24.12.2015

Президент України Петро Порошенко за підсумками переговорів в Ашгабаті з Президентом Тукменістану Гурбангули Бердимухамедовим заявив про значний потенціал двостороннього співробітництва та особливо відзначив перспективи співпраці у паливно-енергетичній та транспортній галузях. Лідер Туркменістану заявив, що його країна готова збільшити поставки до України продукції паливно-енергетичного комплексу, а також до реалізації спільних проектів у цій сфері.

«Ми підтвердили взаємну зацікавленість в активізації політичного діалогу і подальшому розвитку торговельно-економічних та гуманітарних зв'язків між Україною і Туркменістаном», – заявив Петро Порошенко, зауваживши, що під час перемовин було обговорено широке коло питань двосторонньої співпраці і низка міжнародних проблем.

«Ми впевнені, що українсько-туркменське співробітництво має значний потенціал», – додав Президент України.

Петро Порошенко зазначив, що переговори були багатоплановими, та подякував Гурбангули Бердимухамедову за конструктивний та дружній діалог. «Туркменістан є для нас важливим, надійним і давнім партнером. Сьогоднішня зустріч це підтвердила», – підкреслив Український Президент.

Президент України відзначив, що під час перемовин особливо було наголошено на перспективності співпраці у паливно-енергетичній сфері, а також будівельній, транспортній, машинобудівній сферах, сфері сільського господарства, переробній промисловості. «Саме на цих напрямках має сконцентрувати свою діяльність Міжурядова українсько-туркменська комісія з економічної та гуманітарної співпраці. Ми домовилися, що вона активізує свою діяльність», – сказав Петро Порошенко.

Президент України зазначив високий рівень співробітництва держав у будівельній сфері, додавши, що українські фахівці отримали високу оцінку своєї роботи у Туркменістані.

З метою створення конкурентного середовища сторони домовилися про створення Ради з промислової політики.

Говорячи про співпрацю у агропромисловому комплексі, Президент зазначив: «Документи, що сьогодні підписані, дозволять реалізувати потенціал, який є в України, для збільшення обсягів, розширення номенклатури продукції українських виробників, яка постачається до Туркменістану».

Окремо зупинилися на питанні створення спільних підприємств переробної промисловості, які б працювали не лише для Туркменістану, а й на ринки сусідніх країн.

Президент акцентував увагу на ролі туризму у розвитку відносин двох країн та наголосив на необхідності розширення та спрощення транспортного сполучення між Києвом та Ашгабатом.

Президент подякував Президенту Туркменістану за запрошення відвідати країну з офіційним візитом і можливість ознайомитися з її досягненнями. Глава держави від імені народу України привітав Туркменський народ з 24-ю річницею незалежності держави.

«В Україні високо цінують дружбу, співпрацю між нашими країнами і народами. Я справді здивований вражаючими досягненнями Туркменістану та бажаю вашому народу миру, благополуччя та процвітання», – заявив Президент України.

У свою чергу, Президент Туркменістану заявив: «В особі України ми маємо давнього партнера». За його словами, прикладом реалізації спільного потенціалу є діяльність українських компаній у Туркменістані, які працюють на спорудженні об'єктів міської і транспортної інфраструктури, у низці інших важливих галузей економіки. «Буде вжито заходів для збільшення обсягів взаємної торгівлі», – додав Г.Бердимухамедов.

Значну увагу під час переговорів було приділено перспективам співпраці у транспортній сфері. Президент Туркменістану зазначив, що наразі його держава працює над створенням розгалуженої транспортної мережі і логістичної інфраструктури у напрямках Схід-Захід та Північ-Південь. Ці трансконтинентальні коридори мають з’єднати регіони Каспійського моря, Чорноморський басейн, Північне море та Балтію.

«Ми розглядаємо Україну, яка має потужну портову інфраструктуру і вигідне географічне положення, перспективним партнером у реалізації цих планів», – сказав Гурбангули Бердимухамедов.

Велике значення надається питанню розширення бізнес зв'язків – йдеться про створення спільних підприємств у сфері виробництва, сервісу, переробки та інших напрямків. «Ми домовились, що держави підтримуватимуть ці взаємні ділові зв'язки», – відзначив Президент Туркменістану.

Щодо співробітництва у гуманітарній сфері, Гурбангули Бердимухамедов відзначив важливість вивчення культурного та історичного надбання Українського та Туркменського народів. Будуть створюватись умови для творчої співпраці діячів культури, мистецтва. Також було домовлено про розширення співробітництва у науковій та освітній сферах. «Ми розглядаємо Україну як одного з наших головних партнерів у підготовці кадрів і надалі нарощуватимемо співробітництво у цьому напрямку», – сказав Президент Туркменістану.

«Українсько-туркменська співпраця має довгострокову перспективу», – заявив Гурбангули Бердимухамедов.

Діалог на найвищому рівні буде продовжено під час офіційного візиту Гурбангули Бердимухамедова до Києва, який має відбутися у першій половині 2016 року.