01.03.2016

У 2015 році Україна відчутно просунулась на шляху реформ у більшості пріоритетних напрямків. Протягом року було ухвалено понад 340 законів, постанов Уряду, указів Президента, що мали на меті впровадження змін у різних галузях: від економіки до освіти і науки. Про це 12 лютого на брифінгу повідомив Секретар Національної ради реформ, заступник Глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків, презентуючи річний звіт Нацради реформ.

За словами Заступника Глави АПУ, Національна рада реформ за рік змогла стати платформою для колегіального обговорення ключових питань. Президент, Прем’єр-міністр, Голова Верховної Ради, представники Уряду, голови фракцій, депутати, представники громадянського суспільства та бізнес-асоціацій збирались 17 разів для того, аби висловлювати свою точку зору на зміни. Було обговорено понад 30 тем та ухвалено понад 200 рішень, 73% з яких впроваджено через законопроекти, закони та інші види законодавчих документів.

«Проектним офісом Національної ради реформ був підготовлений звіт за результатами моніторингу прогресу пріоритетних реформ. Хочу підкреслити, що цей звіт відображає прогрес виконання завдань саме за 2015 рік. Крім того, його мета полягає у тому, аби показати як прогрес у реформах, так і зосередити увагу на питаннях, які не вдалось вирішити у 2015-му», — сказав Дмитро Шимків.

Невід’ємною частиною звіту є показники сприйняття пріоритетних реформ, зібрані за допомогою дослідницької компанії TNS Ukraine на замовлення проектного офісу Нацради реформ. Показники ілюструють не лише обізнаність респондентів про реформи, але і їхню оцінку змін.

Серед ключових досягнень Дмитро Шимків назвав: створення антикорупційних органів; запуск нової патрульної поліції у 10-ти містах; економія майже 500 млн грн від впровадження електронної системи закупівель; скорочення чисельності держслужбовців (подекуди до 70%); закриття неплатоспроможних банків; зменшення податкового тиску та скорочення ренти на видобуток газу. Окрему увагу у доповіді було приділено дерегуляції, а саме ухваленню майже 5000 державних стандартів, частину з яких було гармонізовано з європейськими нормами. Окрім того, Міністерство юстиції відкрило електронні реєстри.

Не оминув Дмитро Шимків і досягнень в освітній галузі: ухвалення Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність», рішення про приєднання до PISA та Горизонту 2020, що відкриє українським науковцям доступ до фондів на загальну суму 80 мільярдів євро для впровадження інноваційних проектів і досліджень. Серед інноваційних проектів важливими стали запуск ресурсу відкритих даних Мінфіном, електронних петицій до Президента України і, звісно ж, системи електронних закупівель.

«Успіх реформ в Україні є запорукою захисту національного суверенітету в умовах зовнішніх загроз. Наприклад, ми значно зменшили споживання газу, а відтак і залежність від Росії. Дефіцит НАК «Нафтогаз» зменшився з $8 млрд у 2014 році до $1,5 млрд у 2015-му», – зазначив Заступник Глави АПУ. Водночас, за його словами, Україна лише почала шлях перетворень після багатьох років бездіяльності. «Ми вдячні ЄС та іншим міжнародним партнерам за підтримку в розробці і впровадженні реформ», — сказав Дмитро Шимків, висловивши впевненість, що Угода про Асоціацію між Україною та ЄС стане ще більш потужним драйвером реформ.

Окрім презентації Звіту Національної ради реформ, Дмитро Шимків коротко прокоментував основні показники, що увійшли до Стратегії сталого розвитку «Україна–2020», яка була затверджена Указом Президента України минулого року. Заступник Глави АПУ нагадав, що Стратегія є одним із базових документів, які лягли в основу діяльності Нацради реформ, а також індикаторів прогресу пріоритетних реформ.

Звіт проектного офісу Національної ради реформ доступний для завантаження за посиланням: http://reforms.in.ua/sites/default/files/upload/broshura_a4_ukr.pdf