29.02.2016

Шановна пані Канцлер,

Пані та панове,

Я дуже радий бути знову у Берліні.

Я вдячний Вам, Ангела, за те, що знайшли час для нашої зустрічі. Занадто багато поставлено на карту в ці дні як для України, так і для Європи.

Наша зустріч є дуже символічною, адже демонструє пріоритетність стабілізації та деескалації конфлікту на Сході нашої країни, невизнання анексії Криму у порядку денному Європейського Союзу та Німеччини.

Я також вдячний за Ваші неоціненні та невтомні зусилля із забезпечення мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.

Нещодавно я зустрічався із Вашим посланцем та посланцем Президента Франції у Києві. Тоді й зараз мій меседж є чітким: жахливо, що через півтора роки після підписання Мінських угод ми все ще зіштовхуємось із серйозними проблемами у безпеці на Донбасі, які мали бути вирішені у першу чергу.

Незважаючи на наші зусилля, Росія та її представники не дотримуються режиму припинення вогню. Їх сили продовжують обстріли українських військових та цивільних. Кількість обстрілів з середини листопада постійно зростає, в січні було 1200 обстрілів або у середньому 40 на день. Всі ці обстріли велись російськими підрозділами та підтримуваними Росією бойовиками. У багатьох випадках підтримувані Росією бойовики використовували важке озброєння, що повністю заборонено Мінськими домовленостями, і вони порушували Мінські домовленості, бо не відвели важке озброєння та активно використовували його.

Спеціальна Моніторингова Місія ОБСЄ, чиє завдання – контролювати дотримання вогню та відведення озброєння, стикається із постійними заборонами на її діяльність на територіях, що контролюються бойовиками. Спостерігачам часто забороняють інспектувати місця, де має зберігатися важке озброєння, або місця, де воно було помічене. Спеціальній Моніторинговій Місії ОБСЄ також не дозволяють відвідувати неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону. Це не є дивним, адже Росія продовжує постачати війська, важке озброєння та боєприпаси на Донбас через кордон і не бажає мати свідків цієї незаконної діяльності.

Віднедавна спостерігачам ОБСЄ не тільки заважають виконувати свої обов’язки. Вони зіштовхуються зі зростаючою агресивною поведінкою з боку бойовиків, яка залякує. І ця тенденція, на жаль, продовжує зростати, і це викликає серйозне занепокоєння.

Також жахливо, що попри чіткі зобов’язання, бойовики, підтримувані Росією, продовжують утримувати 140 українських військових та цивільних, включно з журналістами, волонтерів у підвалах, в абсолютне нелюдських умовах.

Протягом останніх кількох днів вони арештували ще двох волонтерів і помістили їх в тюрму без будь-яких звинувачень. Дехто з волонтерів і заручників є важко пораненими. Їм досі не дозволяють повернутися додому чи отримати відповідне лікування.

Ми також не забуваємо про Надію Савченко та інших українських громадян, які незаконно утримуються під вартою в Росії.

Брак безпеки залишається ключовим каменем спотикання на шляху врегулювання. Припинення вогню не може бути частковим. Воно або існує, або ні. І я з жалем констатую, що його немає. Люди продовжують гинути на лінії фронту. Як військові, так й цивільні.

Російські бойовики очевидно не демонструють своєї зацікавленості у мирі і стабільності на Донбасі. Для Росії конфлікт на Донбасі є інструментом подальшої дестабілізації України.

У таких умовах і обставинах не існує ніякої довіри ані в українській спільноті, ані в українському Парламенті, що наші подальші односторонні кроки стануть взаємними.

Тим не менш, Україна зберігає тверду прихильність виконанню Мінських угод, які залишаються унікальною всеосяжною структурою для мирного врегулювання. Ця угода містить чітку логіку, чіткі взаємопов’язані кроки та чіткі зобов’язання для всіх сторін.

Український народ і я, як Президент України, не бачимо альтернативи Мінським угодам. Ми готові повністю виконати ці угоди і вимагаємо того ж самого від російської сторони.

Тим не менш, очевидно, що необхідні рішучі та послідовні кроки для забезпечення повної імплементації Мінських угод.

Більше того, неможливо забезпечити імплементацію цих домовленостей лише односторонніми діями України.

Отже, відданість виконанню угод Росією та бойовиками є необхідністю.

Тільки суворе дотримання Мінських угод створить сприятливі умови для прийняття складних, але необхідних політичних рішень в українському Парламенті.

Вочевидь, активне міжнародне залучення є також необхідним для забезпечення прогресу.

І наостанок, очевидним є те, що санкції проти Росії мають бути в силі, доки Росія та її ставленики не виконають Мінські угоди повністю і Росія не забереться з Донбасу. Прибере свої війська, свою зброю та поновить кордон.

Санкції були накладені на Росію у відповідь на її агресію проти України. Доки агресія триває, зняття санкцій означатиме підбурювання агресора на подальші ворожі дії.

Все це ми обговоримо сьогодні з пані Канцлером.

Крім того, я поінформую Канцлера Меркель стосовно нашого прогресу у реформах, що є важливим питанням стабілізації України. Особливо щодо боротьби з корупцією та конституційних поправок стосовно судової системи. Перша їх частина має бути проголосована в українському Парламенті завтра. Сподіваюсь, що це відбудеться.

Дякую.