03.03.2016

22 січня Конституційний суд України надав позитивний висновок щодо законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (реєстр. № 3524), зазначивши, що він є «таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України».

Як прокоментував Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України та Секретар Конституційної Комісії: «Позитивний висновок Конституційного Суду відкриває шлях для подальшого розгляду проекту змін до Конституції щодо правосуддя Верховною Радою у відповідності до конституційної процедури. Оскільки цей закон необхідний для  докорінних змін в системі правосуддя, яких так потребує українське суспільство, сподіваємось, що його попереднє схвалення відбудеться ще в межах цієї парламентської сесії».

Законопроект направлений на деполітизацію та забезпечення незалежності судової влади, посилення відповідальності суддів та забезпечення механізмів перезавантаження суддівського корпусу.  «Це три головні цілі, що переслідує законопроект, і норми, які в ньому закладені, направлені на їх реалізацію», - додав пан Філатов.

Відповідно до положень законопроекту політичні органи максимально усуваються від призначення, переведення суддів та вирішення будь-яких інших питань суддівської кар’єри. Ці питання передаються до Вищої ради правосуддя – органу, в якому, відповідно до європейських стандартів, більшість складають судді, обрані суддями. Судді призначаються тільки безстроково та на конкурсних засадах. Вища рада правосуддя бере участь у вирішенні питань фінансування судів, тощо.

Водночас, спрощуються механізми притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Повний суддівський імунітет змінюється виключно функціональним: суддя не може бути притягнутий до відповідальності тільки за ті дії, які стосуються безпосередньо винесення ним судового рішення та формулювання ним своєї правової позиції по справі; у всіх інших ситуаціях суддя прирівнюється до звичайного громадянина і притягається до відповідальності на загальних підставах.  Перезавантаження суддівського корпусу відбуватиметься через процедуру індивідуального оцінювання суддів за критеріями компетентності, професійної етики та доброчесності.

Довідка.

Висновок Конституційного Суду щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (реєстр. № 3524) вимогам статей 157 і 158 Конституції України вимагається для розгляду Верховною Радою України проекту закону про внесення змін до Конституції України.

З резолютивною частиною Висновку КСУ можна ознайомитися за посиланням.

З проектом змін до Конституції в частині правосуддя можна ознайомитися за посиланням.