12.10.2015

Президент України Петро Порошенко провів нараду щодо боротьби з корупцією і контрабандою на лінії зіткнення за участі представників силових відомств, представників Донецької, Луганської областей та волонтерів.

"Зараз стоїть надзвичайно важливе і небезпечне завдання - закрити контрабандні потоки", - наголосив Глава держави.

"Лінія зіткнення створює велику небезпеку для стабільності країни, ситуація на ній сьогодні дозволяє фінансувати сепаратизм, тероризм, фінансувати бандитів і окупантів з окупованої території і суттєво ослаблювати безпеку держави", - наголосив Президент.

Глава держави нагадав, що останнім часом було проведено наради щодо боротьби з корупцією на західному та південному кордонах. Він констатував, що за їх підсумком вже здійснюються конкретні кроки. Зокрема, досягнуто домовленості про роботу спільних пунктів пропуску із західними країнами-сусідами, працює спільна українсько-європейська місія щодо контролю на придністровській частині кордону з Молдовою, ухвалено рішення про запровадження роботи кількох терміналів з прозорим режимом функціонування митних служб і прикордонників у Одесі.

"У рамках наших зобов'язань по безвізовому режиму прийнято рішення, що на території пункту пропуску можуть перебувати лише прикордонники і митники, і ніхто більше. Ніяких ветеринарів, екологів, радіометристів і інших, єдина робота яких полягала в тому, щоб продати за гроші довідку і не нести відповідальності за захист митної території України", - констатував Президент.

Петро Порошенко позитивно оцінив дії СБУ та ДПСУ щодо реакції на прояви корупції на кордоні і арешт корупціонерів. "Маємо, нарешті, закрити потік контрафактних вантажів", - підкреслив він.

Особливо Президент акцентував на питанні боротьби з контрабандою через лінію зіткнення підакцизних товарів, таких як тютюнові вироби, горілка та алкогольні напої. "Має бути підготовлений і прийнятий законопроект, який дозволяє конфісковувати і знищувати на місці підакцизні товари контрафактного вироблення. Нема чого з підакцизними товарами сунутися до лінії зіткнення", - наголосив Петро Порошенко.

Пальне та транспортні засоби, які використовуються контрабандистами, мають конфісковуватися на потреби ЗСУ в рамках законодавчого механізму мобілізації. "Ризик втрати автомобіля буде дуже потужним стимулом для того, щоб припинити злочинну діяльність", - переконаний Глава держави.

Президент назвав надзвичайно важливим фактом роботу волонтерів у боротьбі з корупцією. На його переконання, той позитивний досвід, який волонтерський десант продемонстрував у Міністерстві оборони, особливо в частині запровадження електронних закупівель, має бути розповсюджений і на інші відомства та обласні державні адміністрації. "Перші цифри, які сьогодні продемонстрували волонтери через механізми електронних закупівель, - це сотні мільйонів гривень економії, коли без відкатів, без так званих "посередників" вдалося отримати конкурентні пропозиції", - наголосив Петро Порошенко. "Для мене це означає, що волонтери працюють ефективно", - додав він.

Важливим кроком на шляху боротьби з корупцією Глава держави назвав початок роботи безпаперової системи перепусток через лінію зіткнення. "Нарешті маємо зняти тавро корупції з системи перепусток, де штучно затягувався час на оформлення для того, щоб поза чергою, не безкоштовно провести декілька десятків людей і отримати за них хабаря", - підкреслив Петро Порошенко.

При цьому Глава держави наголосив на важливості налагодження реально ефективної роботи. "Сподіваюся, що система безпаперового оформлення перепусток, так само, як і система електронних торгів, не буде показухою. Мені показуха не потрібна - я її знайду, і реакція на це буде миттєвою", - сказав він.

Основними критеріями ефективної роботи у цьому напрямку Петро Порошенко назвав організацію прозорого перетину лінії зіткнення для гуманітарних вантажів як з України, так і від міжнародних організацій - Міжнародного Комітету Червоного Хреста, представництв ЄС, ОБСЄ, програми ООН. "Мають бути встановлені нормативні терміни швидкого перетину лінії зіткнення і контроль за розповсюдженням гуманітарної допомоги", - сказав Президент.

На переконання Глави держави, контроль за поширенням гуманітарних вантажів є надзвичайно важливим, оскільки вони розповсюджуються виключно для мирного населення і безкоштовно. Абсолютно неприпустимим є факт їх розповсюдження через торгівельні точки на окупованих територіях, наголосив він. "Не можуть гуманітарні вантажі з'явлюятися на базарах і в захоплених окупантами супермаркетах для того, щоб бандити наживалися на бідах українців, які живуть на окупованих територіях", - сказав Петро Порошенко.

Для забезпечення українців, які проживають на окупованих територіях, доступними за цінами товарами Президент відзначив важливість організації роботи спеціалізованих логістично-гуманітарних центрів поблизу пунктів пропуску. Глава держави доручив Секретарю РНБО Олександру Турчинову найближчими днями провести нараду щодо організації їх роботи.

Глава держави зазначив, що чекає конкретних напрацьованих пропозицій щодо виконання поставлених завдань. "На наступне засідання Контактної групи українська делегація має поїхати з чітким баченням, що ми робимо. Ми закриваємо кордони, боремося з контрабандою и робимо все для людей, які проживають на окупованій території. Ми надсилаємо гуманітарні вантажі, а там, де нам не дозволяють, – робимо логістично-гуманітарні центри", – резюмував Петро Порошенко.