24.12.2015

9 грудня дружина Президента України Марина Порошенко під час парламентських слухань на тему: «Правове забезпечення реформи освіти в Україні» виступила з промовою у Верховній Раді України. В обговоренні цього питання взяли участь народні депутати, представники профільних Міністерств, члени громадських організацій та працівники освіти.

Пані Марина наголосила, що освіта є фундаментом сильної нації та запорукою успішного розвитку країни: «Обраний Україною європейський шлях розвитку, перш за все, означає зміну ставлення до людини, тому основою нового Закону України «Про освіту» мають стати саме інтереси дитини, школяра, студента, вчителів і батьків».

У своєму виступі дружина Президента детально зупинилася на питанні інклюзивної освіти, для впровадження якої пані Порошенко докладає багато зусиль: «Інклюзивна освіта – це переосмислення нашого ставлення до осіб з обмеженими можливостями з боку всього українського суспільства. Сьогодні від змісту і якості нового Закону залежить доля понад 150 тисяч українських дітей, а разом із батьками та членами їхніх родин – це майже мільйон зацікавлених осіб».

На слуханнях також виступила випускниця Цюрупинського дитячого будинку-інтернату Ангеліна Чендарова. Дівчина, розповідаючи про ситуацію з власного життя, показала, з якими проблемами доводиться стикатися їй, людині з інвалідністю, на шляху до своєї мети – стати телевізійним режисером.

«Один із київських вищих навчальних закладів не прийняв мої документи, оскільки  у програмі навчання є предмети, які я за станом здоров’я не можу опанувати, але вони не є профільними в обраній спеціальності. Мені б дуже хотілося, щоб у людей з обмеженими можливостями не забирали майбутнє й не розбивали дитячі мрії. Адже ми такі ж, як і ви, просто нам трошки менше пощастило у цьому житті», - поділилася думками вона.

Зі свого боку ректор Київського національного університету імені Бориса Грінченка Віктор Огнев’юк запросив Ангеліну на навчання в очолюваний ним заклад, у якому, за його словами, створено всі умови для людей з особливими потребами.

Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба запропонував розробити механізм фінансування інклюзивної освіти, зробивши пріоритетним навчання дитини в садочку чи школі у середовищі однолітків, а не в інтернаті чи вдома.

На завершення Марина Порошенко підкреслила: «Щоб закон став дієвим, він має писатися за участю тих, хто від нього залежить і безпосередньо буде з ним працювати. Найголовніше, щоб усі зацікавлені сторони мали консолідоване бачення і спільну мету – забезпечити дітям право бути повноцінними членами суспільства. А суспільство має повернутися обличчям до дітей з обмеженими можливостями», - зауважила дружина Президента.

У цих парламентських слуханнях також взяв участь Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич.

Він виступив із доповіддю про найбільш актуальні проблеми, пов’язані з реалізацією дітьми, молоддю та дорослими з інвалідністю права на освіту, та ймовірні шляхи їх вирішення.

В.Сушкевич акцентував увагу присутніх на тому, що з понад 160 тисяч дітей з інвалідністю 53 % залишаються поза сферою освіти. Уповноважений також нагадав про дискримінаційну відносно людей з інвалідністю ситуацію, пов’язану з архітектурною недоступністю більшої частини закладів освіти усіх рівнів, катастрофічну ситуацію із матеріально-технічною базою закладів освіти для навчання дітей з інвалідністю. Він наголосив, що кількість надрукованих після Другої Світової війни підручників для цієї категорії дітей була значно більшою, аніж за всю незалежність України.

Уповноважений також наголосив на недосконалості та необхідності доопрацювання проекту Закону України «Про освіту» в частині забезпечення гарантій здобуття освіти людьми з інвалідністю. При цьому В.Сушкевич поінформував про проведену ним роботу з Міністерством освіти і науки щодо вилучення із законопроекту дискримінаційних норм, які порушують права дітей та молоді з інвалідністю на освіту.

Валерій Сушкевич закликав народних депутатів України, очільників профільних органів державної влади та наукових структур об’єднати зусилля для створення необхідних умов доступу людей з інвалідністю до освіти, як того вимагають Конвенція ООН про права людей з інвалідністю та національне законодавство.