08.04.2016

6 квітня 2016 року о 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О.І. розпочалися парламентські слухання на тему: «Розвиток туристичної індустрії як інструмент економічного розвитку та інвестиційної привабливості України».

Відкриваючи парламентські слухання, Сироїд О.І. зазначила, що туризм більш ніж у 40 державах світу є однією з основних галузей, яка дає значні надходження до бюджету. Наголосила, що Україна має величезний потенціал для розвитку цієї сфери. Однак низка негативних факторів стримує його, зокрема, відсутність сприятливих умов для інвестицій, належної інфраструктури, якісних доріг, комунікацій тощо. За її словами, підняти туристичну галузь на відповідний рівень можливо лише об’єднаними зусиллями як центральних, так і місцевих органів влади.

Із доповіддю виступила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Клименко Ю.Л, зі співдоповідями – голова Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А. Л. і секретар цього Комітету, голова підкомітету з питань розвитку туризму, курортів та рекреаційної діяльності Романова А.А.

Доповідач від Уряду зазначила, що провідні держави світу давно оцінили переваги розвитку туристичної галузі, оскільки туризм сприяє зростанню зайнятості та диверсифікації економіки. Зауважила, що фінансово-економічна криза останніх років, анексія Автономної Республіки Крим, антитерористична операція на Сході України негативно вплинули на в’їзний туристичний потік та туристичні можливості країни. Потік іноземних туристів до України за останні два роки зменшився у два рази. Незважаючи на це, Україна має всі передумови для належного розвитку економіки за рахунок туризму, оскільки має велику кількість об’єктів культурної спадщини, природних курортних територій з унікальними лікувальними ресурсами. Наголосила, що створення системних та комплексних передумов для розвитку туризму та курортів в Україні є одним із пріоритетних напрямів прискорення економічного зростання, підтримки зайнятості, структурної модернізації економіки, наповнення бюджетів усіх рівнів.

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі поінформувала учасників слухань про розроблену Стратегію розвитку туризму і курортів на 2016 – 2020 роки та основні напрями реалізації державної політики у зазначеній галузі, зокрема, формування та просування позитивного іміджу України, як країни, привабливої для туризму, забезпечення безпеки туристів та захист їх законних прав та інтересів, удосконалення системи професійної підготовки фахівців сфери туризму тощо. Водночас Міністерство фінансів не погодило проект зазначеної Стратегії як такий, що потребує додаткового фінансування з Державного бюджету. Наголосила на доцільності внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», передбачивши фінансування на реалізацію заходів у сфері туризму за окремою бюджетною програмою.

Також одним із завдань у вирішенні проблем, пов’язаних із темою сьогоднішніх парламентських слухань, промовець назвала розроблення та затвердження програм розвитку туризму та курортів на регіональному та місцевому рівнях.

На завершення виступу Клименко Ю.Л. запевнила у готовності Уряду до конструктивної дискусії, запросила всіх зацікавлених до співпраці.

Голова Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А. Л. зазначив, що «Україна має величезний потенціал, щоб увійти до найрозвиненіших у туристичному відношенні країн світу». Наголосив на необхідності розв’язання завдань, які існують у туристичній галузі, в першу чергу, її фінансування. Висловив упевненість в тому, що підняття туризму на новий, більш якісний рівень можливий лише завдяки спільній скоординованій роботі центральних та місцевих органів виконавчої влади, туристичних підприємств, громадськості тощо.

Заступник Міністра культури Вітренко А.М. акцентував увагу на високому потенціалі культурного туризму в Україні. Наголосив на необхідності застосування досвіду підтримки культурного туризму в європейських країнах. Вніс пропозицію повернути Міністерству культури функцію відповідальності за розвиток туристичної галузі.

Учасники парламентських слухань у своїх виступах зазначали, що активізацію розвитку сфери туризму гальмує низка чинників, зокрема, повна відсутність бюджетного фінансування, розпорошена державна система управління, недосконалість норм діючого законодавства. Констатували, що відсутність цілісної державної політики у цій сфері унеможливлює динамічний розвиток туристичної галузі.

Промовці наголошували на необхідності удосконалення нормативно-правової бази стосовно туристичної індустрії, а також схвалення Стратегії розвитку туризму та курортів на 2016 – 2020 роки і затвердження Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період 2017 – 2022 роки. Рекомендували створити в поточному році окремий центральний орган виконавчої влади у сфері туризму та курортів. Також одним із першочергових заходів щодо розвитку туристичної галузі вважають створення привабливого інвестиційного клімату.

В обговоренні питання взяли участь 27 учасників парламентських слухань, зокрема:

народні депутати: Силантьєв Д.О. («Радикальна партія Олега Ляшка»), Сисоєнко І.В. («Об’єднання «Самопоміч»), Продан О.І. («Блок Петра Порошенка»);

а також: Голова Одеської обласної державної адміністрації Саакашвілі М., засновник Фонду «Рідна країна» Томенко М.В., голова правління Асоціації індустрії гостинності України, радник Міністра аграрної політики та продовольства України Лієв О.С., голова Всеукраїнської асоціації туристичних операторів, президент туристичної компанії «Гамалія» Голубаха І.А., президент Асоціації працівників навчальних закладів України туристського і готельного профілю, ректор Київського університету туризму, економіки і права Федорченко В.К., представники наукових установ та громадськості.

На завершення парламентських слухань із заключним словом виступив Голова Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А. Л., який запевнив, що всі озвучені сьогодні пропозиції та зауваження будуть доопрацьовані Комітетом та обов’язково враховані у процесі створення нової моделі державного управління туристичної галузі.

Підбила підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради України Сироїд О.І., яка зазначила, що «туризм є певною філософією: філософією бачення своєї країни, свого регіону, свого міста чи села. До її розвитку може долучитися кожен небайдужий». Подякувала Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму за організацію сьогоднішніх слухань, усім учасникам - за серйозну та фахову розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонувала Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.