30.07.2015

ЯЦЕНЮК А.П. – Шановні представники ЗМІ, шановні члени Кабінету Міністрів України!

Хотів би розпочати з відзначення 150-річчя великого сина українського народу митрополита Андрія Шептицького. Це історична постать, яка виступала за єдність України, за соборність України, за освіту українців, за те, щоб ми навчились будувати власну рідну хату – так називалась його праця. В рамках своїх освітніх програм митрополит Андрій Шептицький висловлювався за те, щоб українська молодь ставала розумнішою, отримувала додаткові знання.

Я думаю, що ми повинні продовжити великий поступ митрополита Андрія Шептицького і Уряд сьогодні приймає рішення щодо встановлення іменних стипендій імені Андрія Шептицького. Це буде 20 іменних стипендій для тих українських магістерських програм, які будуть вивчати із Східної України Західну Україну, із Західної України Східну Україну. Річна стипендія на 12 місяців 20 українських студентів отримають таку стипендію в розмірі 2200 грн. на місяць кожен.

Друге. Сьогодні ми провели попередню нараду із керівництвом Уряду, вважаю, що настав час, щоб в Україні нарешті з'явився музей митрополита Андрія Шептицького. Тому Мінкультури разом із Львівською ОДА дано доручення невідкладно підготувати план заходів і фінансування щодо створення в Україні музею митрополита Андрія Шептицького.

Вчора ми з Міністром внутрішніх справ відвідали Луцьк. Хотів би поділитись враженнями про те, що побачили, що почули, які є проблеми, що люди просять, щоб Уряд виконав. Несподівано поїхали в управління соціального захисту, буквально за 30 хв. вони дізнались, що ми туди поїдемо, і там було безпосередньо почуто від кожної людини, які є питання по оформленню субсидій. Моє загальне враження. Звичайно, що проблеми є, але люди почали оформляти субсидії і люди вже один одному оповідають про те, що прийшла платіжка на 1 тис. грн., але заплатили тільки 200, тому що 800 грн. вже заплатила держава. Це, напевно, найкращий шлях до того, щоб стимулювати всіх людей оформляти субсидії.

Була ще одна історія. Я попросив Міністра соціальної політики, щоб він безпосередньо втрутився і прийняв відповідне рішення. Не всі пішли оформляти субсидії з квітня. І жінка, яка дуже погано бачила, я подивився те, що за неї заповнювали саму декларацію і заяву, невчасно оформила субсидію і тому їй потрібно було заплатити всі кошти по рахунку за житлово-комунальні послуги. А це дуже великі гроші для цієї людини.

Думаю, нам потрібно, Павле Валерійовичу (Розенко –ред.), разом з Вами прийняти наступне рішення – давайте внесемо зміни до постанови і доручимо місцевим комісіям органів місцевого самоврядування в таких окремих випадках приймати рішення щодо компенсації найбільш малозабезпеченим громадянам сум коштів, які вони заплатили за житлово-комунальні послуги, навіть у тому випадку, якщо людина не вчасно пішла і оформила цю субсидію. Це в тому числі і наша провина, що люди на першому етапі не повірили. Але те, як зараз відбувається система оформлення субсидій і, як почали працювати служби, вселяє у мене впевненість, що ми на дуже правильному шляху.

Друге, Геннадію Григоровичу (Зубко - ред.), Павле Валерійовичу (Розенко –ред.) і Міністре інфраструктури (Пивоварський –ред.), протягом серпня ми з вами повторно розсилаємо через систему "Укрпошти" заяви на отримання субсидій, декларацію і відповідний роз`яснювальний лист від Уряду країни: як оформляється субсидія, що зроблено в цьому питанні, і що зроблено взагалі по всіх соціальних і економічних питаннях для того, щоб люди ще раз отримали заяву, для того, щоб люди ще раз – ті, які не змогли звернутися, звернулися і держава надала допомогу малозабезпеченим громадянам країни.

Павле Валерійовичу, коротко поінформуйте про стан справ по субсидіях і як Ви дивитеся на те, щоб ми знайшли механізми по компенсації тим, хто не вчасно оформив субсидію?

РОЗЕНКО П.В. – Я хочу буквально підтвердити абсолютно той факт, що після того, як люди почали отримувати квитанцію про призначення субсидій, їх сусіди, друзі, родичі також почали вірити в те, що ми сьогодні робимо. І це показують нам сьогодні цифри. Якщо в середньому у нас в попередні тижні приходило за оформленням субсидій 5 – 7 тис. родин в тиждень, то протягом двох останніх тижнів, коли люди відчули, що програма працює, щотижнево до нас почали приходити до 60 тис. родин.

Тобто це означає, що реформа системи субсидій, яку запровадив Уряд як компенсацію підвищення ціни на газ, реально працює, і люди, незважаючи на всю ту критику, яка лунає з ЗМІ, від політичних опонентів, повірили, вона реально почала рухатися. Так, безумовно, проблеми є, і очевидно, що проблеми різні від регіонів.

Я хочу сказати, що на сьогодні вже отримали право на нарахування субсидій понад 1 млн. 900 тис. родин. Ще додатково в управліннях місцевих органів влади знаходиться приблизно 550 тис. справ, які потребують негайного і якомога швидшого розгляду. Таким чином, ми навіть випереджаємо ті прогнози, які ми самі собі ставили – мати на початок опалювального сезону приблизно 2 млн. справ. Я думаю, що ми встигнемо зробити набагато більше, і ця динаміка покращується.

Найкраща ситуація у нас сьогодні в Полтавській області, у м. Києві, у Вінницькій області, Дніпропетровській області, де рівень оформлення субсидій вже більше, ніж 85% від поданих заявок.

На жаль, найгірша ситуація сьогодні в Одеській, Харківській, Чернівецькій та Закарпатській областях, де ці 4 області ніяк не можуть перевалити планку навіть в 50%. Я не хочу говорити про Донецьку і Луганську області, де, очевидно, є певна специфіка у зв'язку з тим, що місцеві органи влади працюють в надзвичайних умовах, але, наприклад, по Донецькій області стан призначення субсидій виглядає краще, ніж в Харківській і Одеській області.

Тому, очевидно, що за результатами цієї інформації я просив би, щоб ми дали сьогодні протокольне доручення главам цих адміністрацій взяти під персональну відповідальність стан призначення субсидій по районах, тому що, знову кажу, немає системних проблем. Значить, є десь пробуксовка на рівні місцевих органів влади, і ми повинні розуміти, що відбувається, щоб внести, можливо, якісь корективи, хоча система в цілому по Україні працює.

Дуже коротко ще раз нагадаю лише останні зміни, які ми внесли буквально місяць тому до порядку призначення субсидій. Сьогодні вже не потрібна практика декларування громадянами конкретних розмірів своїх доходів. Ніяких цифр в декларації вносити не треба. Тільки вид свого доходу: чи то пенсія, чи то стипендія, чи то зарплата. Конкретні цифри ми будемо брати в Державній фіскальній службі і в Пенсійному фонді. Сьогодні порядок взаємодії з цими органами відпрацьований. Цей механізм працює. Затримок там не буде.

Отже, нема цифр – нема помилок. Люди не повинні боятися помилитися, бо нема в чому помилятися. Немає помилок – немає жодних штрафів. Ми зняли будь-які штрафні санкції за помилку. Наше завдання – не накласти на людину штраф, не оштрафувати людину, не покарати, а допомогти їй оформити субсидію. Це ми зробимо і це ми робимо.

Третє принципове питання. Цілий ряд доходів ми вилучили з призначення субсидій. Це всі одноразові виплати матерям-героїням, одноразові виплати в разі загибелі воїнів у результаті АТО. До речі, всі виплати військовослужбовцям, які служать сьогодні в АТО, вилучені з надання субсидії. Це означає, що такі сім'ї отримають більшу субсидію, більший соціальний захист, і це дуже важливо для підтримки наших військовослужбовців.

Про те, що Ви говорили, Арсенію Петровичу. Ми розширили право місцевим органам влади приймати рішення про надання субсидій в конфліктних ситуаціях. Особливо це стосується, прописаний чи не прописаний; прописаний, але не проживає. Ми дали місцевим органам влади приймати рішення про призначення субсидії на користь родинам. До наступного засідання Уряду ми відпрацюємо питання, щоб надати справді місцевим комісіям право призначати субсидії з дати підвищення тарифів, тобто з 1 квітня, незалежно від того, коли подано заяву.

Таким чином, у даному випадку місцеві органи влади мають з розумінням поставитися до проблем таких людей. Очевидно, що субсидію буде призначено, але й вся попередня виплата має бути відшкодована. І на це кошти в державному бюджеті є, і місцеві органи влади, на мій погляд, повинні брати на себе таку відповідальність і допомагати людям, які або невчасно подали, або невчасно повірили в систему субсидій, але ми таку можливість, я думаю, надамо, тому це приймається.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую за розуміння. Тому що це абсолютно правильне рішення, щоб органи місцевого самоврядування тим людям, які не встигли оформити субсидії, і ті, хто потребує допомоги держави, приймали рішення і відшкодовували суму коштів, яку люди витратили з початку підвищення цін і тарифів, але не встигли оформити відповідну субсидію. Це буде серйозний крок допомоги людям.

То ми кожного дня в принципі врегульовуємо технічні проблеми, які є в оформленні субсидій. Я, до речі, вчора побачив, Павле Валерійовичу, в Луцьку, вони багато надрукували заяв і декларацій, декларації ще залишилися у них старої форми – там, де потрібно було зазначати дохід. Але, сподіваюся, це не було пов`язане з тим, що Прем’єр-міністр туди приїхав, до людей підходив працівник соціальної служби, закреслена графа про необхідність зазначення доходу і кажуть: "Цифр ніяких не потрібно, довідок ніяких не потрібно, напишіть тільки, який у вас вид доходу".

РОЗЕНКО П.В. – Вибачте, що перебиваю, але це дуже важливо. Справді, нами було надруковано понад 2 млн. бланків. Зараз ми прописали в постанові Уряду про те, що можна використовувати старі бланки, щоб не витрачати гроші. Але дуже важливо, що в старих бланках не потрібно зазначати суми, лише вид доходів і всі місцеві органи влади про це проінструктовані, що старі бланки можна використовувати, але вже за новим порядком.

ЯЦЕНЮК А.П. – Саме тому необхідно прискорити відправку нових бланків, нових заяв і відповідного роз`яснювального листа від Кабінету Міністрів України, щоб ще простіше людям було оформляти субсидію. Це перше.

Друге – приймаємо рішення про те, щоб органи місцевого самоврядування на своїх комісіях приймали рішення про відшкодування сум, які заплачені за житлово-комунальні послуги, навіть в тому випадку, якщо субсидія була невчасно призначена по нужденним.

Третє (з вчорашньої поїздки) – МОЗ. Підійшла до мене жінка і каже, що (це саме безпосередньо на  Волині) діабетик. Інсуліни, відшкодування йдуть, а таблетований інсулін – відшкодування немає. З`ясувалося, що це компетенція безпосередньо органів місцевої влади і областей. Я вас прошу терміново провести селекторну нараду із заступниками голів обласних адміністрацій з тим, щоб на обласних рівнях були прийняті рішення про відшкодування за рахунок коштів бюджету всім діабетикам, як і тим, які інсулінозалежні, ін`єкційний, так і таблетований, тому що так вимагає закон, але, на жаль, не всі органи місцевої влади прийняли відповідні рішення.

Третє – по землі. Вчора ми з Арсеном Борисовичем (Аваков –ред.) зустрічались з нашими воїнами – учасниками АТО. Це був спецпідрозділ міліції "Світязь", який, до речі, вийшов з Іловайська. Ми з Арсеном Борисовичем наступного ранку були в Дніпропетровську і вивезли з Дніпропетровська трьох бійців, які були поранені. Нагадаю, що в нас відповідно до законодавства учасники АТО мають право на отримання земельних ділянок. Це безпосередньо відповідальність органів місцевої влади. Все відбувається, як завжди – комусь дали, комусь не дали.

Геннадію Григоровичу, скличте селектор, нехай Вам дадуть доповідь всі керівники областей і мери міст про те, які конкретно земельні ділянки зарезервовані за учасниками АТО для того, щоб норма закону, а саме надання безоплатної земельної ділянки для учасника АТО була виконана. Це перше.

Друге. В нас є маса різного роду землі, яка знаходиться, наприклад, в управлінні національних академій різного роду. Ця земля незареєстрована, вона знаходиться у тіньовому обороті, підкреслюю, тіньовому. Свята справа, щоб ця земля потрапила до тих людей, які із зброєю в руках захищали країну. В тому числі мене проінформували, що на Волині десь 70 га землі, яка знаходиться в управлінні однієї з національних академій. Попрацюйте, будь ласка, з профільним міністром. Прохання такі: перше – єдиний реєстр скільки землі видали учасникам АТО; друге – скільки заяв поступило; третє – скільки відмовлено; і четверте – конкретно земельні ділянки, це програма обов’язкова для всіх органів місцевої влади, які зарезервовані і виділяються виключно під учасників АТО. Чотири пункти і Ви потім нас на Уряді, якщо можна, проінформуєте про те, як виконується закон.

Від землі перейдемо до аграрного сектору. Олексію (Павленко – ред.), проінформуйте, що в нас, по-перше, із врожаєм, по-друге, із цінами.

ПАВЛЕНКО О.М. – Щодо проведення жнив. Ранні зернові і зернові культури обмолочені на площі 7,5 млн. га або 73% прогнозу. Врожайність у цьому році вища, ніж у минулому році, а саме 33,9 ц з 1 га, в порівнянні з минулим роком  це було 33,3 ц з 1 га. На даний момент намолочено 25,4 млн. тонн нового врожаю. Йдемо по плану.

Бачимо, що по всіх основних культурах врожайність вища, саме по пшениці врожайність вища, намолочено 18,3 млн., по ячменю врожайність суттєво вища, намолочено 6,6 млн. тонн. Та сама ситуація з ріпаком – обмолочена площа 580 га з врожайністю 25,3 центнери з гектара, порівнюючи з минулим роком – 23,4 було, і намолочено 1,5 млн. тонн насіння.

Хочу відмітити, що найбільший вал зерна намолотили в Одеській – 2,9 млн. тонн, в Дніпропетровській – 2,5 млн. тонн, в Миколаївській – 2,3 млн. тонн, в Запорізькій – 2,1 млн. тонн та в Херсонській області – 2 млн. тонн.

Але також хочу окремо відмітити, що понад 1 млн. тонн намолотили в таких областях, наприклад, як Донецька область, яка є зараз під контролем української влади, в тому числі Кіровоградська, Вінницька, Полтавська і Харківська.

Найвища врожайність: Хмельницька область – 50,8 центнера з гектара, Івано-Франківська – 46,8 та Тернопільська – 45 центнерів з гектара.

Хочу відмітити, що на початку жнив була суттєва проблема з нестачею зернозбиральної техніки, тому що жнива почалися через погодні умови на 1,5 тижня пізніше, тому на початку жнив завантаження було майже 217 га на день. Зараз ситуація вирівнялася, це десь 85 га на день.

Зараз наявний парк в Україні – це 50 тис. одиниць техніки, але, в тому числі, також для інформації всім членам Кабінету Міністрів, старшої за 16 років на зараз в Україні 72% техніки. Нової техніки 1,6 року тільки 10%. Тому техніка навіть в такому стані є в готовності 98% і працює в нормальному плановому режимі. Ми бачимо, що жнива йдуть згідно з планами і прогнозами.

Окремо хочу відмітити питання стосовно експорту. На сьогодні вже відекспортовано майже 2 млн. тонн зерна та борошна, що також йде в принципі вище, ніж це було в минулому році. І хочу ще раз відмітити, що в минулий маркетинговий рік, який закінчився на 1 липня, Україна відекспортувала 34,4 млн. тонн, що було рекордом за історію України.

Ситуація з цінами на світових ринках, на жаль, разом з падінням цін на нафту, в тому числі падають ціни і на кукурудзу. Наприклад, минулого року ціна на кукурудзу була на Чикаго 211 дол., зараз 165 дол. Та сама ситуація є по інших культурах. Відповідно, є падіння і суттєве зменшення ціни порівнюючи з минулим роком по пшениці, ячменю і по сої.

Внутрішня ціна зростає, на відміну від загальної світової тенденції. Зараз пшениця третього класу, середня закупівельна ціна – 3268, четвертого класу – 3090, шостого класу – 3087. Ячмінь – 3150, кукурудза – 3054.

ЯЦЕНЮК А.П. – А по чому Чикаго пшениця?

ПАВЛЕНКО О.М. – Пшениця Чикаго США тверда, Мексиканська затока – 219, минулого року було 273. ЄС (Франція, Руан) – 200.

Хочу відмітити дуже серйозну і плідну роботу з Мінінфраструктури. Створюємо спільну команду. Вчора була велика зустріч з усіма трейдерами, які займаються експортуванням. Отримали зворотну реакцію стосовно і заторів, які є в портах, стосовно питання вагонів. Питань суттєвих немає, зазначається суттєве покращення координації по вагонах, по зерновозах. Але є питання накопичувачів. Ми його вирішуємо. Готуємо спільний наказ, де будемо врегульовувати питання накопичувачів, тому що траси забиті зерновозами і це створює небезпеку на дорогах.

ЯЦЕНЮК А.П. – У Вас складне завдання, пане міністр: з одного боку, нам необхідно забезпечити експорт, тому що експорт – це надходження валютної виручки в країну, це можливість далі підприємствам посіятися, це розвиток аграрного сектору.

З іншого боку, для Уряду ключовим завданням є продовольча безпека країни. Тобто мінімальні запаси, які дадуть нам можливість спокійно прогодувати країну.

Третє – це те, що стосується самого експорту. Експортувати пшеницю – добре, але набагато краще експортувати додану вартість продуктів переробки. Ми повинні експортувати фактично білок перероблений, що дає можливість в країні набагато більше заробити. Тому треба проводити серйозні перемовини з нашими аграріями.

Позавчора, коли ми в Наталки (Яресько –ред.) на засіданні колегії Мінфіну, чітко постало питання щодо експортної підтримки з боку Ексімбанку. Тобто ресурси Ексімбанку повинні направлятися на кредитування аграрного сектору з тією метою, щоб ми не експортували зерно, а продукти переробки. Тобто це будівництво мережі, інфраструктури, заводів, які дадуть можливість, з одного боку, створити робочі місця в країні, з іншого боку, більше заробити.

Думаю, що нам треба буде провести відповідну зустріч з тими, хто хоче отримати відповідну підтримку з боку Ексімбанку для того, щоб розбудовувати мережу переробки сільгосппродукції в країні. Це дасть можливість і всередині країни якість та ціни змінити, і дасть можливість йти в тому числі на ринки Євросоюзу, нагадаю, у нас з 1 січня Угода про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом набуде чинності. Ми з Наталкою вже коротко говорили з нашими європейськими партнерами з приводу того, що потрібно проводити перемовини щодо збільшення квот для української продукції в рамках зони вільної торгівлі, але квоти потрібно заповнювати якісною конкурентною продукцією.

Тому питання продовольчої безпеки, поставте собі як дуже важливе завдання, і хотів би, щоб Ви на Уряді просто нам потім відзвітували, які обсяги зерна, у нас перехідні залишки і з чим ми вийдемо до наступного врожаю.

ПАВЛЕНКО О.М. – Повністю підтримую політику Уряду. Хочу відмітити ще додаткову інформацію, що два тижні тому в Одеській області було відкрито один із найбільш потужних в Україні комплексів по переробці соняшникового насіння з потужністю 2 тис. 400 тонн щодня. Це найбільш потужний комплекс саме по переробці, щоб не експортувати насіння, а експортувати соняшникову олію.

Вкладено більше, ніж 200 млн. дол. українськими та швейцарськими інвесторами. Після нашої поїздки до США хочу відмітити, що на даний момент більше, ніж 0,5 млрд. дол. США – це ті гроші, які були озвучені нашими американськими колегами-інвесторами, які хочуть інвестувати як в насіннєвий бізнес, портовий бізнес, і в тому числі окремо в переробний бізнес. Тому зараз відпрацьовуємо дуже плідно саме з бізнесом.

ЯЦЕНЮК А.П. – Добре. Тепер від землі до неба. Андрію (Пивоварський – ред.), розкажіть, що у нас відбувається на ринку авіаперевезень по лібералізації ринку.

ПИВОВАРСЬКИЙ А.М. – За Вашим дорученням, яке Ви дали на початку року, Міністерство інфраструктури досить активно займається тим, щоб лібералізувати авіаційний простір в Україні. З того, що вже було зроблено цього року, ми застосували принципи "відкритого неба" до двох аеропортів, це Львів та Одеса. Підписали Договір по "відкрите небо" з США. Завдяки тому, що було врегульовано конфлікту ситуацію між Державіаслужбою та бізнесом, були впорядковані авіаційні правила, що дозволило створити альтернативного перевізника на українському ринку, який з 1 вересня почне регулярні рейси і запрацює на повні крила, як кажуть, до кінця року.

Враховуючи, що ми бачимо певні складнощі у відносинах Британії, Іспанії по дозволу для України на підписання Договору про спільний авіаційний простір з Європою, сьогодні я дав доручення Державній авіаційній службі почати за допомогою МЗС перемовини з усіма країнами, з якими у нас підписані двосторонні договори про використання авіаційного простору України та інших країн. Всього таких договорів приблизно 70, з яких у районі 60 мають двосторонні обмеження.

Поставлена задача Державіаслужбі в найкоротші терміни провести перемовини та зняти двосторонні обмеження між Україною та тими країнами, що повинно призвести до подальшої лібералізації неба, до збільшення конкуренції, що означає, що це потенційно призведе до зменшення вартості авіаперевезень пасажирів, покращення сервісу та потенційно для заходу нових авіакомпаній на ринок України.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, це правильне рішення лібералізувати ринок. Базовий принцип звичайно у міжнародній практиці – це принцип взаємності, тому ми відкриваємо свої ринки і це означає, що нам також повинні відкрити свої ринки. В такому напрямку, будь ласка, рухайтесь.

Тепер для того, щоб кудись літати без віз, треба, щоб врешті ми виконали всі технічні питання по безвізовому режиму. В рамках лібералізації безвізового режиму сьогодні Уряд приймає рішення про виділення коштів на виготовлення картки громадянина країни. Ще раз нагадаю, що вона буде ходити паралельно із внутрішнім паспортом, тобто ніхто нікого не буде змушувати змінювати, але це одна з ключових умов, щоб ідентифікація і безпосередньо документ, який підтверджує особу в Україні, відповідав тим стандартам, які визначені в ЄС. Тобто ми сьогодні виділяємо 50 млн. для Державної міграційної служби щодо створення системи картки громадянина країни. У щотижневому режимі ми проводимо наради щодо виконання технічних пунктів по лібералізації візового режиму з ЄС, є питання, тут я вимагаю конкретних дій від усіх органів державної влади щодо дуже чіткого виконання всіх критеріїв, які поставлені.

Ще раз підкреслюю, на жаль, кількість критеріїв у порівнянні з минулим роком збільшилась у декілька разів, тобто той список, який був попередній, той список, який ми маємо сьогодні, дуже відрізняються. Але нам треба виконувати нашу технічну роботу і тому збільшення вимог до України з боку європейських партнерів, треба буде відповідати тим, що всі ці технічні вимоги повинні бути виконані.

Наостанок те, що мені Павло Валерійович сказав по субсидіях. Мене дуже турбує ситуація по цих областях. Нагадайте мені, будь ласка, ще раз області, які завалили роботу по субсидіях.

РОЗЕНКО П.В. – Конкретика не дотягує до 50%. 43% – оформлення субсидій Одеська область, 48 – Харківська, Чернівецька – 53, Закарпатська – 54, Луганська – 35, Донецька – 50.

ЯЦЕНЮК А.П. – Я пропоную протокольне рішення Кабінету Міністрів про персональну відповідальність глав Одеської, Чернівецької, Харківської, Закарпатської областей за соціальне забезпечення громадян країни і оформлення субсидій. Це є пряма відповідальність влади, коли більше половини громадян не отримали субсидії. Проте вони отримують платіжки. І їм по цих платіжках не буде чим платити, тому що місцева влада не виконала свою функцію.

Я хочу провести засідання, думаю, в Харкові з главами облдержадміністрацій східного і південного регіонів, у тому числі буде обговорюватися питання оформлення субсидій і конкретної роботи кожного глави адміністрації на благо громадян країни і відповідальності за таку роботу.

Тому я прошу Секретаріат Кабінету Міністрів підготувати мою робочу поїздку до Харкова, запросити керівників східних і південних областей на нараду. Вже прийшов час прочухана давати. Думаю, що міністрів також. Поїдемо всі разом зі мною. По всіх напрямках місцева влада повинна робити свою роботу.

Дякую представникам засобів масової інформації!