03.03.2016

1 березня в Мінрегіоні відбулося перше засідання новоствореної Міжвідомчої координаційної комісії з питань регіонального розвитку за участі представників обласних державних адміністрацій.

Комісія як дорадчо-консультативний орган Кабінету Міністрів координуватиме діяльність центральних та місцевих органів виконавчої влади при формуванні та реалізації державної регіональної політики.

Комісія сприятиме узгодженню довгострокових стратегій, планів і програм розвитку на державному, регіональному та місцевому рівнях, визначенню механізмів та інструментів вирішення питань розвитку регіонів, а також запровадженню так званого територіально-орієнтованого підходу, при якому міністерства свої секторальні політики та заходи спрямовуватимуть на розвиток регіонів з урахуванням специфіки кожного з них.

Нагадаємо, в 2016 році на державну підтримка розвитку регіонів передбачено близько 6 млрд. грн.: 3 млрд. грн. -  Фонд регіонального розвитку, 1 млрд. грн. - субвенція для розвитку інфраструктури об’єднаних територіальних громад, 1,94 млрд. грн. – субвенція на заходи соціально-економічного розвитку окремих територій.

Проекти, які фінансуються з держбюджету, відповідно до законодавства, мають відповідати пріоритетам, визначеним у Державній стратегії регіонального розвитку, регіональних стратегіях розвитку та планам заходів з їх реалізації.

Водночас, під час засідання комісії було зазначено, що значна кількість проектів, які подавалися регіонами в 2015 році, вирішують лише поточні проблеми та не відповідають власним регіональним стратегіям розвитку.

Тому було наголошено, що підходи облдержадміністрацій та заявників до підготовки проектів, які фінансуються з держбюджету, потребують кардинальних змін. Підтримку мають отримати проекти розвитку, які підвищують конкурентоспроможність регіонів.

Виходячи з цього, пріоритетними завданнями на 2016 рік в цій сфері Комісія визначила:

- підвищення ефективності використання коштів шляхом впровадження в регіонах європейських методик та процедур конкурсного відбору проектів;

- проведення в регіонах навчання з проектного аналізу та проектного менеджменту, встановлення кваліфікаційних вимог до працівників, що здійснюють підготовку та реалізацію проектів регіонального розвитку;

- забезпечення механізму стабільного фінансування відібраних проектів протягом терміну їх реалізації та скорочення процедури розподілу коштів ДФРР;

- розвиток в регіонах інших інструментів та механізмів фінансування, зокрема державно-приватного партнерства, доступу до кредитів, створення бізнес-інкубаторів, стартапів, інноваційних кластерів, тощо.

Нагадаємо також, що нещодавно Урядом затверджено типове Положення про створення агенцій регіонального розвитку, що дозволить створити регіональну мережу агенцій на засадах партнерства між державним, приватним та громадським секторами, організаціями роботодавців та їх об’єднаннями.