01.04.2016

Верховна Рада України розглянула і ухвалила в першому читанні законопроекти, направлені на розвиток регульованих ринків та деривативів, зокрема, законопроекти №3498, №3499, №3500, №3516 від 20.11.2015 р.

Нагадаємо, пакет законопроектів був внесений на розгляд парламенту групою народних депутатів України, в тому числі Русланом Демчаком, Сергієм Рибалко, Тарасом Кутовим та іншими.

Законопроекти розроблялися, в тому числі Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) разом з Європейським банком реконструкції і розвитку із залученням Міністерства фінансів, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства аграрної політики та продовольства, Національного банку України, МВФ та USAID.

Законопроекти враховують передову міжнародну практику, насамперед Рекомендації Міжнародної асоціації свопів та деривативів (ISDA), Принципи регулювання та нагляду за ринками товарних деривативів IOSCO, а також останні законодавчі зміни в Європейському Союзі, Директиву Євросоюзу про ринки фінансових інструментів (MiFID II),  Регламент про ринки фінансових інструментів (MiFIR) та Регламент про позабіржові похідні інструменти, центральних контрагентів і торгові репозиторії (EMIR).

10 грудня 2015 року Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності ВРУ за результатами рекомендував парламенту підтримати зазначені законопроекти, прийняти їх за основу в першому читанні.

Нагадаємо, пакет законопроектів щодо регульованих ринків та деривативів:

· створює правове поле для і позабіржових (OTC) деривативів;

· вводить поняття Генеральної угоди щодо фінансових трансакцій (ISDA MasterAgreement);

· врегульовує практичні питання вчинення деривативів;

· змінює законодавство щодо надання фінансового забезпечення;

· вводить положення щодо остаточності розрахунків та ліквідаційного неттінгу;

· передбачає врегулювання діяльності торгового репозиторію та центрального контрагента;

· вводить концепцію кваліфікованих інвесторів;

· вводить концепцію оператора регульованого ринку та інвестиційної фірми;

· запроваджує єдині стандарти регулювання товарного біржового ринку;

· визначає НКЦПФР єдиним державним органом відповідальним за регулювання та нагляд за ринком деривативів та всіма видами регульованих (біржових) ринків.

НКЦПФР візьме на себе ініціативу по якісній консолідації побажань та зауважень учасників фінансового ринку до зазначених законопроектів при підготовці їх до другого читання.