29.07.2015

Міністерство екології та природних ресурсів України направило скаргу екологів щодо незаконної вирубки дубів у дендропарку «Олександрія» (м. Біла Церква) до Державної екологічної інспекції з проханням оперативно відреагувати і провести позапланову перевірку. Про це повідомила заступник Міністра екології та природних ресурсів Світлана Коломієць.

За її словами, до Міністерства стали надходити скарги щодо масової незаконної рубки багаторічних дубів у дендропарку Олександрія та подальший продаж цієї деревини «на паркет». Вона зазначила, що Мінприроди не затверджує ліміти на проведення санітарних та інших рубок у межах природних заповідників, заповідних зон біосферних заповідників та національних природних парків.

«Розуміючи важливість наявності мертвої деревини для збереження біорізноманіття, наказом від 06.04.2015 р. заборонило проведення санітарних рубок у природних заповідниках та заповідних зонах нацпарків та біосферних заповідниках за винятком випадків, встановлених законодавством. До таких випадків відноситься, наприклад, вирубка аварійних дерев. Ми не затверджували лімітів на використання природних ресурсів у межах дендрологічного парку "Олександрія" на 2015 рік. Останній ліміт для цього парку було затверджено на 2013 рік. Клопотання цього дендропарку на затвердження ліміту на 2015 рік до нас не надходило», - повідомила вона.

При цьому Світлана Коломієць наголосила, що у першому півріччі екоінспекція не мала змоги проводити перевірки.

За даними екологів, заборона перевірок відкрила для браконьєрів усіх мастей двері в заповідники. У нацпаркуНижньодністровський (Одеська область) заборона на перевірки призвела до широкомасштабного незаконного будівництва в районі села Маяки. У нацпаркуДворічанський (Харківська область) мисливське господарство самовільно спорудило 3 мисливських вишки, в нацпарку Ічнянський (Чернігівська область) на початку року браконьєри в заповідній зоні вбили двох лосів і екоінспекція нічого не могла зробити.

Крім того, Світлана Коломієць наголосила на необхідності створення Агентства із заповідної справи, під керівництво якого мали би бути передані усі заповідники та нацпарки. «У контексті того, що до 2020 року площа заповідних земель в Україні має збільшитись в два рази, було б ефективним мати єдиний орган, який би опікувався усіма заповідниками. Сьогодні заповідники та національні парки підпорядковуються різним установам – Мінприроди, НАН, Мінкультури та іншим. Якщо за результат відповідає кілька установ, то можна вважати, що відповідальних немає – це підтверджує практика Наприклад, дендропарк «Олександрія» підпорядкований Національній академії наук. Виходить, що ми, як Мінприроди рубок лісу не погоджували, але оскільки директор підпорядкований не нам, запобігати негативним явищам в його діяльності можемо лише через перевірки екоінспекції», - пояснила вона.