25.07.2015

Під час робочого візиту до Одещини заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Шафранський відвідав сімейну амбулаторію Центру первинної медико-санітарної допомоги №5 міста Одеси та ознайомився з впровадженням сімейної медицини.

Слід зазначити, що Одеса є одним з піонерів надання медичної допомоги населенню на засадах сімейної медицини серед державних лікувально-профілактичних закладів в Україні. Саме тут ще в 2000 році, з урахуванням передового європейського досвіду, було відкрито друге в Україні після Львова відділення сімейної медицини. Сімейна амбулаторія, яку наразі відвідав заступник Міністра, також була відкрита ще до початку системного реформування медичної галузі на державному рівні – в 2007 році, як філія міської поліклініки.

Минулого року, коли в Одесі було проведено остаточне розмежування рівнів медичної допомоги, на базі філії було створено Центр первинної медико-санітарної допомоги. Амбулаторія розташована на першому поверсі багатоповерхового будинку в густо забудованому районі, що забезпечує високу пішохідну доступність для пацієнтів.

Свого часу набутком Одеси в галузі сімейної медицини для забезпечення комфорту та зручності для пацієнтів була організація в приміщенні сімейної амбулаторії прийому не лише лікарів загальної практики, але й лікаря-педіатра та вузьких спеціалістів – гінеколога, кардіолога, невропатолога, тощо. Також тут працює денний стаціонар. Але під час відвідин амбулаторії Віктор Шафранський підкреслив, що така система організації надання первинної медичної допомоги є тимчасовою на період реформування.

«Сімейний лікар є тим спеціалістом, який має необхідну кваліфікацію для надання всього спектру амбулаторних послуг як дорослому, так і дитячому населенню, починаючи з народження. Зараз сімейні лікарі мають можливість вести сумісний прийом з вузькими спеціалістами, обмінюватися практичним досвідом, але в перспективі саме сімейний лікар повинен взяти на себе весь обсяг первинної допомоги», – підкреслив заступник Міністра.

Директор департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради Ігор Шпак зазначив, що в Одесі перехід до надання первинної медичної допомоги дітям сімейними лікарями буде проводитися поступово. Спочатку до обслуговування сімейними лікарями планується передати дитяче населення віком від 14 до 18 років, потім – дітей 10-14 років, на наступних етапах – більш молодших дітей, і лише наприкінці цього процесу сімейні лікарі почнуть працювати з новонародженими. Така система дозволить провести медичну реформу педіатричної ланки максимально м’яко та забезпечити належну якість надання медичної допомоги на всіх етапах.

Слід зазначити, що в місті Одесі навчання сімейних лікарів було проведено за рахунок коштів міського бюджету. Завдяки цьому спеціальність лікаря загальної практики – сімейної медицини отримало майже триста одеських медиків.