04.08.2015

30-31 липня у рамках проекту «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф» відбувся виїзд до Донецької та Луганської областей головного позаштатного спеціаліста МОЗ України за спеціальністю «Хірургія серця і магістральних судин у дорослих» К. Руденка та бригади фахівців Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова.

У рамках програми робочого візиту на базах Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 міста Краматорськ та Департаменту охорони здоров’я Луганської ОДА у Сєверодонецьку відбулися науково-практичні конференції за участю обласних та районних кардіологів, терапевтів, педіатрів, лікарів сімейної медицини, швидкої допомоги та інших фахівців. Фахівці НІССХ імені М.М. Амосова розповіли про новітні методи, які застосовуються у сучасної практиці, про своє бачення організації взаємодії та наступності при лікуванні хворих з серцево-судинними патологіями. Обласні кардіологи А.М. Приліпкін (Донецька обл.), О.Я. В`язовик (Луганська обл.) та фахівці з районів і міст Донбасу розповили про своє бачення відновлення кардіологічних служб та створення з нуля кардіохірургічних служб, які повністю залишилися на окупованих територіях.

Основними проблемами цих регіонів є дефіцит кадрів, брак діагностичного обладнання – рентгенівського, електрокардіографів, ехо-кардіографів, апаратів для запису добового моніторингу, відсутність закладів медичної допомоги третинного рівня. Відсутні можливості екстреної сучасної допомоги хворим з гострим коронарним синдромом, роботи з пацієнтами з порушеннями ритму серця.

Столичні та місцеві фахівці провели спільне обстеження та консультації найбільш складних пацієнтів із багатьох міст та районів Донецької та Луганської областей. У Краматорську всього було обстежено більш 30 дорослих та 50 дітей, у Сєверодонецьку – близько 70 дорослих та 50 дітей. Більшість хворих потребують подальшої діагностики та лікування у закладах третього рівня.

Треба зазначити, що у порівнянні з іншими регіонами України, тут у більшій кількості хворих діагностовано порушення коронарного кровообігу, що є наслідком пережитих бойових дій та теперішніх стресових станів. Також багато пацієнтів у важкому стані з тривалими некерованими вадами – наслідок відсутності системної своєчасної медичної допомоги.

Під час візиту до Краматорську 30 липня Костянтин Руденко ознайомився з роботою 3-ї міської лікарні, де планується відкриття кардіохірургічного центру. У лікарні працює сучасне відділення реанімації та інтенсивної терапії та кардіологічне відділення з блоком інтенсивної терапії.

Питання прискорення відкриття кардіохірургічного центру та інші актуальні проблеми організації медичної допомоги в регіоні були обговорені під час робочої зустрічі К. Руденка з головою Донецької ОДА П. Жебрівським та директором Департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Ю. Узуном.

31 липня у Сєвєродонецькуголовнийпозаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Хірургія серця і магістральних судин у дорослих» відвідав міську лікарню, на базі якої планується відкриття кардіохірургічного відділення, ознайомився з проектною документацією реконструкції будівлі, яку планується розпочати восени поточного року.

Під час робочої зустрічі К. Руденко обговорив з заступником голови Луганської ОДА Ю. Клименком та директором Департаменту охорони здоров’я Луганської ОДА Є. Масловим місце та можливості відкриття інтервенційного кардіологічного центру, а також функції служб в умовах військових дій.

Враховуючи особливо важкий стан з наданням допомоги хворим із серцево-судинними патологіями у Луганській області, восени планується проведення наступної виїзної консультації у Сєверодонецьку фахівцями НІССХ імені М.М. Амосова. Також у короткостроковій перспективі плануються виїзди до міст Донецької області.

Під час зустрічей з керівництвом областей були знайдені спільні рішення щодо надання мешканцям медичної допомоги третинного рівня на базі кардіохірургічних центрів (у Дніпропетровську, Харкові, Запоріжжі, Києві.

Довідково

Всеукраїнський проект «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф» стартував у вересні 2014 року у Черкасах. Відбулися поїздки до Сумської, Житомирської, Полтавської , Запорізької, Вінницької областей, міст Богуслав та Бровари Київської області та Новоград-Волинський Житомирської, Дніпропетровської, Тернопільської, Волинської та Рівненської областей, Львівської (з відвідування Турківського району), Хмельницької, Одеської, Івано-Франківської, Чернівецької, Чернігівської , Миколаївської, Херсонської та Чернігівської областей.

Проект спрямований на впровадження в усіх регіонах (з урахуванням місцевих особливостей) якісної та доступної діагностики, ургентної догоспітальної та госпітальної кардіохірургічної допомоги.