25.12.2015

Дорога високодостойно громадо!

Шановні депутати, побратими й посестри, однодумці!

«Від усякого, кому дано багато, багато й вимагається. Тому кому багато довірено, з того багато й спитають». Ця мудра думка походить із Святого Письма. Я дуже хотів би, щоби ці слова дійшли до серця й розуму кожного з нашої команди, який тут присутній, кожного, хто не зміг доїхати.

Я би дуже хотів, щоб ви їх пам’ятали протягом кожного дня того скликання, на яке вас обрав український народ.

Щоб кожен з вас усвідомлював, що та висока довіра, яку виявили та продемонстрували виборці до нашої партії, і та лідерська позиція, до якої вони кожного з вас піднесли, то насправді не нагорода. З точністю до навпаки – це посилена відповідальність за долю людей, за добробут громад, за перспективу країни.

Вибори до місцевих рад стали завершальним етапом перезавантаження влади на всіх рівнях, того перезавантаження, якого з самого початку вимагала Революція гідності.

Наша партія ще раз підтвердила свою надзвичайно важливу роль як лідера і як єдиної політичної сили, що інтегрує країну, яка представлена та перемогла – і ви є яскравим тому свідченням – і на сході, і на заході, і на півдні, і на півночі. Саме «Солідарність» отримала найбільш рівномірну і високу підтримку в усіх регіонах і відтак є справжньою загальнонаціональною об’єднуючою соборною силою.

Дозвольте від вашого імені, та і від свого теж, подякувати українському народові та виборцям, які виказали високу довіру до кожного з вас і до нас всіх разом, до нашої партії. І водночас відзначити роботу штабів, всієї партії, народних депутатів і кожного з вас. Всіх, хто відстоював позицію в чесній боротьбі і у відвертому діалозі з народом, наводячи переконливі аргументи, щоб отримати їхню підтримку, довіру та голоси.

Знаю, як нелегко було вам добитися чесного і переможного результату на місцевих виборах за таких надзвичайно скрутних зовнішніх та внутрішніх обставин… На тлі тих суб’єктивних та об’єктивних факторів, які далеко не в кращий бік впливають на рівень життя людей, на емоційний стан суспільства та ступінь його довіри до влади. Вам це вдалося – ви знайшли правильні слова та правильні дії. Хоча очевидно, що не помиляється лише той, хто нічого не робить.

Ми як політична сила зобов’язані визнавати свої помилки – і ми їх визнаємо й одразу же виправляємо. Ми мусимо реагувати на критику людей – то ж чуємо та враховуємо. Ми не маємо права забувати, що всі ми недосконалі  – і просимо вибачення за гріхи, вільні й невільні.

Відчуваючи справедливе незадоволення з боку суспільства, адекватно на нього реагуючи, ми в той же час не повинні посипати голову попелом. Нам є не лише за що перепрошувати, але всій нашій команді є чим звітувати. Ми збудували армію, здатну захищати країну. Ми – Український народ – звільнили більшу частину Донбасу Це зробили найкращі в світі, найсміливіші воїни. І це зробили волонтери, багато з яких є в цьому залі, які є членами нашої партії. І без них, особливо на перших етапах війни, коли ми не мали армії – вона була гола та боса, без патронів та зброї – саме на волонтерських плечах ми вистояли в перші дні війни і зупинили російську агресію. І зараз український народ, і люди довіряють армії так само як церкві. Уявіть собі, наскільки це важливо і важливо для нас тримати та берегти цю довіру людей.

Це ми з вами створили міжнародну коаліцію. На початку, ще в лютому, всі керівники України були нерукопотискаємими, їх не пускали та не запрошували у жодну країну світу, крім Кремля, ми створили потужну міжнародну коаліцію на захист України і добилися впровадження дієвих економічних санкцій проти Росії як країни-агресора. На порядку денному у грудні стоїть продовження цих санкцій. Щоб забезпечити позитивне рішення Європейської Ради, Європейського Союзу,  наступного тижня вирушаю до Брюсселя. Впевнений в тому, що рішення буде позитивним. Впевнений в тому, що проукраїнська коаліція продемонструє свою міцність і це буде потужним та дієвим інструментом  примусити Росію виконати та імплементувати всі без виключення пункти Мінських домовленостей.

Днями я очікую на ще одну позитивну новину з того ж міста, з Брюсселя. Ця новина – остаточне рішення Європейської комісії про надання Україні і українцям безвізового режиму. Це стало можливим дякуючи надзвичайно позитивній оцінці тих реформ, які ми з вами проводимо.

Підписано та в рекордні строки ратифіковано угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Це була основна вимога Революції Гідності. І коли нас спитають, а яка ваша стратегія, яка наша програма? Відповідь у нас буде проста: Угода про асоціацію з Європейським Союзом.

Ми не просто маємо йти в Європу, ми маємо побудувати Європу тут, всередині України. Впевнений, що нам це вдасться.

Ми запроваджуємо поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі. Запроваджуємо вже менше ніж через місяць, з 1 січня. Попри шалений тиск та протидію Кремля, Угода вступає в силу.

Я не маю жодного сумніву, за кілька років ця угода компенсує всі ті втрати, яких наша національна економіка, бюджет держави, соціальна сфера країни і гаманець кожного з українців зазнали від агресивного закриття Росією свого ринку для українських товарів.

Ми це здолаємо. Так само перебудуємо свою промисловість, підвищимо її якість і будемо присутні на європейських ринках. Так як це зробили Балтійські країни. Мені дуже довго про це розповідали під час мого візиту до Литви, до Вільнюса, де тоді ще в 2013 році ми мали підписати Угоду про асоціацію. Президент Литви, наш надійний друг Даля Грибаускайте детально (розповіла) як забороняли, як змінювали промисловість і як виходили на європейські ринки. Ми це зробимо так, як це зробила Грузія в 2008-2009 роках.

Ми не станемо  проситися назад на базар, де панують економічна агресія, політичний шантаж та імперські комплекси. Ми заробимо на європейському та інших вільних ринках світу. Ми піднімемо українську промисловість.

Чому я про це впевнено кажу? Попри негативний вплив війни та виведення з дії 20% промислового потенціалу України на окупованій території, де панує розруха, безробіття, ми зробили все для того, щоб досягти макроекономічної стабілізації. Ми зупинити піке національної валюти, провели санацію банківської системи для того, щоб очистити її від збанкрутілих банків, які отруювали стабільність фінансової системи. І після шести кварталів безперервного падіння ми  нарешті побачили перші паростки економічного зростання. Неначе ті проліски по тривалій зимі.

Ми зробили те, що 24 роки до нас нікому не вдавалося. Ми диверсифікували постачання блакитного палива до України. Зараз ми подолали критичну залежність від Росії, зіскочили з їхньої газової голки. Не маю жодного сумніву, що ще б трохи і ця газова ломка, цей шантаж зробили би все для того, щоб загнати українців у могилу. Ми не дали цього зробити.

Те, про що сьогодні вже казали – нарешті, розпочато реальний процес децентралізації, європейської децентралізації, де взято модель найуспішніших європейських країн. Наша концепція наближає реальну владу до людей. Значний обсяг владних повноважень передається територіальним громадам, місцевим депутатам. І багато хто був наляканий, і мене намагався лякати – подивитесь, що місцеві вибори будуть реваншом проросійських сил, місцеві вибори розколють країну навпіл та стануть тріумфом повернення старої влади. Я сказав, що не треба недооцінювати український народ. Я хочу подякувати за це українцям.

І саме ви є підтвердженням розумності та відповідальності вибору українського народу. Можу сказати, що моє тверде переконання в необхідності прийняття та продовження процесу децентралізації, передача реальної влади на місця буде зроблено найближчими тижнями.

Ми вже зробили, що доходи місцевих бюджетів збільшено на 40%. Від вас залежить, наскільки ефективно громади ними розпоряджатимуться, а я і наша парламентська команда зробить все, щоб в Уряді і в бюджеті-2016 заднього в питаннях передачі ресурсів на місця не було. Ще дуже важливо – незважаючи на багатьох порадників, ми не стали наражати країну на такі додаткові випробування, як воєнний чи надзвичайний стан. Як би важко не було, ми не обмежували демократичних прав і свобод громадян, зберегли країну, демократію, зберегли та тричі провели вибори у повній відповідності з європейськими стандартами, забезпечивши вільне волевиявлення громад. Бо саме в умовах демократії ми будемо будувати нову Україну.

Шановні пані та панове!

Хтось із відомих філософів сказав, що на наше життя впливає не лише те, що з нами відбулося, а, можливо, - і ще навіть більшою мірою  - те, чого  не сталося.

Хіба не високоймовірною була повна окупація України? Саме в цьому полягав реальний план агресора – примусовий розділ нашої країни на декілька частин, реалізація так званого плану «Новоросія».

Хіба не видавалися неминучими дефолт і повний крах економіки?

Хіба не могла повторитися історія середини 90-х з поновленням хронічних невиплат зарплат та пенсій, які мали дестабілізувати соціально-економічну ситуацію в Україні?

Нічого подібного, слава Богу, не сталося.

Ми з вами не дали цього запустити. Ми зробили це спільними зусиллями кожний на своїй ділянці. І я особисто в цій роботі постійно відчував потужну підтримку вас та з боку рідної партії.

Найголовніше - все, чого ми змогли досягти, сталося лише завдяки мужності і героїзму, активності і патріотизму, витримці і розумінню, відчуттю ліктя і, даруйте на слові, солідарності. Дякую вам за це! Тим рисам, які були продемонстровані всіма українцями, як нацією, і кожним українцем зокрема.

Із сказаного мною щойно випливають закономірні питання.

Якщо так багато вже започатковано, скажіть, чому ж люди ще не відчувають результатів  реформ? Чому більшість вважає, відповідно до соціологічних опитувань – велика кількість вважає, що ми рухаємося в неправильному напрямку? Чому високими є протестні настрої?

І, найголовніше, як нам щонайшвидше подолати ці тревожні тенденції?

Головна причина цього невдоволення – відсутність реальних, видимих результатів у боротьбі з корупцією.

Гучні арешти й відставки лише на початках викликали певну ейфорію у суспільстві. Тепер цього замало, люди вимагають суворих вироків, а не просто затримань, та дієвих механізмів запобігання корупційним діям.

Буквально в перші тижні свого президентства я переконався – існуюча правоохоронна система здолати мафію не може, вона може лише її очолити. Розслідувати найскладніші злочини і притягнути злочинця – не виходило. Вона не може осушити корупційні потоки, вона готова їх лише перенаправити.

І над кожним борцем з корупцією, казали, треба ставити вартового, щоб борець не обікрав того, з ким він бореться. А над вартовим – ще треба поставити контролера. Очевидно, що так діла не буде.

Тому ми пішли шляхом створення принципово нових силових структур, набору на основі прозорих публічних конкурсів нових людей.

Патрульна поліція, яка працює вже в багатьох містах, стала першим в новітній історії правоохоронним органом, якому довіряє переважна частина громадян, в 10 разів більше, ніж довіряли міліції.

Так само на конкурсній основі відібрано директора Національного антикорупційного бюро і найнято, за тими ж самими прозорими умовами конкурсу, детективів до цього принципово нового органу, сформованого, я підкреслюю, без будь-яких політичних впливів. А отже – є абсолютно незалежним і від Президента, і від Уряду, і від Парламенту, і може ефективно і рішуче порушувати будь-яке розслідування проти будь-якої посадової особи. Бюро має боротися з корупцією в середовищі найвищих посадовців, і для того, щоб ефективно забезпечувати процесуальний нагляд, було обрано спеціального антикорупційного прокурора. Чим відрізняється цей антикорупційний прокурор? Незалежністю ні від політичних впливів, ні від Уряду, ні навіть від Генерального прокурора. І зараз завершується формування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Зараз мені повідомили, що в проекті бюджету на 2016 рік, який надійшов до Верховної Ради, забули закласти гроші на антикорупційну прокуратуру. Вважаю це прикрим непорозумінням і лише технічною помилкою, яка, шановні народні депутати, буде негайно виправлена.

Я бажаю всім, хто є в цьому залі, не стати клієнтами Національного антикорупційного бюро.

Як казав Уїнстон Черчіль, «собака на сіні не має виключних прав на сіно навіть, якщо вона лежить на ньому довгий час». Ніхто не захистить, ніяких парасольок над корупціонерами ми не дозволимо.

Саме до Бюро Генеральна прокуратура уже передає всі антикорупційні справи. Сподіваюся, до речі, що внаслідок цього температура політичних спекуляцій навколо роботи ГПУ піде на спад, і її керівництво, нарешті, зосередиться на питаннях продовження реформування цього органу.

Днями призначено більше ста керівників місцевих прокуратур. Вперше в Україні не по протекції, не по блату, як то кажуть, а, знову ж таки, шляхом прозорого конкурсу. Більше половини з тих, хто призначений, ніколи не були в керівництві прокурорських установ. Я вважаю, що це добре. Значна частина прийшли туди з адвокатської роботи, і це добре. 4000 працівників прокуратури звільнено – і це добре. До 15 грудня має бути повністю завершено формування керівного складу місцевих прокуратур. Отже, ми не терпимо жодної зупинки з побудовою антикорупційної структури і забезпеченням ефективного реформування правоохоронної системи.

Процес створення сучасної інфраструктури для боротьби з корупцією не виглядатиме завершеним, а сама система не буде ефективною, якщо ми не проведемо комплексну конституційну судову реформу. Буде, як зараз, – СБУ, поліція, прокуратура, включаючи антикорупційну, затримає – суди випускають. Впевнений в тому, що це неприпустимо. Інтенсивна терапія, - а Парламент протягом півтора років пробував чимало препаратів, щоб реформувати судову систему - бажаного ефекту не принесла.  Без хірургічного втручання – ніяк. Саме тому і виникла потреба в серйозних конституційних змінах в частині правосуддя.

Найважливіші їхні складові: очищення та оновлення суддівського корпусу через персональне тестування, жорсткий контроль за видатками кожного окремого судді на предмет їхньої відповідності доходам, все просто. Скасування суддівської недоторканності. Одночасно треба забезпечити незалежність суддівського корпусу від політичних впливів. Все дуже просто – захистить суддів від корупції шляхом скасування недоторканності і запровадження швидкого ефективного контролю за деклараціями, і захистить від політичних впливів. І вимагайте ефективного справедливого правосуддя.

Ухвалення цих конституційних змін, разом з конституційними змінами по децентралізації, – питання найближчих тижнів, максимум місяця.

Так, ми довго запрягали, але тепер ми маємо швидко їхати.

Наступного року кожен українець, і ви маєте в цьому переконатися, має відчути, що інфраструктура, яку ми так дбайливо створювали в 2015 році, ефективна і почала нарешті приносити результат, і цей час був витрачений недаремно.

І тоді, коли ми продемонструємо перші успіхи в боротьбі з корупцією нагорі, ми отримаємо моральне право розпочати ефективний наступ на побутову корупцію, з якою, перш за все, зустрічається кожна людина в своєму житті.

Саме це завдання я для себе вважаю головним і найважливішим на наступний рік, поруч і разом з досягненням миру. Я також вірю в те, що після крихкого перемир’я, хоча його кожен день атакують, ми з вами, об’єднавшись, можемо принести мир на Донбас.

Так сталося, дійсно, що питання миру зараз дуже пов’язано з питаннями децентралізації. Момент остаточного голосування за проект змін до Конституції поступово наближається. Отримати це рішення буде дуже непросто, бо в силу об’єктивних і часто непереборних обставин воно тісно пов’язане з дипломатичною боротьбою повернення під суверенітет України тимчасово окупованих районів Донбасу, українського Донбасу.

Я розраховую на мудрість та розум вищого законодавчого органу України. Наш IQ має перевищити 300, бо тільки надзвичайно високий інтелект дозволить нам перемогти такого сильного ворога, як Росія, разом з потужністю наших Збройних Сил.

Кремль докладає зусиль до внутрішньої політичної дестабілізації. Відверто антиукраїнська п’ята колона  зазнала якщо не повного розгрому, то значних втрат. Ви є яскравим тому підтвердженням. У більшості областей ця проросійська п’ята колона позбулася соціальної бази, пішла в глибоке підпілля, влилася в склад диверсійно-розвідувальних груп, яких кожного тижня розкриває, виловлює і знищує оновлена Служба безпеки України, яка також є результатом і демонстрацією нашого успіху.

За цих умов Кремль і Москва ставить на розкачування внутрішньополітичної ситуації, підвищення градусу внутрішнього протистояння, що піддає Україну додатковим і ризикованим тестам на міцність.

І ми втратимо таку довгоочікувану національну єдність, якщо не навчимося самі і людей не навчимо розпізнавати подібні технології. Якщо не змусимо всіх політиків зрозуміти, що зовнішня загроза, під якою перебуває Україна, накладає жорсткі обмеження на звичні правила поведінки у внутрішній боротьбі та політичній конкуренції.

Згадаймо постійні чвари між батьками-засновниками незалежної України, які на початку XX століття призвели до того, що внутрішніми конфліктами скористався ворог України, знищивши Українську державу, на сто років позбавивши нас самостійності.

Холодний душ історії – ось чого все ще потребують деякі сучасні українські політики.

Ми не можемо дозволити собі розбрату. Саме тому ви й вели свою виборчу кампанію під гаслом «Зберегти країну». Саме це завдання сьогодні ставиться перед нашою політичною силою, перед всіма відповідальними політиками, перед всім Українським народом.

«Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи,  незламно стояти всі за одного, а один за всіх - доти ніяка ворожа сила не побідить нас".

Це слова Івана Франка. А вклав він їх у вуста Захара Беркута, який гуртував людей до оборони проти орди, що прийшла зі Сходу.

Тут сьогодні зібралися депутати усіх рівнів, в тому числі й Верховної Ради. Давайте усі разом дамо категоричний наказ нашій парламентській фракції зосередитися на прискоренні реформ. А найближчими тижнями – на ухвалені податкових змін, бюджету, забезпечення критично важливої співпраці з Міжнародним валютним фондом, ухвалені змін до Конституції в частині децентралізації і початку конституційного процесу в частині судової реформи.

Нашій депутатській когорті у Верховній Раді нелегко. Це правда. І коаліція у нас непроста. В питаннях стратегії, бо йдеться про європейську інтеграцію України, коаліція ще більш менш єдина. Коли мова заходить про тактику – сперечаються через кожну кому.

Через необхідність кропіткого, покрокового узгодження позицій, інколи втрачають в темпах реформ, але дискусія в багатьох випадках приносить позитив для якості законів.

І ця коаліція, так чи інакше, спроможна ухвалювати і приймає рішення, які не були здатні прийняти попередні скликання Верховної Ради.

Я наголошую, і це сьогодні підтверджується і громадськими організаціями з протидії корупції, при аналізі законопроектів, які прийняті цим складом ВР, значно нижче, на порядки, змістовність щодо корупційних ризиків. Я думаю, що це перша позитивна ознака якості роботи нашої фракції і якості роботи коаліції.

Збереження цієї Коаліції, як головної політичної конструкції для впровадження реформ і утримання політичної стабільності, є визначальним чинником для ухвалення рішень. В тому числі, до речі, й кадрових рішень.

«Солідарність», «Народний фронт», «Самопоміч», «Батьківщина» – це й є сьогоднішня влада. І ми несемо спільну відповідальність за долю країни. І наша єдність – це запорука успіху реформ.

Я робив, роблю і робитиму усе від мене залежне, щоб зміцнювати коаліцію. З фракцією «Солідарність» маю велику приємність спілкуватися регулярно. Кілька тижнів тому зустрічався із «Самопоміччю», в тому числі й по питаннях виборів. Вчора провів дискусію з «Народним фронтом».

А зараз, до речі, пропоную передати вітання нашим партнерам по коаліції – партії «Батьківщина», яка теж сьогодні проводить з’їзд депутатів усіх рівнів. І прошу підтримати це вітання вашими оплесками.

Дорогі друзі, дорогі депутати!

Ваше завдання – зміцнювати проєвропейські і проукраїнські коаліції на місцях.

Я дуже добре поінформований про те, що дуже часто цей процес йде непросто. І це підтверджують вибори до обласних рад, голови яких стоять за моєю спиною і представляють нашу політичну силу.

Час від часу деякі наші партнери «віляють хвостом».

Пригадайте, з якої фрази я розпочав свій виступ. Кому багато довіри, хто отримав найбільшу підтримку – підтримку від людей, з того ще більше й спитають. І тому ми повинні нести і займати лідерську позицію в консолідації проєвропейських демократичних сил згори донизу: від Верховної Ради до селищної ради.

Іншими нашими пріоритетами на місцях залишається децентралізація та зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, підвищення рівня життя мешканців громад, рішуча відсіч будь-яким проявам сепаратизму, прозоре використання комунального майна, прозоре використання земельних ресурсів на основі аукціонів, щільний громадський контроль за використанням бюджетних ресурсів, ефективна боротьба з корупцією, створення нових робочих місць.

При цьому досвід має бути розповсюджений від Уряду до селищної ради, відкривши для тих, хто хоче і бажає це зробити, фантастичні і унікальні можливості, які зараз відкриваються, як щодо навчання депутатів місцевих рад, розповсюдження надзвичайно позитивного досвіду і завершуючи доступом до кредитних ресурсів і грантової допомоги, яку нам надають наші іноземні партнери.

Це все завдання партії.

І коли казали, що у нас дуже коротка лава запасних, подивіться на цей зал. Це і є наша лава запасних для підняття соціальних ліфтів нагору. І більше того, це не просто лава запасних, вона вже отримала підтримку і довіру людей.

Наостанок, дозвольте висловити кілька побажань, пов’язаних з питанням партійного будівництва. Почну з ідеології. Потім зупинюся на організаційних питаннях.

Які наші ключові цінності, крім солідарності? Європейський і євроатлантичний вибір. Прямо можете казати – в перспективі це вступ до Європейського Союзу і вступ до НАТО. Сьогодні, дякуючи в тому числі і нашій ефективній роботі, рівень підтримки євроатлантичної інтеграції сягнув з 16 до 70%.

Друге – унітарність України. Українська мова як єдина державна і вільний розвиток та вживання інших мов, насамперед російської і англійської, бо наступний рік моїм Указом ми визначили як рік пріоритетного вивчення англійської мови. І російської теж, з огляду на колосальний внесок наших російськомовних співвітчизників у захист країни. 60% українських воїнів–героїв АТО є російськомовними. І вони зі зброєю в руках продемонстрували, що російською мовою вони люблять Україну аж ніяк не менше, ніж ми українською.

Нашим пріоритетом є розуміння нації як політичного союзу всіх громадян України, незалежно від етнічного походження, мови, віри, тощо. Ніколи ми не допустимо, що Україна буде знову розколота штучно, політиканами – питанням ставлення до НАТО, питанням мови, ставленням до землі або ставленням до Церкви. Ми об’єднали Україну і забезпечимо її єдність.

Ще одна дуже важлива ідеологічна засада – декомунізація. І не лише як повалення пам’ятників, а як відмова від соціальної ненависті, від популізму, від комуністичного втручання держави в економічні процеси.

Недоторканність приватної власності і вільний ринок як основа економічного прогресу та соціального добробуту.

Демократія та повага до прав і свобод кожного українського громадянина.

Це є наш ідеологічний символ віри, і ми до нього нікого силою не навертаємо, але тих, для кого він є неприйнятний, прошу пошукати собі іншу партію.

Слід почати системну роботу з перетворення «Солідарності» у справді масову партію. Цей величезний крок вже зроблений під час виборів. І я розраховую тут саме на вашу допомогу. Саме для цього ми тут зустрічаємося. Нам треба ефективно залучати в наші ряди волонтерів. Їх ефективна робота була продемонстрована шляхом «Волонтерського десанту» Міноборони, запровадженням системи електронних закупівель в низці інших міністерств, забезпеченні ефективного антикорупційного громадського контролю, залучення в наші ряди ветеранів АТО. І сьогодні це є одним із пріоритетів нашої організаційної роботи. Я хотів би, щоб наша партія стала для цих заслужених людей справжнім, ще раз повертаюся до цього слова, соціальним ліфтом. Ніхто не обмежує сьогодні висунення найкращих представників регіонів, бо це і є оновлення, оновлення влади, в тому числі – і верховної влади.

Впевнений в тому, що ми маємо шукати, а може вже й знайшли таких людей в кожному селі, селищі, місті. Наша партія має стати кузнею кадрів і невичерпною лавою запасних, яка в будь-який момент готова мобілізувати фахових людей, де б не виникла потреба в їх чеснотах і зусиллях. В незалежності від того, чи це буде перезавантаження Уряду, воно буде, бо не всі міністри сьогодні виправдовують і відповідають тим критеріям, які чекає від них українське суспільство. Чи при потребі оновити районну чи обласні адміністрації. До децентралізації воно буде, і саме на вас я розраховую.

Партія має працювати не лише і не стільки на виборах, скільки у міжвиборчий період здобувати довіру людей, кувати перемогу в політичне міжсезоння. Тому висока оцінка під час голосування тоді буде просто неминучою. І роль нашої партії – скоротити відстань між людьми і владою. Найпростіший механізм – залучати суспільство до прийняття управлінських рішень. І найефективніший і найшвидший механізм – вирішення проблем кожного окремого громадянина.

Результат, який ми отримали на місцевих виборах, – це вже не лише аванс, а ще раз наголошую – винагорода за ту роботу, яку ви зробили до і під час виборчих процесів, яку ви зробили під час парламентських виборів. Однак пам’ятаймо, що довіру важко здобути і дуже легко втратити.

І статус найбільшої, найавторитетнішої, найсильнішої загальнонаціональної партії потребує повсякденного підтвердження важкою працею на благо України.

Так, ми з вами ставимо перед собою амбітні завдання, які ще досі нікому не були по силах. А хто, як не ми? Ми – зможемо. Я закликаю: давайте будемо першими! Я вірю в наші сили, я вірю в наші здібності.

Шановні депутати!

Колись справжній українець В’ячеслав Чорновіл казав: «І парламенти, і прем'єри, і президенти приходять і відходять, залишається лише свята справа нашого історичного відродження, справа демократії та державної української незалежності. Відданість їй не на словах, а на ділі – єдиний критерій ставлення і до політики, і до політиків».

Хай ці слова надихають вас на служіння Україні, народові і державі.

Слава Україні!