29.02.2016

Президент провів нараду з керівним складом, детективами і співробітниками Управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро України, на якій обговорювались заходи задля забезпечення ефективної роботи НАБУ, зокрема, низка законодавчих ініціатив. «Законодавство має сприяти вашій роботі», – наголосив Президент.

Глава держави повідомив, що за перші місяці роботи НАБУ вже зареєстрована значна кількість кримінальних справ, і перші справи готуються до передачі до суду.

Президент наголосив, що, зі свого боку, гарантує жорстку політичну волю щодо боротьби з корупцією. «Я, як і всі українці, покладаю великі надії на діяльність НАБУ», – підкреслив Петро Порошенко.

Президент назвав одним з головних пріоритетів боротьбу з корупцією у суддівській гілці влади, для чого першочерговою необхідністю є унеможливлення політичного тиску на суддів, зняття суддівської недоторканності та виключенння можливості застави. Президент зазначив, що все це передбачає конституційна реформа щодо суддівської гілки влади, яку він вніс до Парламенту. «Дуже важливо, що пред’являються підозри. На жаль, суд випускає під заставу. Це – пряма заборгованість Парламенту перед вами. Коли ми по гучних, багатомільйонних корупційних справах за декілька десятків або сотень тисяч гривень застави випускаємо корупціонерів, – дуже важливо, щоб у вас після цього не опускалися руки. Щоб ви цю справу все рівно довели до кінця, і щоб вони не думали, що, якщо вони вислизнуть на етапі слідства, а деякі навіть будуть перешкоджати зібранню доказів, – ви маєте пам’ятати, що держава саме на вас покладає велику надію», – заявив Петро Порошенко.

Президент погодився з думкою щодо важливості для боротьби з корупцією позбавлення недоторканності народних депутатів. За словами Петра Порошенка, цей запропонований ним законопроект отримав схвальний висновок Конституційного Суду і, у відповідності з новими змінами до регламенту, може розглядатися вже на цій сесії. «М’яч знаходиться на полі Верховної Ради, і сьогодні потрібен суспільний запит, якщо хочете, громадський тиск. Депутатам не потрібна депутатська недоторканність. Вони мають бути захищеними лише за свою політичну позицію – що ти у Парламенті не кажи, жодного переслідування за це не буде. Це – нормальний європейський інструмент недоторканності», – сказав Петро Порошенко.

Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник відзначив необхідність внесення змін до закону про НАБУ в частині посилення відповідальності осіб, які звертаються до Бюро, за інформацію, яку вони подають, ініціюючи розслідування. На переконання детективів, це необхідно для упередження зловживання фактом подання заяви до НАБУ, особливо політиками.

Президент підтримав таку позицію. «Я це повністю підтримую. На сьогоднішній день є звіти щодо статистики тих чи інших кримінальних справ. У нас є народний депутат, який зареєстрував за час існування НАБУ більше 300 звернень. При чому по 294 з них, коли його запросили і попросили дати свідчення, хоча б прийти, – він не приходить. Бо треба розписатися, тобто відповідати, за дачу неправдивих показів. Коли, умовно кажучи, приходить по 20-30 звернень на день і ніхто за це не несе відповідальності, а це звернення базується виключно на розробленому тим чи іншим політичним діячем неправдивому повідомленні, яке вже розміщене в інтернеті з посиланням про те, що ви маєте реагувати, звичайно, що ми маємо цю ситуацію доопрацювати», – сказав Петро Порошенко і зазначив, що чекає від працівників Бюро відповідних пропозицій змін до законодавства.

«Ви маєте сконцентруватися на справді резонансних справах, а не політичних розборках», – підкреслив Глава держави.

Глава держави висловився на підтримку низки ініціатив, зокрема – щодо заохочення співпраці зі слідством. «Без цього інструменту у нас справи будуть розслідуватися місяцями або роками», – сказав Президент та запропонував підготувати відповідні законодавчі пропозиції.

У той же час, Глава держави не підтримав надання НАБУ можливості проведення негласних слідчих-розшукових дій. Йшлося, зокрема, про зняття інформації з каналів зв'язку. Глава держави зауважив, що доступ до цієї інформації – це обмеження прав людини. «На жаль, ще з радянських часів є «традиція», коли цим правом силові органи дуже зловживають», – зазначив Петро Порошенко та висловився на користь ефективної співпраці НАБУ із СБУ.

Також піднімалося питання вирівнювання заробітної плати співробітників управління спеціальних операцій із детективами НАБУ, оскільки перші нині мають від 4 до 7 тисяч гривень, а детективи – 30 тисяч гривень зарплатні.