24.12.2015

Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) під час пленарного засідання 18 грудня затвердила Меморандум Секретаріату щодо відповідності Проекту Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» остаточному висновку Комісії від 26 жовтня 2015 року.

Зокрема, у Меморандумі зазначається: «За винятком рекомендації, що кваліфікована більшість могла би потребуватися для обрання Верховною Радою 2 членів Вищої ради правосуддя та 6 суддів Конституційного суду, і згоди Верховної Ради щодо призначення та звільнення Президентом Генерального прокурора, всі рекомендації, сформульовані у висновку CDL-AD(2015)027 Венеціанської комісії, були дотримані».

Зокрема, в остаточному проекті враховані рекомендації про скасування 5-річного «випробувального» терміну, скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення судді, вилучення повноважень Верховної Ради обирати суддів, позбавлення Президента повноважень переводити та звільняти суддів, а також щодо утворення судів законом.

Враховані рекомендації, відповідно до яких в Конституції має бути зазначена така підстава для звільнення судді, як неможливість підтвердження легальності джерел доходів.

Венеціанська Комісія привітала також норми проекту, спрямовані на зміцнення незалежності Конституційного суду та запровадження інституту конституційної скарги

Також була врахована вимога Венеціанської комісії щодо позбавлення парламенту права висловлювати недовіру Генеральному прокурору, виключення загального нагляду з функцій органів прокуратури.

Коментуючи затверджений Меморандум, заступник Глави Адміністрації Президента України, секретар Конституційної Комісії Олексій Філатов зазначив: «Всі суттєві рекомендації Венеціанської комісії в проекті змін до Конституції були враховані, що знайшло підтримку та підтвердження європейських експертів в затвердженому Секретаріатом Меморандумі щодо відповідності. Стосовно рекомендацій щодо необхідної кваліфікованої більшості (дві третини голосів) при обранні Парламентом членів Вищої ради правосуддя, суддів Конституційного суду та надання згоди на призначення та звільнення Генпрокурора, Конституційна Комісія констатувала недоцільність їх імплементації в сучасних українських реаліях. Експерти Венеціанської комісії з розумінням поставилися до цієї позиції».

Довідково: З Меморандумом сумісності можна ознайомитися за наступним посиланням.

Проект змін до Конституції України в частині правосуддя був затверджений Конституційною Комісією та отримав два схвальні висновки Венеціанської комісії.

25 листопада 2015 року Президент України вніс проект ЗУ «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» на розгляд Верховної Ради.

З текстом законопроекту можна ознайомитися за наступним посиланням.