13.10.2015

Заступник Глави Адміністрація Президента України Олексій Філатов взяв участь у роботі 103-ї пленарної сесії Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії), під час якої поінформував експертів Венеціанської комісії про роботу Конституційної Комісії. У своєму виступі Олексій Філатов зазначив, що першими пріоритетними напрямками роботи Конституційної Комісії є зміни до Конституції щодо децентралізації та сфери правосуддя. У частині правосуддя до Конституції будуть запропоновані підвищення вимог щодо віку та професійного стажу судді, відмова від «випробувального» терміну та призначення судді безстроково, функціональний характер імунітету судді, призначення суддів виключно за результатами конкурсу, зміна порядку формування Вищої ради юстиції тощо.

Проекти змін до Конституції України в частині децентралізації та правосуддя будуть завершені наприкінці червня – на початку липня та передані експертам Венеціанської комісії для надання відповідного висновку.

Під час пленарної сесії Венеціанської комісії був розглянутий також проект висновку щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)», яким пропонується обмеження суддівського імунітету та депутатської недоторканості.

Венеціанська комісія схвалила надання суддям виключно функціонального імунітету (щодо притягнення до відповідальності за дії, вчинені у процесі виконання суддівських функцій), а також передачі повноважень щодо позбавлення імунітету судді від Верховної Ради України до Вищої ради юстиції.

Також Венеціанська комісія погодилася з необхідністю скасування норм про депутатську недоторканість в тому вигляді, в якому вони існують у чинній Конституції, зазначивши, що такі норми можуть бути перешкодою у боротьбі з корупцією. У висновку Комісії наголошується на доцільності запровадження іншого ніж депутатська недоторканність механізму запобігання втручанню у діяльність парламенту.