної роботи та ефективності людських ресурсів компанії НАЕК «Енергоатом» і її АЕС». Проект, що стартував у 2014 році, реалізується на українських АЕС у рамках Програми взаємодії з Європейською комісією «Інструмент співпраці в сфері ядерної безпеки».

У робочій нараді на ЮУАЕС взяли участь експерти німецького консорціуму «RWE Power International & Proatom» і чеської фірми Skoda. З фахівцями Южно-Української АЕС вони обговорили цілу низку питань, пов'язаних з реалізацією одного з п'яти підпроектів, зокрема, «Удосконалення процесів контролю проектної документації та управління конфігурацією АЕС» на южно-українському майданчику, який виступає в цьому підпроекті пілотним.

Мета наради - з'ясувати, як на практиці здійснюються певні види діяльності: управління змінами та модифікаціями, продовження термінів експлуатації енергоблоків, управління документацією та інші процеси, - сформулював завдання, що стоять перед експертами представник консорціуму Володимир Кулічкін. - Підсумком стане розробка рекомендацій, які ґрунтуватимуться на досвіді німецької фірми RWE і чеської Skoda. Зокрема, чеський підхід взятий за основу, оскільки реалізовувався на реакторах радянської конструкції та дозволив напрацювати певний багаж практик. Їх і намагаємося адаптувати на Южно-Українській АЕС.

Як конкретизував В. Кулічкін, програма, що реалізовується, передбачає п'ять окремих підпроектів, по кожному з яких визначено пілотну станцію. На ЮУАЕС роботи тривають вже близько року. Наприкінці буде визначено процедури, які мають регулювати елементи управління конфігурацією енергоблоку та програмні модулі для автоматизації частин з управління модифікаціями, змінами, техрішеннями та ін.

Реалізація проекту дозволить поліпшити якість експлуатації та ремонтів, - зазначає експерт, - тому що проектна та експлуатаційна документація має відповідати реальному фізичному стану устаткування енергоблоку. Тобто опис відповідатиме дійсності. Під час виконання модифікації це дозволить уникнути помилок і часових витрат, що дорого коштують.

Довідково

Южно-Український енергетичний комплекс розташований  на півдні України в Миколаївській області. До його складу входять Южно-Українська атомна станція (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська гідростанція на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна встановлена потужність 11,5 МВт) і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3). Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП НАЕК «Енергоатом». За обсягами виробництва Южно-Український енергокомплекс забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. За роки існування підприємством вироблено понад 515 млрд. кВт·год. електричної енергії.