31.03.2016

Україна об’єднає зусилля з інституціями та країнами Європейського Союзу задля звільнення всіх українських громадян, які незаконно утримуються в Росії, заявляє Президент Петро Порошенко.

«Ми будемо ефективно координувати наші дії для того, щоб забезпечити їх повернення в Україну», — сказав Президент під час спілкування з журналістами у Харкові.

Глава держави нагадав, що Україною було складено список політв’язнів, який він передав керівництву Євросоюзу та керівникам країн-членів ЄС під час свого останнього візиту до Брюсселю, для координації дій з їх звільнення – «не лише Надії Савченко, Олега Сєнцова, Олександра Кольченка, а й інших українців, які нині незаконно утримуються на території Росії».

Петро Порошенко також нагадав, що було складено список осіб, які безпосередньо причетні до примусового вивезення Надії Савченко до Росії та її ув’язнення, так званий «Список Савченко», щодо яких пропонується застосувати санкції.

«Ми звернулися з проханням до наших партнерів для того, щоб за аналогією зі «списком Магнітського» застосувати санкції для того, щоб не допускати наруги над правом і наруги над українськими громадянами в майбутньому», — сказав Президент зауваживши, що у списку, зокрема є слідчі та судді.

Глава держави також повідомив, що доручив найближчим часом скликати засідання РНБО для того, щоб подати до Уряду пропозицію запровадження українських санкції до осіб із цього списку.

Щодо ситуації з Надією Савченко Президент ще раз наголосив: «Суду не було. Ми не визнаємо цю позицію як справжній суд. Герой України, народний депутат України і офіцер Збройних Сил України, член Парламентської асамблеї Ради Європи Надія Савченко має бути повернена в Україну — з точки зору міжнародного права і з точки зору шостого пункту Мінських домовленостей».

Петро Порошенко підтвердив, що готовий використати свої конституційні повноваження для того, щоб забезпечити обмін, про який говорили представники російської сторони. Водночас Глава держави зазначив, що не чекає ніяких пропозицій та дій до вступу в силу так званого рішення суду, але одразу по тому українська льотчиця має бути повернена на Батьківщину.

Президент подякував представникам Верховної Ради, народним депутатам і українським дипломатам, які надали підтримку українській льотчиці у залі суду під час оголошення «вироку». «Вони гідно представляли Україну і достойно підтримали її», — сказав Президент, продемонструвавши прапор з підписами на підтримку Надії Савченко.

Глава держави нагадав, що на засіданні російського суду 21 та 22 березня разом із рідними Надії були присутні народні депутати та його прес-секретар Святослав Цеголко. Вони підтримували українську льотчицю, а під час оголошення «вироку» Надії Савченко – розгорнули український прапор та заспівали Гімн України у залі суду. Святослав Цеголко привіз із собою прапор, який він не дозволив вирвати з рук охоронцям на засіданні суду.

«Впевнений, що Святослав передасть його Надії одразу після її повернення додому», — сказав Петро Порошенко.