01.04.2016

30 березня відбулася розширена колегія Держгеокадастру, на якій були підбиті підсумки роботи за 2015 рік та визначені пріоритети на поточний рік.

Серед ключових реформ, проведених Держгеокадастром в минулому році, – переведення в он-лайн найбільш популярних адміністративних послуг, зокрема, замовлення витягу про земельну ділянку, яких щороку видається біля одного мільйона; підключення до Державного земельного кадастру сторонніх користувачів, у т. ч. – органів місцевого самоврядування; інтенсифікація проведення земельних аукціонів, на яких було передано в користування понад 28 тис. га – в чотири рази більше, ніж рік тому.

У рамках підвищення прозорості земельних відносин Держгеокадастр зробив публічними 100% наказів щодо розпорядження землями. Як зазначає Голова відомства Максим Мартинюк: «усі транзакції, що відбуваються із землями державної форми власності, мають бути доступні для контролю громадськості».

Також зміни відбулися і всередині самої земельної служби, де була впроваджена практика відбору кадрів виключно на відкритих кадрових конкурсах, а також налагоджено ефективну комунікацію з громадськістю, завдяки модернізації Гарячої лінії та уніфікації графіку прийому громадян. У деяких територіальних управліннях уже розміщені відеокамери, що дає можливість контролювати дотримання графіку прийому керівниками в онлайн-режимі.

Безперервно триває процес відкриття поземельних книг – у 2015 році їх було відкрито на понад 5 млн. земельних ділянок, що становить 45% від необхідної кількості. Ця робота повинна завершитися до липня 2016 року, коли 100% послуг Держгеокадастру будуть переведені в он-лайн.

Учасникам АТО у власність уже передано майже 15 000 ділянок загальною площею понад 12 000 гектарів. За даними Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО, відповідного статусу набули 170 000 осіб, які потенційно можуть звернутися за реалізацією свого права, тому Держгеокадастр не припиняє роботу з резервування ділянок для військовослужбовців. Загальна площа земельних ділянок, яка необхідна для їх забезпечення, може становити майже 200 000 гектарів.

Є позитивною динаміка надходжень до місцевих бюджетів від плати за землю. В 2015 році до бюджетів надійшло близько 15 млрд. гривень, проти 12 млрд. гривень в 2014 році.

«Наш пріоритет в поточному році – подальше підвищення прозорості земельних відносин, транспарентність у передачі земель в користування, а також стимулювання процесів децентралізації шляхом передачі повноважень із розпорядження землями об’єднаним територіальним громадам», – відзначив Максим Мартинюк.

Серед інших завдань землевпорядної служби в 2016 році – виведення з тіні незаконного використання земель державними підприємствами; спрощення та здешевлення процедури отримання громадянами земельних ділянок безоплатно у власність, зокрема через ЦНАПи; запобігання спекуляції при отриманні земельних ділянок у власність; оновлення топографічних планів, які у деяких містах містять дані, актуальні на 70-ті роки минулого сторіччя, та оновлення нормативної грошової оцінки земель (відповідно до плану у першому півріччі ці роботи мають бути проведені у майже 1500 населених пунктах).