12.08.2015

Міністр соціальної політики України Павло Розенко в ефірі 5 каналу назвав ситуацію, що склалася зараз в Україні з тимчасово переміщеними з окупованих територій особами, у десятки разів важчою для держави, ніж після Чорнобильської катастрофи.

«Ми порівняли сьогоднішню ситуацію на Сході України і Чорнобильську трагедію: за перший рік після аварії на ЧАЕС із зони відселення було переміщено близько 40 тисяч родин, а в цілому перемістилося близько 60 тисяч родин. Сьогодні ж, лише за один рік, ми маємо більше 1 мільйона українських родин-переселенців. Таким чином, за своїми масштабами ситуація з тимчасово переміщеними особами зі Сходу України у десятки разів важча для України, ніж після Чорнобильської катастрофи. До того ж ми знаходимося у стані війни», - сказав він.

За словами Міністра, через те, що свого часу не були напрацьовані довгострокові програми, що передбачали б нормальне фінансування і реальний соціальний захист переселенців, зараз це зробити значно складніше. «Всі вважали, що тимчасово переміщені особи - тимчасове явище, що невдовзі прийде мир і всі повернуться до своїх домівок», – зазначив Розенко.

«Але це не означає, що ми повинні скласти руки. Навпаки - ми маємо чітко зрозуміти, що сама лише влада, лише державний бюджет з цією колосальною проблемою не справляться, - зауважив він. – Тому важливо об’єднати зусилля всіх: держави, міжнародних організацій та волонтерів».

За словами очільника Мінсоцполітики, відомство продовжує працювати над залученням зовнішнього ресурсу, міжнародної фінансової допомоги на конкретні проекти: «Насамперед це - забезпечення житлом тимчасово переміщених осіб. Другий пріоритет – працевлаштування, створення нових робочих місць, посилення бізнес-активності цих людей. Нарешті, це - гуманітарна допомога».

Не менш важливим фактором успішного вирішення проблем переселенців Павло Розенко назвав об’єднання зусиль з волонтерськими організаціями. «Від них лунає дуже багато критики на адресу Міністерства і влади в цілому, - зазначив очільник Мінсоцполітики. – Але я керуюся таким принципом: які б статті не з’являлися у ЗМІ, це не є підставою для припинення роботи з волонтерами. Ми будемо вислуховувати критику, але будемо й далі працювати спільно».

Коментуючи питання відсутності єдиного державного координаційного центру для переселенців, де вони мали б змогу вирішувати свої поточні питання, Міністр зазначив, що ситуація починає виправлятися.

«Коли я прийшов до Міністерства, - зазначив Павло Розенко, - перший тиждень моєї роботи був переповнений зустрічами з міжнародними організаціями, які буквально кричали про одне: ненормально, коли гуманітарна допомога по два-три місяці стоїть на кордоні, а держава не може її розмитнити і спрямувати переселенцям».

«Буквально за два-три місяці ми відрегулювали це питання таким чином, що сьогодні у Мінсоцполітики дозвіл на ввезення гуманітарної допомоги надається протягом п’яти-семи днів, - акцентував Павло Розенко. – А для допомоги, яка спрямовується до зони антитерористичної операції чи для потреб наших військовослужбовців, – це взагалі один-два дні. І сьогодні я можу впевнено сказати, що жодних претензій до Міністерства соціальної політики чи до мене, як Міністра, з точки зору донорів гуманітарної допомоги чи волонтерів немає. Ми зробили це. Так працюємо по кожному проекту».

«Окрім державних програм, міжнародні організації працюють і через волонтерські й недержавні організації, - підкреслив Міністр. – Зі свого боку, ми, як Міністерство, допомагаємо налагодити контакти між волонтерами, громадськими організаціями та міжнародними структурами для спільної діяльності, яку влада провадити не може».

«Можливо, не так швидко, як хотілося б, але ми зробимо все для того, щоб мешканці Донецької і Луганської областей, які сьогодні втратили все, відчували нашу підтримку і те, що ми цінуємо добробут, життя і здоров’я кожної людини – незважаючи на те, звідки вона приїхала і який її соціальний статус», - наголосив Міністр соціальної політики України.