24.07.2015

Міністерство культури та Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) домовилися сприяти реалізації на принципах партнерства програми Американський центр у Києві «Американський дім».

Цілі міжінституційної співпраці зафіксовані в Протоколі про наміри між Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Протокол укладений на виконання Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 7 травня 1992 року

Документ підписали заступник Міністра культури з питань європейської інтеграції Андрій Вітренко та  директор Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) Меган Волк.

Документ укладено з метою підтримки культурної дипломатії і створення простору для культурного обміну між українцями та американцями, розвитку відкритого міжкультурного діалогу, подолання негативних культурних сприйняттів, розбудови культурних мостів задля поглиблення взаєморозуміння і налагодження продуктивної співпраці. Програма триватиме до 31 березня 2016 року.

Відповідно до Протоколу, Міністерство культури та IREX проводитимуть спільні заходи на базі Американського дому, розширюватимуть аудиторії та можливості для зацікавлених в участі у програмах і заходах Американського дому.  Сторони сприятимуть розвитку ініціатив у межах загальнодержавних і міжнародних програм і проектів, орієнтованих на розвиток культури, поглиблення міжнародних зв’язків, підтримку креативних починань і зміцнення демократичного суспільства.

Міністерство культури та IREX  сприймуть налагодженню зв’язків з громадськістю, органами державної влади та місцевого самоврядування.

Головним партнером  і бенефіціаром програми культурної дипломатії Посольства США в Україні – Американський центр у Києві «Американський дім» буде Міністерство культури України.

«Міністерство культури виступить головним партнером і бенефіціаром програми. Наше спільне з американськими партнерами завдання – познайомити українців з американською культурою, сприяти розвитку навичок культурної дипломатії, інформувати про великі освітні та культурні можливості для української молоді і не тільки, відкрити майданчик для спільних культурних проектів і створення українсько-американського культурного продукту. Важливо, що ми скріплюємо міст розуміння між нашими країнами шляхом культурної дипломатії, обміном культурами» — сказав Андрій Вітренко.

Співпраця з Мінкультури сприятиме підвищенню ефективності заходів програми в Україні та допоможе координувати діяльність американського культурного центру з цілями державної розвитку. Спільні з місцевими громадськими організаціями заходи допомагатимуть визначити і задовольняти інтереси та потреби місцевих громад.

IREX також залучить волонтерів Корпусу Миру США, які працюватимуть як культурні посли в регіонах. IREX використовуватиме ресурси і потенціал усіх американських програм в Україні для забезпечення якомога ширшого спектру послуг та інформації для різних цільових аудиторій. Партнерами у впровадження програм будуть також інші неурядові організації, такі як PH International, PACT, NDI, Internews, Chemonics, Deloitte, і Фонд «Східна Європа».

Діяльність центру орієнтуватиметься на потреби різних груп відвідувачів, починаючи від лідерів, які брали участь у програмах обміну, фінансованих Державним департаментом США, і закінчуючи внутрішньо переміщеними особами і молоддю з груп ризику. У своїй діяльності Центр націлений на розширення кола людей, особливо серед молоді, які виступатимуть культурними послами обох країн і сприятимуть обміну та співпраці.

Важливим аспектом діяльності центру стане робота з переселенцями та неблагополучною молоддю – серед цих груп стереотипи про культуру США формуються на грунті поп-культури та проросійських ЗМІ. «Центр буде доносити інформацію до цих груп населення, використовуючи  інноваційні способи, відкриваючи перед ними Америку з нового ракурсу. План програми буде сформований для залучення відвідувачів з різним рівнем англійської мови та різноманітних інтересів. План включатиме як одноразові, так і циклічні заходи; серійні тренінги та семінари, що можуть тривати від декількох днів до декількох місяців; і регулярні заходи, такі як вечори показу кінофільмів та дискусійні клуби» - повідомляють керівники Центру.

У центрі планується  проведення таких заходів, як тренінги з ораторського мистецтва та креативного письма, заняття з англійської мови; концерти американських груп та виконавців; виставки, майстер-класи з акцентом на американо-українські види прикладного мистецтва, такі як квілтинг та кераміка; покази фільмів та тренінги з виробництва кіно- та відеороликів, онлайн курси та різноманітні безкоштовні освітні курси; уроки кулінарії, танців, семінари з 3D друку; ярмарки кар’єри та освіти, зустрічі випускників програми обміну з представниками американського бізнесу.

ДОВІДКОВО

Американський дім – відкритий і безкоштовний культурний центр, проекти та заходи якого плануються відповідно до завдань Програми і з урахуванням інтересів та запитів української аудиторії.  Партнерські проекти, ініційовані місцевими активістами, громадськими організаціями, державними установами, мистецькими спілками, незалежними культурними діячами, митцями та ін. можуть впроваджуватися на платформі Американського дому.  Критерії для таких проектів визначені та опубліковані на веб-сайті Американського дому – www.americahousekyiv.org