24.12.2015

«Наставництво – це форма роботи з дітьми-сиротами, які виховуються  в інтернатних закладах з метою підготовки до  самостійного життя. Наставництво допомагає дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, в засвоєнні соціальних ролей, норм та моделей поведінки, прийнятих у суспільстві, та  ґрунтується на принципах взаємної згоди, поваги, довіри між наставником та дитиною», -зазначив Микола Кулеба під час Всеукраїнської конференції наставників.

Наразі в інтернатних заклад України виховується близько 100 тисяч дітей, із них близько 7 тисяч – це діти-сироти, більшість з яких – діти  шкільного віку та діти з певними захворюваннями. Більшість із цих дітей з різних причин ( вік, стан здоров’я) практично не мають шансів бути усиновленими  чи влаштованими в інші форми сімейного виховання. Проживання в інтернатному закладі наносить невиправну шкоду емоційно-психологічному стану дитини і, як наслідок, діти виходять у доросле життя, не маючи необхідних соціальних вмінь і навичок.  Допомогти підготуватись дітям до життя поза межами закладу можуть наставники.

Наразі в Україні пошуком, навчанням та супроводом наставників займаються волонтери проекту «Одна надія», який діє з 2009 року. За цей час відповідну підготовку пройшло близько 1500 наставників. Сьогодні 800 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування отримують допомогу наставників. В 14 областях України на громадських засадах працює близько 1100 наставників. Частина із них, 250 наставників зі всієї України, а також представники громадських організацій , які працюють у сфері захисту прав дітей, взяли участь у Всеукраїнській конференції наставництва. Присутні розповіли про власний досвід роботи в проекті наставництва, поділитись планами щодо розвитку наставництва в кожному окремому регіоні та задали Уповноваженому з прав дитини питання, які найбільше хвилюють. Одна з найпоширеніших проблем - це небажання керівників інтернатних закладів співпрацювати з наставниками.

Уповноважений зазначив, що такі проблеми виникають через неврегульованість законодавством питання наставництва над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Микола Кулеба також повідомив, що зараз ведеться робота над проектом Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо наставництва над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування.