05.08.2015

Безпроблемному проходженню нового опалювального періоду в Україні сприятиме прийняття правильних рішень Урядом України на основі незалежної оцінки ситуації в енергетичній сфері, зробленої міжнародними експертами, злагоджена робота влади та бізнесу, а також залучення до цього процесу громадськості. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр України Валерій Вощевський під час круглого столу на тему «Сто днів до зими», що відбувся сьогодні, 4 липня, в Українському кризовому медіа-центрі.

«Досвід, який ми отримали минулої зими показав, що нам потрібні, перш за все, точні, неупереджені, незаангажовані оцінки ситуації в енергетичному секторі України», - зазначив Валерій Вощевський.

З цією метою в Україні було створено міжнародну експертну групу, яка підготувала аналіз ситуації в енергетичній сфері та надала свої рекомендації у вигляді Плану дій на осінньо-зимовий період. В цьому дослідженні розглядається 30 різних сценаріїв розвитку ситуації в енергетичній галузі України. Цей План буде розглядатися на найближчому засіданні Уряду.

«Ми запросили незалежних міжнародних експертів із США, Канади та країн ЄС. Було створено велику та потужну команду екстракласу, до складу якої увійшли спеціалісти світового рівня. Результатом їхньої діяльності став конкретний план дій, який ми повинні втілити для того, щоб пройти осінньо-зимовий період без величезних проблем», - підкреслив Віце-прем’єр-міністр України.

Валерій Вощевський висловив вдячність керівнику міжнародної експертної групи Вільяму Браяну, старшому раднику Міністерства енергетики США, за проведену роботу.

«Ми тепер маємо ту базу, що дозволить нам приймати правильні рішення. Я впевнений, що ми знайдемо такі рішення, і наступна зима буде пройдена. Уряд робить для цього все можливе», - підкреслив урядовець.

Валерій Вощевський наголосив, що на сьогодні надзвичайно складна ситуація в сфері ПЕК. Серед основних проблем: забезпечення вугіллям теплової генерації, зокрема, вивезення вугілля антрацитової групи із Донбасу, неплатежі за використані енергоносії, встановлення справедливої ціни на вугілля тощо.

«Десятки проблем, які накопичувалися протягом багатьох років, і які наш Уряд сьогодні вирішує – робить все для того, щоб почати реальні зміни в енергетичній галузі. Це надзвичайно складне завдання, але ми більше не маємо часу на очікування. Треба починати реформувати цю сферу - галузь, яка була закрита, галузь в якій корупційна складова зашкалювала, галузь, яка все більше і більше деградує, галузь - номер один для того, щоб життєдіяльність в країні була на достатньо пристойному рівні, щоб у кожного в домівці було тепло і світло, і щоб ми могли пережити і цю зиму і наступні без великих проблем», - сказав Віце-прем’єр-міністр України.

Як повідомив Валерій Вощевський, вже сьогодні в Морському торгівельному порту «Южний» вивантажується перше судно обсягом 80 тис. тонн південноафриканського вугілля вартістю 65 дол. США/тонна.

Крім того, Віце-прем’єр-міністр України проінформував, що із зони АТО вже доставлено близько 600 тис. тонн вугілля. На сьогодні такі вантажі перевозяться лише однією залізничною колією - Ясинувата-Скотовата.

«Ми сподіваємося, що вдасться запустити ще одну ділянку Майорське-Микитівка з виходом на Ясинувату. Там можуть курсувати до 20 пар поїздів, і ми б вирішили проблему вивозу вугілля», - зазначив він.

За його словами, проблема запуску цієї ділянки полягає в постійних обстрілах. Це питання буде порушуватися в рамках переговорів «мінського формату».

Нагадаємо, за дорученням Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка буде створено міжвідомчу робочу групу з питань підготовки до осінньо-зимового сезону. Її очолить Віце-прем’єр-міністр України Валерій Вощевський.