25.12.2015

На сайті електронних петиції до Президента України запроваджено додаткову верифікацію користувачів. Про це сьогодні під час брифінгу повідомив заступник Глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків.

Із 28 серпня 2015 року на сайті електронних петицій до Президента України створено 14955 петицій. Понад 25 тисяч голосів отримали 29 петицій. Відповідь від Президента отримали 25 петицій, 4 чекають на відповідь. Загалом сайт відвідали 2 мільйони 616 187 відвідувачів. Зареєструвались 576 196 користувачів. Найбільшою відвідуваність сайту була в перший місяць його роботи.

У компетенції Президента України, згідно із повноваженнями, наданими йому Конституцією України, було 5 петицій. Зокрема, Президент відреагував на петицію «Присвоить Андрею Кузьменко звание народного артиста Украины» №22/002933-еп (26 268 голосів) нагородженням Андрія Кузьменка орденом «За заслуги» І ступеня (посмертно).

Не всі петиції були опубліковані. Зокрема, 2347 петицій було відхилено на підставі Закону України «Про звернення громадян». У ньому йдеться про те, що «Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини».

89% трафіку сайту петицій — користувачі з України. На першому місці за сеансами – Україна (понад 5 млн відвідувань), на другому Росія — 254 660 сеансів та 32 377 голосів. Дуже дивно, що на третьому місці із 59197 сеансів — Кенія.

Найпопулярнішою соціальною мережею за поширенням петицій є російська Вконтакте, на другому місці Facebook, на третьому – Twitter.

Близько 17% зареєстрованих користувачів вказали одноразову поштову скриньку. Усього зафіксовано 582 одноразових домени, з яких здійснюються голосування. Насторожує те, що 45% адрес – із російською назвою .ru.

«Окрім того, на одному з сайтів було виявлено механізм купівлі голосів за 5 центів. Також у ЗМІ було виявлено факти примусового залучення студентів Одеської національної юридичної академії до голосування», – розповів Дмитро Шимків.

Петиція про перенесення ЗНО з англійської мови — рекордсмен з використання проксі-серверів. Це свідчить про «накрутки» голосів. Цікаво, що більшість переглядів сторінки цієї петиції здійснюється з Кенії.

Після ретельного аналізу петиції «Дарта Вейдера – в прем'єр-міністри України» №22/004829-еп виявилось, що відбулась значна «накрутка» голосів. У голосуванні переважає домен mail.ru – 95% голосів. «Росія намагається експортувати нам представника темних сил, але, як і у відомій сазі, республіка тримається. Слава Україні!», – пожартував Заступник Глави АПУ.

Прикметно, що сплески візитів з РФ збігаються із запуском петицій, критичних до Президента, і таких, що містять глузування.

Відтак, у зв'язку з неодноразовими спробами технічного втручання у роботу сайту електронних петицій, 3 листопада 2015 року систему було переведено в режим перегляду. Сьогодні її роботу продовжено із новими механізмами запобігання маніпуляціям. «Віднині ми не приймаємо одноразових e-mail і не реєструємо користувачів з домену .ru», – повідомив Дмитро Шимків.

Відповідно до нововведень, змінився і алгоритм реєстрації. Тепер користувачу, який бажає зареєструватися в системі, буде запропоновано зробити це через BankID або податковий номер. Його мають 44 мільйони громадян, тому це ефективний інструмент перевірки прізвища, імені та по-батькові користувача. Крім того, 15 млн 485 тис. українців мають BankID «Приватбанку» і 3 млн 700 тис. – «Ощадбанку».

Електронні петиції до Президента України (презентація) - pdf