12.10.2015

Робоча група з питань правосуддя та суміжних правових інститутів, яка створена Конституційною Комісією, у рамках підготовки проекту змін до Конституції України в частині правосуддя проводить регіональні обговорення своїх напрацювань. Зокрема, заходи вже відбулися у Дніпропетровську та Одесі. Заступник Глави Адміністрації Президента України та Голова Робочої групи з питань правосуддя Олексій Філатов повідомив: «Упродовж останніх трьох тижнів, окрім роботи над проектом тексту змін до Конституції України, Робоча група з питань правосуддя проводить громадське обговорення напрацьованих нею змін до Основного закону. Члени Робочої групи та міжнародні експерти зустрічаються у регіонах України з представниками юридичної cпільноти – науковцями, адвокатами, суддями – та громадськості. Це дозволяє отримати швидкий та ефективний зворотній зв’язок як від експертного середовища, так і від громадянського суспільства щодо проекту реформування сфери правосуддя на рівні Конституції. Також Робоча група отримує додаткові рекомендації та пропозиції від провідних українських експертів-правників, що дає можливість врахувати максимальну кількість експертних думок та підготувати якісний законопроект до розгляду Конституційною Комісією».

Регіональні обговорення проводяться за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та провідних українських університетів.

Наступне регіональне обговорення напрацювань Робочої групи відбудеться у Львові.

Довідка.

Конституційну Комісію було створено Указом Президента України від 3 березня 2015 року № 119. Конституційна комісія є спеціальним допоміжним органом при Президентові України, яка наразі працює у складі трьох робочих груп, що розробляють зміни до Конституції України за пріоритетними напрямами реформування – децентралізації, удосконалення конституційних засад правосуддя та конституційного регулювання прав, свобод і обов’язків людини та громадянина.

Впродовж трьох місяців Робоча група з питань правосуддя провела 11 робочих засідань та опрацювала 14 питань Технічного завдання, які були погоджені до розгляду Конституційною Комісією. Спеціальна редакційна група, до складу якої увійшло 6 членів Конституційної Комісії, підготувала проект тексту змін до Основного закону, який був погоджений на засіданні Робочої групи 7 липня 2015 року.

Напрацьовані Робочою групою зміни передбачають зміну порядку формування та розширення повноважень Вищої ради юстиції для забезпечення незалежності суддівського корпусу від політичного впливу, призначення суддів виключно за результатами конкурсу, підвищення вимог щодо віку та професійного стажу кандидата на посаду судді, інші норми щодо посилення незалежності суддів судів загальної юрисдикції та Конституційного суду з одночасним спрощенням процедури притягнення судді до відповідальності (через запровадження інституту функціонального імунітету) у разі вчинення ним правопорушення.