25.12.2015

«Головною метою реформи адвокатури є створення єдиною самоврядної правничої професії та підвищення якості правосуддя в цілому, через запровадження єдиних професійних та етичних стандартів, єдиних стандартів відповідальності, ефективне забезпечення права та гарантій адвоката», - заявив заступник Глави Адміністрації Президента та координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов, під час круглого столу «Ключові питання реформи адвокатури: пропозиції робочої групи Ради з питань судової реформи».

Серед основних питань, що обговорювалися експертами під час круглого столу – доступ до професії, виключне право адвоката на представництво інтересів інших осіб у суді, права, гарантії та відповідальність адвоката, а також питання адвокатського самоврядування та фінансування.

Відповідно до пропозицій Робочої групи, для доступу до професії необхідно буде мати другий (магістерський) рівень юридичної освіти та не менше двох років стажу роботи. При цьому, з 1 січня 2018 року зараховуватиметься не будь-який юридичний стаж, а лише робота на посаді помічника адвоката або помічника судді. На перехідний період для практикуючих юристів, які не мають свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, доступ до професії буде спрощено. Пропозиції також передбачають скасування стажування та зниження плати за складання адвокатського іспиту.

В рамках реформи планується розширити професійні права адвоката: мати ідентифікований доступ до всіх державних реєстрів, в т.ч. ЄРДР та автоматизованої системи документообігу суду; безперешкодний доступ до приміщень судів, прокуратури, поліції, в яких перебуває його клієнт; участь у будь-яких слідчих або процесуальних діях, участь в яких приймає клієнт адвоката, а також право не розкривати адвокатську таємницю, навіть за наявності дозволу клієнта. Водночас, розширення прав та гарантій балансуватиметься відповідальністю адвоката. Відповідно до пропозицій Робочої групи, відповідальність у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю може бути застосована у випадку представництва без відповідних повноважень, неодноразового зловживання правом доступу до реєстрів тощо.

Також під час реформування адвокатського самоврядування пропонується вдосконалити норми щодо формування та діяльності органів адвокатського самоврядування, закріпити на рівні закону прозорі правила використання коштів адвокатського самоврядування.

Довідка: Співорганізаторами заходу виступили Асоціація правників України та Проект Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».