30.03.2016

Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич провів зустріч з резервістами Національної гвардії України, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції.

Валерій Сушкевич наголосив, що у Верховній Раді України зареєстровано три законопроекти – 2345а, 3497 і 3497-1, прийняття яких може вирішити низку проблемних питань, з якими стикаються резезвісти. Однак, відбувається незрозуміле зволікання з розглядом та прийняттям цих проектів законів України.

За словами Уповноваженого Президента, ним вжиті заходи на рівні Генеральної прокуратури України, Національної гвардії України та профільних комітетів Верховної Ради України щодо прискорення прийняття зазначених законопроектів.

Валерій Сушкевич підкреслив, що вимагатиме від народних депутатів негайного прийняття відповідних законодавчих актів.

Під час зустрічі воїни-резервісти  вказали на проблеми, з якими вони стикаються після повернення із зони проведення антитерористичній операції, а також проблемні питання членів сімей загиблих. Зокрема, державні гарантії, передбачені чинним законодавством для резервістів і військовослужбовців Нацгвардії (членів сімей загиблих) відрізняються. Хоча ці особи, нарівні з іншими військовослужбовцями, ризикують своїм життям і здоров’ям, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Учасники зустрічі зауважили, що за цих умов викликає особливе обурення й несприйняття наявна ситуація, коли резервісти та члени сімей загиблих залишаються до цих пір у менш захищеному становищі. Як наслідок, вони позбавлені можливості скористатися законодавчими гарантіями, на які мають повне право, так само як і військовослужбовці, разом з якими вони захищали Україну.

Серед проблемних питань, які потребують вирішення – пенсійне забезпечення, рівень якого у резервістів Нацгвардії, а також членів сімей загиблих в рази менший ніж рівень пенсійного забезпечення військовослужбовців. Окрім того, резервісти не є військовослужбовцями і не мають права на спеціальні пенсії.

На сьогоднішній день також резервістам, що отримали інвалідність під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення, не надається статус ветерана військової служби. Водночас, один із учасників зустрічі з числа резервістів зауважив, що нагороджений медаллю «За військову службу Україні».

Крім того, резервістам не зараховуються до вислуги років для призначення пенсії відповідний час служби.

Уповноважений Президента та представники резервістів домовилися про подальшу співпрацю в напрямку забезпечення прав і законних інтересів захисників Батьківщини. Учасники зустрічі також записали відеозвернення до парламенту з приводу необхідності прийняття законопроектів.