25.07.2015

Головними перешкодами у впровадженні реформ у сфері поводження з побутовими відходами залишаються непривабливість сфери для інвесторів внаслідок монополії ринку послуг з перероблення та захоронення побутових відходів.

Про це йшлося на засіданні Колегії з питань стану виконання міністерством Програми діяльності Кабінету Міністрів України, Коаліційної угоди, Стратегії сталого розвитку «Україна-2020», яке відбулося 23 липня.

Сферу поводження з побутовими відходами буде демонополізовано шляхом передачі повноважень щодо вирішення питання перероблення та захоронення побутових відходів та встановлення тарифів в цілому на поводження з побутовими відходами від центрального органу виконавчої влади органам місцевого самоврядування. Цьому сприятиме прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері поводження з побутовими відходами», зареєстрованого у Верховній Раді України.

Основною складовою побутових відходів є відходи тари та упаковки. Саме тому Мінрегіоном розроблено проект закону про упаковку та відходи упаковки. Його прийняття сприятиме створенню прозорого механізму фінансування заходів зі зменшення обсягу побутових відходів та фінансового навантаження на громадян.

Прийняття вищевказаних законопроектів забезпечить стабільну роботу всіх учасників ринку та допоможе органам місцевого самоврядування у вирішенні питань сталого планування та розвитку міст, впровадження енергоефективних технологій, створення умов для залучення інвестицій для збільшення долі перероблення та утилізації побутових відходів та зменшення обсягів їх захоронення.

Нагадаємо, у 2014 році в Україні перероблено та утилізовано близько 4,2% побутових відходів. Разом з тим, у провідних європейських країнах, 35% - підлягає переробленню, 15% йде на компостування та отримання біогазу, а залишки твердих побутових відходів в обсязі 50% потрапляє на спалювання, і лише 5% твердих побутових відходів підлягає захороненню.

В Україні вже є позитивні приклади використання побутових відходів в якості альтернативного палива. Зокрема, це переведення Київського сміттєспалювального заводу у категорію ТЕЦ на відновлювальному паливі (відходів) (подача тепла на житловий масив «Позняки»). Також Рівненському переробному підприємстві проходить технологічний цикл підготовки побутових відходів в якості альтернативного палива.