23.07.2015

Міністерство охорони здоров’я України за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я і Фонду Народонаселення ООН в Україні впроваджує нову методологію дослідження випадків материнських смертей. Сьогодні в МОЗ України відбулася її офіційна презентація для регіональних фахівців в області акушерства і гінекології, а також представників ЗМІ.

Нова методологія носитиме виключно конфіденційний характер та дозволить детально проаналізувати усі етапи надання медичної допомоги жінці, вийти за межі системи охорони здоров’я та розглянути інші причини, що завадили своєчасному зверненню за медичною допомогою, зумовили ускладнення тощо.

По своїй суті вона передбачає анонімне анкетування усіх, хто брав участь у наданні допомоги жінці, а також опитування родичів за їхньої згоди, для того, щоб зрозуміти, чому сталася смерть, і попередити подібні випадки у майбутньому.

МОЗ України спільно з міжнародними партнерами, зважаючи на вагомий світовий досвід у цьому питанні, переконане – це допоможе суттєво знизити рівень материнської смертності в Україні і покращити здоров’я матерів і дітей.

«Міністерство охорони здоров’я завжди приділяло особливу увагу здоров’ю матерів і дітей. Динаміка зниження материнської смертності в Україні позитивна, але нестабільна. Для ефективного покращення материнського здоров’я необхідно найперше зрозуміти проблеми, які стоять на нашому шляху. Сьогодні ми робимо ще один крок вперед у цьому напрямку», - відзначив під час презентації заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський.

Як розповіла програмний менеджер із сексуального і репродуктивного здоров'я Регіонального Європейського Бюро ВООЗ ГунтаЛаздане, європейська практика довела, що конфіденційне дослідження дозволяє суттєво знизити материнську смертність. За понад 60 років впровадження методології конфіденційних досліджень у Великобританії кількість смертей знизилася із 90 до 10 на 100 000 народжених живими.

«Дослідження базується на методології ВООЗ, яка успішно працює у багатьох європейських країнах. Ми не шукаємо винних у смерті жінки, ми шукаємо реальні причини цієї смерті, що дозволить розробити ефективні методи попередження материнських смертей у майбутньому», - запевнила вона.

Заступник Представника Фонду Народонаселення ООН в Україні Павло Замостьян переконаний, що впровадження цієї методології стане важливою складовою реформування системи охорони здоров’я та сприятиме покращенню якості та доступності послуг із охорони здоров’я жінок в країні.

Імплементацію методології конфіденційного дослідження випадків материнської смертності вже затверджено відповідним наказом МОЗ України від 26.12.2014 № 1014.

«Над впровадженням цієї методології та безпосередньо над самим дослідженням працюватиме окрема незалежна конфіденційна експертна комісія. Перші конкретні результати цього дослідження ми плануємо побачити уже за два-три роки. Ці висновки дадуть можливість зрозуміти реальні причини материнської смертності в державі та працювати над їх усуненням», - прокоментувала заступник директора Департаменту медичної допомоги МОЗ України Валентина Коломейчук.