13.10.2015

В рамках робочого візиту до Одеської області Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба взяв участь у роботі Форуму з питань захисту прав дітей, організований громадським активом Одещини.

Звертаючись до учасників Форуму Микола Кулеба наголосив, що захист дітей та підтримка сімей з дітьми мають бути пріоритетом для місцевої влади. «Влада і громада мають чути одне одного та спільно працювати над вирішенням проблемних питань. Такі заходи є надзвичайно важливими насамперед для органів влади, адже це – чудова можливість почути про що говорить громадськість, чим вона живе, з якими проблемами стикається, зрозуміти які маємо на сьогодні тенденції у суспільстві і над чим потрібно працювати», - зазначив він.

Під час Форуму учасники обговорили широке коло питань. Зокрема, щодо захисту прав та інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які є внутрішньо переміщеними особами, реформування інтернатних закладів. «На сьогодні в Україні маємо більше 100 тисяч дітей в інтернатах, і лише 10% з них – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а решта - «батьківські» діти, які перебувають на 5-тиденному навчанні. Ці діти відірвані від сім’ї, між ними і батьками втрачається родинний зв’язок, вони ростуть в ізоляції від суспільства і виростають непристосованими до дорослого життя. Європейські країни вже давно відмовились від інтернатної системи виховання дітей і нам також потрібно це зробити», - вважає Уповноважений.

Присутні також торкнулись питань освіти, охорони здоров'я, оздоровлення та відпочинку дітей. Гострою була дискусія щодо соціального захисту багатодітних сімей, які занепокоєні скасуванням деяких пільг, відсутністю регіональних програм із забезпечення їх житлом, бланків посвідчень багатодітних сімей тощо. Результатом таких обговорень стало ухвалення резолюції, яка буде скеровано керівництву області.

Уповноважений висловив невдоволення відсутністю на зібранні керівників департаментів освіти, соціального захисту, охорони здоров’я та центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, які проігнорували захід. «Понад 100 представників громадськості прийшли, щоб розповісти про соціальні проблеми, які існують в області та викласти своє бачення їх вирішення, але керівники деяких підрозділів облдержадміністрації не вважають за потрібне спуститись із 4 на 2 поверх, щоб вислухати людей. Так працювати не можна. Державні службовці мають поважати людей, чути і допомагати їм» - сказав Микола Кулеба.

В рамках свого візиту Уповноважений також відвідав Одеську виправну колонію № 74 для жінок, які відбувають покарання вперше. На даний момент у колонії перебувають 396 жінок. При закладі працює дитячий будинок де зараз проживає 34 дитини. Мами дітей мають можливість двічі на день відвідувати дитину і проводити з нею час. «Було б непогано переформатувати роботу будинку дитини по аналогії із Чернігівською колонією, де є кімнати для проживання мам з дітками. Для дитини краще, коли мама поряд постійно, особливо у перші роки життя. Так, мама позбавлена волі, але це не означає, що дитина має бути позбавлена маминої любові, ласки та турботи! До речі, персонал в закладі дуже хороший, видно, що дітей люблять і щиро про них піклуються» - відзначив він.

Також Микола Кулеба відвідав денний Центр для дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб, який створений громадською організацією. «В Одеській області проживає 26 тисяч таких осіб, 20% із них - діти. Це високий показник, адже в середньому по Україні діти становлять 13% від загальної кількості переміщених осіб. Вважаю, подібні центри мають бути в кожному районі міста, і не лише - їх мережу треба розвивати по всій області. Очікую, що місцева влада долучиться до ініціативи громадськості і підтримає цей рух», - зазначив Уповноважений.

Довідково: В Одеській області проживає: майже 450 тисяч дитячого населення, з них 5948 - діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; 25842 внутрішньо переміщених осіб, з яких – 6169 діти.