19.09.2015

Прийняття законопроекту 2087а є важливим кроком у реформуванні державних закупівель. Але для успішної реалізації реформи необхідно прийняти Закон про публічні закупівлі. Саме він закладає законодавчу основу для повного переходу на електронну систему. Про це розповів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов на брифінгу в п’ятницю.

Він пояснив, що реформа держзакупівель відбувається за двома основними напрямками: законотворчим і технічним. У законотворчій частині головними є згаданий законопроект 2087а, який містить антикорупційні та дерегуляційні ініціативи та проект закону про публічні закупівлі.

«Головне завдання проекту 2087а – це антикорупційні заходи, такі як обов’язкове оприлюднення протоколів засідання тендерних комітетів чи оприлюднення інформації про реальних власників компаній-учасниць. Крім того, документ значно спрощує доступ для бізнесу за рахунок введення “пост-кваліфікації”. Це означає, що довідки приносить не кожен претендент, а лише та компанія, яка буде оголошена переможцем», - підкреслив Максим Нефьодов.

Крім того, прийняття законопроекту 2087а відкриває додаткові можливості для українських виробників. Мова йде про зміни, необхідні для приєднання до угоди СОТ про державні закупівлі - AgreementonGovernmentProcurement (GPA). «Це золотий стандарт у сфері держзакупівель. Приєднання до угоди означає для нас вільний доступ до ринків державних закупівель із 43 країн світу. Це реальна допомога українському експорту», - пояснив заступник Міністра.

Цього тижня делегація Міністерства економічного розвитку і торгівлі України побувала в Женеві. Головним питанням було саме приєднання України до угоди GPA. «Нам дуже допомогло прийняття законопроекту 2087а, яке відбулося у вівторок. Бо заявку від України розглядали в середу, і на фоні добрих новин із Києва вона була сприйнята позитивно. Ми отримали схвалення від делегацій ЄС,США, Канади, Японії, Швейцарії, Норвегії та інших. Сподіваємось, що остаточне рішення щодо приєднання України до угоди GPA буде оголошено вже в листопаді», - додав Максим Нефьодов.

Заступник Міністра ще раз подякував Верховній Раді за підтримку законопроекту 2087а. «Це була дійсно серйозна підтримка, як в рамках коаліції, так і за її межами. Це ще раз підтверджує: проект не носить політичного характеру та спрямований виключно на реформування економіки», - підкреслив він.

Але успіх реформи суттєво залежить від прийняття проекту закону про публічні закупівлі. Саме він стане основою для переведення всіх закупівель у державі в електронний формат. Наступного тижня команда Міністерства планує завершити діалог із закупівельниками, торгівельними майданчиками, громадськими організаціями, після чого законопроект буде внесено на розгляд Парламенту.

Тим часом триває реалізація технічної частини реформи державних закупівель. З лютого 2015 року працює пілот електронної системи державних закупівельProZorro. На днях розмір реальної економії, отриманої за рахунок використання системи, досягнув 200 мільйонів гривень, а обсяг тендерів у системі перевищив 3 мільярди. Наразі триває розбудова системи для того, щоб з 1 січня 2016 року вона була здатна підтримати закупівлі всіх державних замовників в Україні. Повний перехід на електронну систему закупівель планується завершити за дев’ять місяців, а за оптимістичним сценарієм – за 6 місяців, починаючи з 1 січня 2016 року.

Нагадаємо, 15 вересня Верховна Рада прийняла в цілому законопроект 2087а, що вносить важливі зміни в законодавство про державні закупівлі.