24.12.2015

Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба взяв участь у засіданні «круглого столу»  Комітету Верховної Ради України у справах сім'ї, молоді, спорту та туризму на тему «Дотримання конвенції ООН про права дитини в Україні», яке було приурочене до Всесвітнього дня дітей, Дня спільних дій в інтересах дітей та 26-ої річниці підписання Конвенції ООН про права дитини.

20 листопада 1989 року Генеральною Асамблеєю ООН прийнята Конвенція ООН про права дитини, яка визначила основні права та свободи дитини – на ім’я, життя, освіту, здоров'я, повноцінний розвиток, виховання в сім'ї,  свободу думки, доступу до інформації, захист від насильства, експлуатації, жорстокого поводження тощо.

З того часу в Україні було сформовано ефективну систему захисту прав дитини, зокрема прийнято Закон України «Про охорону дитинства», створено мережу служб у справах дітей,  центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Це давало можливість вчасно і ефективно реагувати на проблеми дітей та забезпечувати захист їх законних інтересів,  вважає Микола Кулеба.

Під час засідання «круглого столу» народні депутати, представники центральних та місцевих органів влади, громадських та релігійних організацій аналізували ефективність заходів щодо реалізації Конвенції ООН з прав дитини в Україні в умовах економічної кризи та військової агресії на Сході України і висловлювали пропозиції щодо поліпшення становища дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю та дітей, які є вимушено переміщеними особами.

Також піднімались питання подолання насильства над дітьми, забезпечення базовим медичним обслуговуванням та соціальним захистом, доступу дітей до освіти, права на дозвілля та культурну діяльність та ін.

Уповноважений Президента підкреслив, що позитивні зміни в питанні захисту прав дітей можливі лише шляхом реформ у системі освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.

Учасники «круглого столу» розробили низку рекомендацій органам законодавчої і виконавчої влади, зокрема Верховній Раді України – прискорити розгляд та прийняття проектів законів про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми, про внесення змін до Закону України «Про охорону дитинства» (щодо посилення соціальних гарантій багатодітних і прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу), про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо надання соціальних послуг). Також серед необхідних законопроектів – про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей, збереження мережі дитячих оздоровчих закладів, про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного розвитку сфери фізичної культури і спорту.

Кабінету Міністрів України рекомендовано розглянути на своєму засіданні у січні-лютому 2016 року стан дотримання прав дітей в Україні.

Усі учасники засідання висловили розуміння того, що підходи до роботи з дітьми потрібно змінювати та домовились об’єднати зусилля для спільних дій в інтересах дітей.