19.08.2015

Через відсутність опадів та високі температури повітря водність більшості річок у літній період значно знизилася.

Укргідрометцентр фіксує практично на всіх річках найнижчі рівні води за багаторічний період спостережень. Очікується і подальше зменшення водності річок, місцями до досягнення критеріїв маловоддя, а на окремих ділянках малих річок до відсутності стоку взагалі. При таких умовах, ускладнюється функціонування водогосподарського комплексу України і забезпечення водою населення.

Так, водність Дніпра з травня цього року значно знизилася. Починаючи з квітня, середні припливи за місяць до Київського водосховища становили 30-45% від норми і були найнижчими за весь період експлуатації водосховища (з 1965 р.). Приплив до Канівського водосховища також нижче норми.

Акумуляція повеневих вод весною в дніпровських водосховищах дала можливість перерозподіляти стік Дніпра протягом року, що дозволило у серпні забезпечити водними ресурсами потреби населення та промисловості у повному обсязі шляхом спрацювання Кременчуцького водосховища.

Низький приток до Дністровського водосховища (близько 20% від норми) значно ускладнив екологічну ситуацію у його верхів’ї. На сьогодні Держводагентством розглядається питання щодо коригування режиму роботи Дністровської ГЕС виходячи з фактичної водності.

У басейні Південного Бугу забезпечено оперативний моніторинг ситуації на питних водозаборах та водних об’єктах, які експлуатуються підприємствами енергетичного комплексу. Скиди з Олександрівського водосховища зменшено до рівня санітарних витрат. Разом з тим, Агентство вживає додаткових заходів для підтримання водності у нижній частині Південного Бугу, зокрема за рахунок спрацювання Ладижинського водосховища.

Водність основних приток р. Рось не дає можливості забезпечити навіть санітарних витрат у руслі річки. Тому, Агентством встановлено режими роботи водосховищ та водогосподарських систем басейну на серпень-вересень поточного року з пріоритетом на задоволення питних потреб.

З огляду на це, задіяно всі наявні резерви (регулювання обсягів, термінів та періодичності скидів води з водосховищ) для підтримання водності річок та забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами.

Враховуючи складну гідрологічну ситуацію на водних об’єктах, що спричиняє погіршення якості води, Держводагентство звертається до водокористувачів та суб’єктів господарювання всіх форм власності щодо необхідності дотримання чинного законодавства в частині встановлених режимів роботи водних об’єктів, ощадливого використання водних ресурсів, вжиття заходів, спрямованих на поліпшення гідрологічного і гідрохімічного режимів водойм.