21.09.2015

Розблоковано проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення, і 24 вересня 2015 року заплановано проведення таких аукціонів.

Реалізація скрапленого газу населенню України здійснюється відповідно до Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 N 1790.

Відповідно до ст. 4-1 Закону України «Про нафту і газ» від 12.07.2001 № 2665-ІІІ ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укргазвидобування»  щомісяця здійснюють продаж скрапленого газу власного виробництва для реалізації населенню.

Середня вартість балона побутового скрапленого газу у 2015 році коливалась від 200 до 250 грн. залежно від регіону. Це пов’язано із логістикою поставок скрапленого газу із заводів, що здійснюються залізничним чи автомобільним транспортом до пункту реалізації, та експлуатаційними затратами підприємств, які здійснюють приймання, зберігання, наповнення, відпуск газу споживачам, та технічне обслуговування газобалонних установок.

Тимчасові проблеми із забезпеченням населення скрапленим побутовим газом були пов’язані із розрахунком стартової ціни на скраплений газ, яка визначається відповідно до рівня цін на природний газ для потреб населення за формулою, визначеною в пункті 19 Порядку  організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р.     № 570 «Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового  конденсату власного видобутку і скрапленого газу».

Підвищення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення (відповідно до постанови НКРЕКП від 03.03.2015 № 583 «Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення», зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 03.03.2015 за № 242/26687), призвело до значного збільшення розміру стартової ціни на спеціалізованих аукціонах.

Враховуючи факт зростання стартової ціни на скраплений газ, що сприяв його значному подорожчанню для потреб населення, аукціонним комітетом з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу були прийняті рішення про визнання цих аукціонів такими, що не можуть бути проведені (через відсутність затвердженої стартової ціни).

З метою врегулювання вищезазначеної ситуації Міністерством розроблений проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 19 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», що був прийнятий на засіданні Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 за № 635.

Нова формула для розрахунку розміру стартової ціни на спеціалізованих аукціонах базується на ціні природного газу, що використовується для потреб населення, та коефіцієнті співвідношення теплоти згоряння природного газу до теплоти згоряння скрапленого газу.

Запровадження нової формули розрахунку стартової ціни на спеціалізованих аукціонах дозволило відновити проведення спеціалізованих аукціонів і, як наслідок, реалізацію скрапленого газу населенню, яке проживає в негазифікованих регіонах України.

Довідково

24 вересня заплановано проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення

- № 11(184)-1 о 13.30 на  ТБ «Українська міжрегіональна спеціалізована» (продавець ПАТ «Укргазвидобування»);

- № 11(184)-2 о 16.30 на ПрАТ «Українська міжбанківська валютна біржа» (продавець ПАТ «Укрнафта»).