01.03.2016

Президент Петро Порошенко наголошує на важливості змін до Конституції щодо судової реформи, адже запровадження справедливого судочинства – питання, яке турбує кожного громадянина України. «Справедливий суд – це особливе, чуттєве питання, адже справедливість стосується кожного громадянина України, кожного з нас, і суд – це саме те місце, де кожен з нас буде її шукати та виборювати», – сказав Президент під час зустрічі зі студентами та викладачами Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Зараз, за словами Президента, людям немає де шукати справедливості. «Ми з вами разом мусимо це змінити», – звернувся до присутніх Петро Порошенко.

Глава держави детально проаналізував зміни до Конституції в частині реформи правосуддя, які зараз проходять фінальне обговорення після висновків Венеціанської комісії. «Зміни до Конституції – це надзвичайно важливий і необхідний крок на шляху реформування системи правосуддя. Це – закладка фундаменту, на якому маємо звести світлий, прозорий і комфортний для громадян Палац справедливості та правосуддя», – заявив Президент.

Президент повідомив, що найближчим часом фіналізує проект змін до Конституції і внесе його на розгляд Верховної Ради. «Буквально на початку наступного тижня ми розглянемо його на Національній раді реформ, підсумуємо всі пропозиції і, думаю, що наступного тижня він буде готовий до внесення», – сказав він.

Глава держави акцентував на необхідності максимальної консолідації всіх фракцій коаліції, а також всіх депутатів Верховної Ради, всього експертного товариства, консолідації тих представників суддівського корпусу, які прагнуть змін, «щоб разом рухати цю реформу».

«Підхід до реформи має бути правовим і добре прорахованим. Неможливо досягнути справедливого суду несправедливим шляхом. Ми не маємо права на помилку», – наголосив Глава держави.

Аргументуючи необхідність конституційних змін, Президент зазначив, що зараз на рівні Конституції закладений ряд норм, які не відповідають європейським стандартам, до яких всі ми прагнемо. «Зміни мають стосуватися і деполітизації, і підвищення незалежності судової гілки влади, і створення якісно нової системи правосуддя, добору нових суддів, - інакших і щодо професійного рівня, і щодо етичних стандартів, і щодо дотримання вимог антикорупційного законодавства. Це всі дуже важливі складові. Без них буде важко рухатися далі», – підкреслив Петро Порошенко.

Глава держави відзначив, що Венеціанська комісія двічі надавала схвальні висновки щодо цього проекту. В останньому з них зазначається, що «нова остання версія змін до Конституції є дуже позитивною, добре підготовленою та заслуговує повної підтримки».

Президент особливо підкреслив, що дві найважливіші складові проекту конституційних змін, який підготовлений Конституційної Комісією, – це зміна правил гри та механізми оновлення суддівського корпусу. За словами Глави держави, суддю треба захистити від політиків і влади, захистити від хабарів. «Якщо ми забезпечимо надійний і ефективний захист від впливу і тиску на суддю з цих обох боків, то далі все залежатиме виключно від судді», – підкреслив Петро Порошенко.

«Незалежність судів – мета, якої ми прагнемо. Саме таким має бути суд європейської країни – непідвладним ані законодавчій, ані виконавчій владі», – заявив Петро Порошенко.

Президент наголосив на тому, що зміцнення незалежності судів має йти паралельно з очищенням та оновленням суддівського корпусу. «Через зміни до Конституції ми вирішуємо і це питання, бо відповідно до пропонованих змін підставою для відповідальності судді є вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками – що є абсолютно несумісним зі статусом судді», – сказав Глава держави.

Президент назвав критеріями, яким мають відповідати судді, компетентність, професійну етику чи доброчесність. «Ті судді, які не відповідатимуть зазначеним критеріям, які не проходять тестування, які не проходять відповідні оцінки – мають бути звільнені. І це справедливо. Але, в той же час, чесні, некорумповані, професійні судді мають залишитись і продовжувати працювати, але вже з абсолютно іншим рівнем довіри – довіри суспільства до якості судових рішень, довіри до безпосередньо особистості і посади судді», – наголосив Петро Порошенко.