25.12.2015

23 жовтня 2015 року Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) на своєму пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя, затвердженого Конституційною Комісією 4 вересня 2015 року. В остаточному висновку Венеціанської комісії щодо проекту зазначається, що «остання версія змін до Конституції є дуже позитивною і добре підготовленою та заслуговує повної підтримки».

Коментуючи остаточний висновок Венеціанської Комісії, Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України та Секретар Конституційної Комісії, зазначив: «Підтримавши всі ключові пропозиції Конституційної Комісії, Венеціанська комісія підтвердила відповідність наданого проекту європейським стандартам. Фінальний висновок є значним внеском в подальший розвиток судової реформи, яка будується на принципі верховенства права, а не на ситуативних політичних чи популістських міркуваннях. Ми вдячні експертам Венеціанської Комісії за цю високу оцінку i сподіваємося, що найближчим часом доопрацьований проект змін до Конституції буде схвалений на пленарному засіданні Конституційної Комісії та внесений Президентом на розгляд Верховної ради».

Венеціанська комісія привітала зокрема скасування випробувального терміну для суддів, скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення суддів, запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів на посади, формування Вищої ради правосуддя таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями, проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної ради повноважень щодо висловлення недовіри Генеральному прокурору), а також позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду, запровадження інституту конституційної скарги тощо.

Венеціанська комісія вітає, що, дотримуючись її рекомендацій, розробники законопроекту вилучили повноваження Верховної ради щодо призначення, а Президента - щодо звільнення суддів та передали їх Вищий раді правосуддя. Водночас, Венеціанська комісія рекомендує чітко вказати, що Вища рада правосуддя має повноваження також щодо переведення суддів та їх просування по службі, хоча Президент може у перехідний період мати роль в цьому процесі з міркувань національної безпеки.

Також Венеціанська комісія зазначає, що «тільки грубі дисциплінарні проступки можуть потягнути за собою звільнення суддів Конституційного суду».

Венеціанська комісія наголосила, що звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права. У той же час, це не виключає оновлення суддівського корпусу через механізми реорганізації окремих судів, а також оцінювання всіх суддів на їх відповідність критеріям професіоналізму, етичності та доброчесності, що співпадає з позицією Конституційної Комісії.

Венеціанська комісія привітала конструктивну  співпрацю із Конституційною Комісією та зазначила, що «після стількох спроб, протягом багатьох років реформування положень Конституції України з питань правосуддя, настав час проводити давно назрілу реформу для того, щоб, нарешті, рухатися в напрямку досягнення незалежного правосуддя. Венеціанська комісія вважає дані конституційні зміни важливим кроком на шляху до досягнення цієї мети».