06.04.2016

Президент Петро Порошенко під час відкриття першого засідання Міжнародної дорадчої ради зазначив, що для захисту України та повернення українського суверенітету над окупованими територіями надзвичайно важлива єдність та скоординована позиція всього світу.

На початку зустрічі присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих, в результаті авіакатастрофи у російському Ростові-на-Дону, серед яких вісім українців, а також загиблих в результаті теракту у столиці Туреччини Анкарі.

Глава держави наголосив, що одним з найбільших викликів для України залишається агресія Росії, яка триває вже майже два роки.

Президент підкреслив, що для захисту України важливо зберегти міжнародну солідарність та єдність, оскільки Росія продовжує вести гібридну війну, поєднуючи відкриту військову операцію з психологічною війною – пропагандою та терористичними атаками.

«Скоординована позиція всього світу, Великої Сімки та ЄС щодо санкцій життєво необхідна. Ми віддані виконанню Мінських домовленостей та наполягаємо, щоб Росія виконувала всі пункти», - сказав Президент.

Глава держави наголосив, що санкції потрібні як механізм тиску на Росію, щоб стимулювати її сісти за стіл переговорів та змусити вивести російські війська та всю зброю з України, повернути контроль над кордоном, забезпечити умови для вільних та чесних виборів, відновити український суверенітет на окупованих територіях. Глава держави додав, що поради представників Міжнародної дорадчої ради в цьому питанні дуже важливі для України.

Петро Порошенко зазначив, що до війни на Донбасі проживало 5 млн осіб: «З такими масштабними катастрофами Європа не стикалася протягом багатьох років. Це набагато більш масштабніше, ніж Придністров’я, Осетія та Абхазія».

В свою чергу, Прем’єр-міністр Австралії (2013-2015) Тоні Ебботт відзначив боротьбу українців за своє національне виживання та можливість йти обраним шляхом. «Українці зробили вибір, щоб йти на Захід, а не на Схід. На жаль, одній впливовій людині в Росії це не подобається, і вона вручається в цей вибір, щоб зруйнувати його», - зазначив Тоні Ебботт.

Він наголосив на важливості підтримки іншими країнами Української держави, зокрема нагадав про допомогу Австралії.

«У нас є чітке відчуття, що це і наша боротьба, бо коли свободу притискають в одній частині світу, то значить вона притискається в усьому світі. Якщо зухвала поведінка допускається в одній частині світу, то вона потім буде мати місце в іншій частині світу. Те, що відбувається в Україні має значення для всього світу», - зазначив він.

Тоні Ебботт також зазначив, що дипломати багатьох країн світу констатують, що за два останні роки Україна зробила більше реформ ніж за всю історію своєї незалежності і це дуже успішний період часу у розвитку держави.

Маршал Сейму Польщі (2014-2015), Міністр закордонних справ Польщі (2007 - 2014) Радослав Сікорський зазначив, що Україна вже перемогла Путіна. «Однією з його цілей було повернення впливу на Україну і це йому не вдалося»,- сказав він.

Радослав Сікорський наголосив на важливості для України зосередитись на реформах і продовжувати ефективну боротьбу з корупцією.

Керівник комітету Європейського парламенту у закордонних справах Елмар Брок наголосив на важливості забезпечення комунікації між Україною та  європейськими країнами. За його словами, Мінські домовленості змогли стримати агресію Росії, однак не забезпечили вирішення питання. «Нам потрібно зберігати чітке розуміння того, що агресія має дорого коштувати агресору – а це можливо тільки шляхом санкцій», - зазначив він.

Елмар Брок зауважив, що Україна повинна продовжувати проводити реформи, які підтвердять її спроможність бути успішною державою.

Прем'єр-міністр Словаччини (1998-2006) Мікулаш Дзурінда відзначив важливість збереження санкцій проти РФ і збереження політики відкритих дверей для України з боку ЄС і НАТО.

Перед початком засідання Ради її учасники – іноземні представники – відвідали монумент на честь Героїв Небесної Сотні, які віддали життя за європейське майбутнє України.

До складу Міжнародної дорадчої ради увійшли, зокрема, Прем’єр-міністр Австралії (2013-2015) Тоні Ебботт, заступник Прем’єр-міністра Польщі (1989 - 1991, 1997 - 2000), автор реформ Лєшек Бальцерович, керівник комітету Європейського парламенту у закордонних справах Елмар Брок, Прем'єр-міністр Словаччини (1998-2006) Мікулаш Дзурінда, Прем'єр-міністр Литви (1999 - 2000, 2008 - 2012) Андрюс Кубілюс, Маршал Сейму Польщі (2014-2015), Міністр закордонних справ Польщі (2007 - 2014) Радослав Сікорський, Перший заступник Міністра фінансів (1989-1990) Марек Домбровський.